Working holiday v Chile

Také Jižní Amerika má svého zástupce pro možnost získání Working holiday víz, kterým je Chile. Naučíte se španělsky a poznáte blíže latinsko-americkou kulturu, která je plná barev a nádherných tónů.

Co umožňují Working holiday víza v Chile?

Pracovní dovolená v Chile by měla být umožněna občanům České republiky ve věku od 18 – 30 let, kteří splňují požadavky programu. Po udělení Working holiday víza do Chile musíš na území země vstoupit do 3 měsíců (v době jeho platnosti) a poté máš 1 rok na práci a cestování v Chile za cílem zlepšení jazyka a poznání místní kultury. Toto vízum je možné získat pouze jednou za život a bohužel není možné ho prodloužit.

Jaká je kvóta pro Čechy na WH do Chile?

Oficiální informace týkající se kvóty se různí. Na stránkách Chilského ministerstva zahraničí je uvedena informace, že se nepředpokládá omezení uchazečů kvótou, ale na stránkách MZV pro ČR je kvóta omezena počtem 200 uchazečů. Ze zkušeností různých uchazečů jsou informace takové, že kdo se přihlásí a splní podmínky programu, ten jede, protože kvóta není chillskou stranou stanovena. Jupí jéj!

Vzhledem k tomu, že se nejedná mezi Čechy o často vyhledávanou lokalitu a tato část světa se zdá nebýt na první pohled tolik lákavá jako třeba Kanada, Nový Zéland nebo Austrálie, kde se samozřejmě naučíte anglicky a pravděpodobně si i více vyděláte, může se jednat o značnou výhodu a věřte tomu, že krásou Chile určitě konkuruje i zmíněným zemím.

Working holiday Chile

Working holiday víza do Chile jsou udělována v průběhu celého roku a díky tomu, že program není omezován kvótou a není tak často vyhledáván, samozřejmě je zde vyšší šance na získání víza.

Já osobně jsem si státy Jižní Ameriky a místní kulturu velmi oblíbila a rozhodně na ni nedám dopustit. A pokud nevíš, co od těchto míst očekávat, nezbývá než to vyzkoušet na vlastní kůži.

Co potřebuješ pro Working holiday v Chile?

  • Být občanem ČR ve věku od 18 – 30 let (včetně).
  • Prokázat finanční krytí (ekonomickou solventnost). Výše není uvedena na oficiálních stránkách.
  • Doložit záměr vrátit se zpět do ČR zpáteční letenkou.
  • Zajistit si cestovní zdravotní pojištění na celou plánovanou délku pobytu.
  • Doložit veškeré potřebné dokumenty, vyžadované pro získání víza – jako např. čistý trestní rejstřík, lékařské potvrzení, sken pasu, pasová fotografie v elektronické podobě. Dokumenty mohou být i v českém jazyce.
  • Uhradit vízový poplatek (v roce 2018 je to 133 USD).
  • Pracovní vízum do Chile je nutné obstarat ještě před příletem do země a musí být osobně vyzvednuto (může být na konzulátu v jiné zemi).
  • WH v Chile jsi se nikdy dříve neúčastnil.
  • Nebýt v doprovodu osob na Tobě závislých.

Jak žádat o WH víza do Chile?

O vízum se žádá online přostřednictvím formuláře na stránkách Chilského Ministerstva zahraničních věcí, kdy jsou vyžadovány potřebné dokumenty.

Vyřízení working holiday víza do Chile trvá obvykle cca 14 dní a je doporučeno vycestovat do země do 3 měsíců, jinak hrozí propadnutí víza. Vízum si musí každý žadatel vyzvednout osobně a v případě jeho pobytu v jiné zemi je možné si ho vyzvednout po domluvě na příslušném konzulátu. 

Pro přesnější informace, podmínky a postup procesu získání Working holiday v Chile, doporučujeme kontaktovat Velvyslanectví Chilské republiky v Praze.

Co nezapomenout před odletem?

Pokud splníš všechny podmínky a poskytneš veškeré dokumenty pro vízum potřebné a vyžadované, neměl by být problém v získání WH víza. Pokud cestuješ do zahraničí na delší dobu poprvé, nenech se vystrašit předodletovou nervozitou a zkontroluj si, že máš všechny dokumenty potřebné pro hladký přílet.

Platný cestovní pas

Samozřejmostí by měl být cestovní pas s dostatečnou délkou platnosti. Ta by měla být minimálně rok, protože i vízum může být omezeno právě platností pasu.

Počítej třeba i s tím, že se možná budeš chtít vydat po dobrodružství v Chile někam dál a řešit nový pas v zahraničí není ideální – i když ani nemožné. Skvělou možností pro takový případ ale může být zřídit si s předstihem druhý cestovní pas.

Cestovní či pracovní pojištění

Podmínkou, kterou je potřeba splňovat pro WH víza je také cestovní pojištění na celou délku  plánovaného pobytu. Je dobré vzít v potaz, že jedeš za prací a je možné, že budeš pracovat manuálně a i když se Ti nikdy nic nestalo, nehodí se tuhle část podcenit. Přece jen budeš na druhém konci světa v ne úplně nejvíce rozvinuté zemi.

U České  pojišťovny můžeš využít 20% slevu na cestovní i pracovní pojištění. Mezi řadou cestovatelů je také velmi oblíbené cestovní pojištění od britské společnosti TrueTraveller. Další možností je také sleva 50 % na cestovní pojištění od Axa.

Na co si dát pozor při výběru dlouhodobého pracovního pojištění najdeš v článku Pracovní i cestovní pojištění nejen pro Working holiday víza.

Zpáteční letenka a finanční krytí

Zpáteční letenka je také jednou z podmínek pro WH vízum do Chile. Pokud ale nevíš, kam Tvoje kroky povedou po skončení ročního pobytu a radši si necháš dveře otevřené, mělo by být dostačující prokázat dostatečné množství financí na její koupi.

Zároveň je dobré být schopen prokázat tzv. finanční krytí na prvních pár měsíců/týdnů pro případ, že si nenajdeš hned práci. Bohužel jsem nikde nenašla k tomu vyžadovanou částku. Nicméně věřím, že potvrzení o zůstatku peněz na účtu v bance se může na hranicích hodit a zase tolik nezatíží.

Domácí byrokracie

Popřemýšlej s dostatečnýmm předstihem také o tom, co vše je potřeba zařídit v Čechách až několik měsíců před odletem – nebo mrkni na tahák v článku Co vše zařídit před odjezdem do zahraničí na rok. Může se jednat např. o:

  • pořízení letenky do Chile
  • ukončení pracovního poměru či nájemní smlouvy,
  • odhlášení se od zdravotní pojišťovny,
  • sepsání a ověření plné moci s někým blízkým,
  • vyřízení druhého cestovního pasu,
  • vyřízení mezinárodního řidičského průkazu (na počkání s platností 1 rok),
  • vyřízení mezinárodního očkovacího průkazu,
  • pořízení potřebného vybavení.

Pracovní možnosti - Working holiday Chile

V Chile po příletu na WH

Po příletu do Chile tě čeká kontrola na imigračním oddělení, kde projdeš krátkým rozhovorem s imigračním úředníkem, který zkontroluje tvá víza a odevzdáš dokumenty, které ti byly vydané na chillské ambasádě při udělení víza.

Následně je nutné během 30 dní registrovat svá víza na pobočce Polícia de Investigaciones (je nutné si objednat termín předem) a také navštívit chillský úřad Registro civil, kde zažádáš o místní občanský průkaz. Ten ti následně značně usnadní život v Chile nejen díky cenovým výhodám za vstupy, ale také pro zřízení bankovního účtu, SIMkarty aj. Jak na celý průběh registrace víza i získání občanského průkazu skvěle sepsali z vlastní zkušenosti Hanka s Patrikem na dnesletim.eu.

Práce v Chile

S Working holiday vízem můžeš pracovat pro jednoho zaměstnavatele maximálně po době 6 měsíců v kuse. Řada cestovatelů vyráží do Chile s ušetřenými penězi a využívají WH víza spíše k možnosti dlouhodobějšího pobytu a občasnému přivýdělku.

Pracovní možnosti v Chile

Pracovní možnosti v Chile se budou velmi odvíjet od jazykové úrovně španělštiny i angličtiny, profesního oboru či zručnosti a oblasti, ve které se nacházíš. Možná hledání práce nebude vždycky tak snadné jako v jiných zemích, ale i tak je i zde pořád řada možností, jak v Chile cestovat a pracovat na Working holiday víza.

Jako v jakékoliv jiné turistické destinaci i v Chile samozřejmě platí, že v turisty navštěvovaných oblastech je velmi pravděpodobné, že najdete práci v hostelech, hotelech, restauracích či barech. Stejná pravidla mohou platit také pro pozice průvodce či práce v různých cestovních agenturách. V těchto pozicích se určitě vyplatí jak španělština, tak angličtina i nějaký další jazyk.

Pokud máš výbornou úroveň angličtiny, ve velkých městech můžeš zkusit pracovat také  jako učitel/ka angličtiny, pokud máš výbornou španělštinu a baví tě práce s dětmi, zkus klidně ve velkých městech najít práci jako Aupair.

Dalšími možnostmi jsou různé manuální profese v různých oborech – ne nadarmo se používá termín „zlaté české ručičky“. Případnou výpomoc zvládneš případně určitě poskytnout také v zemědělství.

Kde hledat práci?

Skvělou možností samozřejmě vždycky bude práce na doporučení nebo případně skrze osobní kontakt. I to je v Chile možné. Znáš to – líná huba, holý neštěstí.

Zároveň i zde ale také frčí různé pracovní portály, kde můžeš práci hledat jako např.:

Pobřeží Chile - cestování na WH víza

Cestování v Chile

Nádherně neuvěřitelná Patagonie, nejsušší poušť Atacama, majestátné pohoří Andy,  divoké tichomořské pobřeží, tajemný Velikonoční ostrov, hlavní město Santiago de Chile nebo bohémské město Valparaiso – to vše jsou destinace v Chile, které rozhodně stojí za návštěvu a lákají do Chile spoustu cestovatelů. Neuvěřitelná diverzita krajiny i podnebí díky podlouhlému rozložení území od severu k jihu tak umožňuje zažít opravdu snad vše, na co si dobrodruzi pomyslí.

Bezpečnost v Chile

Chile patří mezi bezpečnější státy Jižní Ameriky, ale samozřejmě i zde je patřičné dodržovat pravidla bezpečnosti. Své věci je dobré si střežit a komunikovat s místními ohledně oblastí, kam není doporučováno cizincům chodit vůbec nebo ve večerních hodinách. Obezřetnost a selský rozum na prvním místě za každé situace se může vyplatit.

Pravděpodobně ale více nežli nějaká krádež hrozí v Chile spíše některé z přírodních živlů, protože Chile leží na pomezí zemských desek a seismická aktivita je zde poměrně častá a to jak v podobě zemětřesení u kterých také na pobřeží hrozí vlna Tsunami nebo v podobě sopečných aktivit (na území Chile se nachází desítky činných sopek, které jsou sledované).

WH víza do Chile - bezpečnost

Zároveň zde v období tání sněhu ledovců hrozí vylití řek z koryt a následné záplavy. Proto je dobré při plánování cestování také sledovat zprávy z jednotlivých oblastí a zjistit si základní pokyny pro základy bezpečnosti při zemětřesení nebo hrozící tsunami v přímořských oblastech atd. Místní lidé jsou na to zvyklí.

Vhodné je také registrovat se v cestovatelské aplikaci Drozd od Ministerstva zahraničních věcí.

Kdy do Chile vyrazit?

Stejně jako Nový Zéland nebo Austrálie, díky poloze na jižní polokouli má Chile obrácená roční období. Květen až září jsou tedy chladnější měsíce a naopak od října do dubna si užiješ teplejší období.

Čím jižněji se vydáš od Santiaga de Chile, tím budou přibývat srážky a snižovat se teploty. Naopak severní část Chile je ovlivněna pouští Atacama a můžeš zde očekávat suché a teplé klima.

Velikonoční ostrov Chile

Pokud chceš Chile poznávat kratší dobu, je dobré využít měsíce s přívětivějším počasím – tedy říjen – duben. Pro návštěvu Patagonie jsou pak doporučovány měsíce spíše letní od listopadu do poloviny dubna, později zde hrozí uzavření některých turistických tras kvůli sněhovým podmínkám a je třeba počítat také se silným deštěm a větrem i nízkými teplotami.

Vesměs se ale dá říci, že cesta do Chile se hodí kdykoliv, je ale třeba cestu dobře naplánovat a zjišťovat si předem počasí v jednotlivých oblastech. Rozmanitost celé země ale umožní nevšední zážitky v průběhu celého roku.

Sdílej své zkušenosti s WH v Chile s ostatními

Máš s Working holiday vízy v Chile vlastní osobní zkušenost? Super, věřím, že je skvělá a pokud bys ji chtěl/a sdílet i s ostatními, kdo se třeba rozmýšlí, budu určitě ráda, když se ozveš do zpráv skrze kontaktní formulář nebo na facebooku.