Letní brigáda v zahraničí

Letní brigáda v zahraničí

Letní brigáda v zahraničí? Některým z nás se o takové možnosti dříve ani nesnilo. Dneska už je to ale poměrně dobře dostupná a birokraticky jednoduchá věc. Láká vás léto v zahraničí? Pak není na co čekat a pokud máte zájem si přes léto nejen přivydělat, ale také se něco nového naučit, zlepšit jazyk a zažít dobrodružství, je nejvyšší čas zjišťovat informace a začít něco dělat. Ať už student nebo ne, jestli chcete vycestovat na pár měsíců, šance vždycky je. A možností je spousta.

Kdo může vyrazit na letní brigádu do zahraničí?

Brigády v zahraničí jsou ve většině případů omezeny věkem od 18 let. Ačkoliv v ČR může být brigádníkem osoba starší 15 let s ukončenou základní školou, pro vycestování do zahraničí je ve většině případů doporučována věková hranice alespoň 18 let. Zároveň je věková hranice často také podmínkou od zahraničních zaměstnavatelů v inzerátech.

Zahraniční sezonní práce jsou skvělou možností nejen pro studenty, ale také pro páry nebo partu kamarádů, pokud chcete vyrazit ve více lidech. V některých případech je nabízena právě možnost umístění spolu s dalšími lidmi. Je možné, že všichni nebudou vykonávat stejnou práci, ale budou alespoň umístěni do stejného místa (např. hotelového rezortu).

Samozřejmě vždy bude podmínkou to, aby všichni splňovali požadavky pro danou pracovní pozici nebo program.

Do jaké země se vydat na brigádu do zahraničí?

Pod brigádou si nejspíš všichni představíme krátkodobý pracovní úvazek v řádu několika měsíců. Dá se tedy předpokládat, že nebudete chtít vyrážet nijak extra daleko a že se budete držet té nejsnazší cesty. Z čehož vyplývá, že pravděpodobně budete chtít hledat práci v zemích EU a EHP.

Chystáš se na letní brigádu do zahraničí? 

Nenech si ujít užitečné cestovatelské informace a tipy, které se Ti mohou hodit nejen během letní brigády. 

Zde totiž v naprosté většině případů není potřeba řešit pracovní povolení a vízum. Pokud se pak bude jednat o brigádu do 3 měsíců, pak je vždy třeba nosit s sebou občanský průkaz nebo pas, ale vždy si ověřte, zda je třeba se přihlašovat k pobytu nebo se registrovat.

Podle země, kam se vydáte, nezapomeňte zkontrolovat pracovní a pobytové náležitosti, které platí pro danou zemi na stránkách europa.eu, na portálu MPSV nebo na oficiálních stránkách daného státního úřadu.

Letní brigáda v zahraničí a cestování v Irsku

Kam Češi jezdí za prací v Evropě?

I v rámci EU budete mít na výběr hned mezi spoustou možností. Určitě je dobré rozhodovat se také v závislosti na tom, jaký cizí jazyk ovládáte a chcete ještě zdokonalit nebo, co by vás bavilo dělat.

Bez znalosti cizího jazyka může být hledání práce obtížné a následně bude obtížná také samotná pracovní komunikace. Nicméně to neznamená, že musíte mluvit daným jazykem perfektně. Naučíte se, ale je dobré mít nějaké základy a třeba si vyzjistit základní slovní zásobu, která se může hodit v pracovním oboru. Před cestou se tedy nezapomeň vrhnout na jazykovou přípravu a to buď ve škole, na soukromých lekcích nebo jazykových kurzech online.

Češi často jezdí do Německa, Velké Británie, Rakouska, Irska, Španělska, Itálie nebo dalších přímořských destinací, ale také jsou velmi lákavé Severské země jako Dánsko, Norsko, Švédsko či Holandsko.

Několikaměsíční možností pro práci a vycestování do zahraničí je také vízový program Work and Travel USA. Mou osobní zkušenost s tímto programem najdeš v blogovém článku První zkušenost s prací v zahraničí.

Brigáda v Německu

 • Potřebný jazyk: Němčina, v příhraničních oblastech určitě oceňována také čeština, stejně tak u českých firem a v turistických destinacích samozřejmě angličtina.
 • Dostupné sezonní pracovní pozice: Práce pokojské, práce v pohostinství, práce v hotelnictví, práce v turismu a zábavních parcích, práce ve stavitelství, další manuální práce…
 • Minimální mzda: 9,19 €/hodinu.
 • Nutnost registrovat se k pobytu při délce do 3 měsíců: Ano, pokud do Německa jedete za prací, musíte do 14 dnů požádat o povolení k pobytu.
 • Pracovní povolení: Pro občany ČR není potřeba.
 • Kde hledat sezonní práci: Pracovní agentury, české pracovní portály, německé pracovní portály, německé noviny, portál německého pracovního úřadu, osobní pochůzky.

Letní brigáda - práce v pohostinství

Brigáda v Anglii

Pozor, situace mezi Velkou Británií a občany EU se může změnit vzhledem k Brexitu. Doporučuji tedy sledovat především oficiální informace týkající se potřeby víza, pracovního povolení a případně povinnosti registrace k pobytu.

 • Potřebný jazyk: Angličtina
 • Dostupné sezonní pracovní pozice: Práce v pohostinství, práce v hotelnictví, práce v turismu, práce na letních táborech, práce na farmách a sadech…
 • Minimální mzda: Ve Velké Británii se minimální mzda mění každý duben. Zároveň je variabilní v poměru k věku pracovníků. Od dubna 2019 se budou minimální mzdy pohybovat takto: 6,15 £/hodinu (pro věkovou skupinu 18 – 20 let), 7,70 £ (pro věkovou skupinu 21 – 24 let) a 8,21 £ (pro věkovou skupinu nad 25 let). Podrobnější či přesnější informace najdete na oficiálních stránkách.
 • Nutnost registrovat se k pobytu při délce do 3 měsíců: Zatím nebyla potřeba registrace při pobytu do 12 měsíců. Více informací na toto téma najdete na oficiálních stránkách britského úřadu. 
 • Pracovní povolení: Není jisté, zda po Brexitu nebude třeba.
 • Kde hledat sezonní práci: Pracovní agentury, české pracovní portály, britské pracovní portály, osobní pochůzky.

Letní brigáda v Anglii

Brigáda v Rakousku

 • Potřebný jazyk: Němčina (pozor na rakouský dialekt), angličtina vždy výhodou.
 • Dostupné sezonní pracovní pozice: Práce v pohostinství, práce v hotelnictví, práce v turismu, práce v horských střediscích, práce na farmách a sadech…
 • Minimální mzda: Rakousko nemá stanoveno minimální mzdu. Výše mezd je stanovena kolektivní smlouvou mezi zaměstnavateli a odbory v jednotlivých odvětvích.
 • Nutnost registrovat se k pobytu při délce do 3 měsíců: Registrace k pobytu je povinná pro všechny a to do 3 dnů od příjezdu do Rakouska. Povolení k pobytu je třeba pokud je pobyt delší 3 měsíců a je třeba ho vyřídit do 4 měsíců od vstupu na území Rakouska.
 • Pracovní povolení: Není třeba.
 • Kde hledat sezonní práci: Pracovní agentury, české pracovní portály, rakouské pracovní portály, portál rakouského úřadu práce, osobní pochůzky.

Letní brigáda v Rakousku

Brigáda v Irsku

 • Potřebný jazyk: Angličtina (pozor na irský přízvuk).
 • Dostupné sezonní pracovní pozice: Práce v pohostinství, práce v hotelnictví, práce v turismu, práce na farmách a sadech, sběr ovoce…
 • Minimální mzda: 9,80 €/hodinu.
 • Nutnost registrovat se k pobytu při délce do 3 měsíců: Každý, kdo v Irsku žádá o práci musí zažádat o irské registrační číslo PPS neboli Personal Public Service.
 • Pracovní povolení: Není třeba.
 • Kde hledat sezonní práci: Pracovní agentury, české pracovní portály, irské pracovní portály, portál veřejné služby zaměstnanosti Irska, osobní pochůzky.

Letní brigáda v Irsku

Brigáda ve Španělsku

 • Potřebný jazyk: Španělština nutností, angličtina, francouzština, němčina i italština výhodou.
 • Dostupné sezonní pracovní pozice: Práce v pohostinství, práce v hotelnictví, práce v turismu…
 • Minimální mzda: 30 €/denně a 900 €/měsíčně.
 • Nutnost registrovat se k pobytu při délce do 3 měsíců: Každý, kdo chce ve Španělsku pracovat, musí do 30 dní od příjezdu zažádat o povolení k pobytu. Zároveň je nutné se během 3 měsíců od příjezdu registrovat na Centrálním úřadu cizinců pro získání Identifikačního čísla cizince (NIE) a průkazu sociálního a zdravotního pojištění.
 • Pracovní povolení: Není třeba.
 • Kde hledat sezonní práci: Pracovní agentury, české pracovní portály, irské pracovní portály, portál španělského úřadu práce, osobní pochůzky.

Letní brigáda Španělsko

Typ práce na letní brigádu v zahraničí – co dělat?

Pokud chcete do zahraničí vyrazit pouze na brigádu, tedy na několik měsíců, pak nejčastějším typem zaměstnání bývají sezonní práce, mezi které spadají různé obory i různé náplně práce. Rozhodující může být také destinace, kam byste se za prací chtěli vydat, protože ne každý typ práce lze najít všude.

Sběr ovoce a práce v zemědělství

Sběr ovoce a práce na sadech a farmách je velmi typickým příkladem sezonních prací. Za sběrem ovoce jezdí uchazeči na brigádu často do Velké Británie, Irska, Itálie, ale možnosti práce v zemědělství jsou také v Německu, Francii a Švýcarsku. Do Nizozemska se pak často jezdí také na sklizeň tulipánů.

Práce v hotelových rezortech

Hotelové rezorty jsou velmi lákavou možností. Většinou se jedná totiž o přímořské oblasti a dovolenkové destinace, kam se nejeden cestovatel podívá rád. Práce v hotelech se velmi liší a může se jednat o různé obory jako např. práce pokojské či práce uklízečky, práce v hotelové prádelně, práce zahradníka, práce hotelového portýra, práce plavčíka u hotelového bazénu.

Většina hotelových rezortů samozřejmě disponuje také vlastní restaurací či barem a i zde je často třeba pomocné síly v kuchyni nebo obsluha na place v podobě servírky či číšníka. Pokud disponujete výbornými jazykovými dovednostmi, je možné se ucházet také o práci na recepci.

Letní brigáda v zahraničí - práce v hotelu

Práce animátora u moře

Aby rodiče mohli odpočívat na dovolené, o děti se někdo musí postarat. A právě v této činnosti spočívá práce animátora v hotelových rezortech většinou v přímořských oblastech. Animátor u moře nebo bazénu by měl být ten neúnavný zábavný kamarád, který umí vymyslet program pro malé i velké. Většinou je plný energie a má v hlavě hromadu nápadů, jak zabavit neúnavné rošťáky.

U některých nabídek na práci animátora mohou být zvýšené požadavky na jazykové dovednosti, jindy se dá vycestovat i bez znalosti jazyka. To je většinou případ, kdy animátor bude pracovat pouze v letovisku, které spravuje česká cestovní kancelář.

Práce v pohostinství

Restaurace, kavárny, bary – ti všichni mají s blížící se sezónou pořádný frmol a pomocnou sílu v podobě brigádníků potřebují. Čím více turistická lokalita, tím větší ruch v sezóně a určitě je dobré být připravený na trochu pracovního stresu a fičáku. Nicméně práce bude pěkně utíkat od ruky. V horách, u moře i ve městě.

I do této kategorie spadají pomocné síly v kuchyni nebo někde za barem, obsluha na place v pozici servírky a číšníka, mohou zde být i hostesky a pro kavárny samozřejmě baristé.

Letní brigáda v zahraničí - restaurace

Práce plavčíka

Jak už z názvu pozice vyplývá, práce plavčíka je samozřejmě spjata s životem u bazénu nebo u moře či jiných vodních ploch. Být připraven pomoci a zachraňovat, mít zvládnutou první pomoc a plavecké dovednosti, být certifikovaný plavčík. To jsou předpoklady pro úspěšné žadatele na tuto pozici. A určitě je neberte na lehkou váhu.

Jak a kde hledat brigádu v zahraničí?

Zahraniční pracovní nabídky se buď často objevují na různých internetových portálech nebo je možné využít také nejrůznější pracovní agentury, které zprostředkování práce v zahraničí nabízí. Můžete si tedy vybrat, jestli chcete pomoc s hledáním práce od agentury nebo si práci najdete na vlastní pěst.

Přes agenturu nebo na vlastní pěst?

Pozor, dle informací na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí agentura zprostředkovávající práci musí mít Licenci MPSV ke zprostředkování práce na území ČR a je dobré toto vždy ověřit. V takovém případě evropské agentury jsou placeny zaměstnavateli a nejsou oprávněny vyžadovat poplatky za zprostředkování práce od uchazečů.

Tyto agentury nejčastěji nabízí sezonní práce v turismu, hotelech a gastronomii, sběr ovoce nebo aupair v Evropě. MPSV zároveň nabádá k důkladnému prostudování uzavírané smlouvy – tedy zda uzavíráte s agenturou smlouvu o zprostředkování práce či o zprostředkování, dopravy nebo asistenčních služeb.

Letní brigáda - práce v zahraničí přes agenturu

Pak je také řada agentur, které se zaměřují na zprostředkování práce v rámci různých vízových programů mimo Evropu a mohou spolupracovat napřímo s vládními orgány dané země, jako např. Work and Travel do USA (na tento program bez agentury vycestovat nelze) a nebo také Au-pair, kde je doporučováno vycestovat přes agenturu z bezpečnostních důvodů.

Tyto agentury si účtují poplatky za zprostředkování práce a pomoc s vyřízením víz, je ale samozřejmě vhodné ověřit si reference a zkušenosti předchozích uchazečů a oprávněnost agentury zprostředkovávat práci.

Někteří zaměstnavatelé (nebo jejich zástupci) dokonce inzerují na známých českých pracovních portálech a pořádají na pracovní pozice v zahraničí výběrové řízení. Někdy jsou to také české společnosti, které chtějí zaměstnance poslat na sezonní práci do zahraničí. Sama jsem párkrát zaznamenala např. výběrko na pozici fotografa v hotelovém rezortu ve Španělsku nebo poptávku českých cestovních kanceláří po animátorech.

A pak je možností samozřejmě najít si práci na vlastní pěst bez agentury. To lze jak na řadě českých pracovních portálů, tak zahraničních. Pokud jste zdatní v daném jazyce, můžete zabrouzdat na databázi úřadu práce dané země nebo také na místní pracovní portály či oslovovat vybrané společnosti napřímo.

Letní brigáda v zahraničí - agentury

Portály s pracovní nabídkou v zahraničí

Nejčastěji doporučovaným portálem je evropský portál pracovní mobility Eures, kde najdete nejen různé pracovní nabídky a pozice, ale také informace k pracovnímu trhu v zemích EU a EHP, co vše je potřeba udělat před nebo po vstupu na území dané země jako pracovník a další otázky týkající se života a práce v zemích EU a EHP.

Jak už bylo zmíněno výše v textu, není na škodu mrknout také do databáze úřadu práce dané země, kam byste chtěli. Nebo případně zjistit také na možnosti na místních pracovních portálech. Tato varianta se bude lišit vždy podle lokality a také podle vašich jazykových dovedností, zda si na to troufnete.

Dobrovolnické zahraniční stáže a pracovní možnosti naleznete také na stránkách NICM (Národní informační centrum pro mládež). V současné době ale bohužel na této stránce pracovní nabídky v zahraničí nejsou nijak aktualizované.

Zajimavé nabídky dobrovolné práce nejen v Evropě rozhodně můžete najít také na portálu Workaway.info. Nezapomeňte ale, že dobrovolná práce spočívá v tom, že pracujete pár hodin denně, většinou máte namísto platu ubytování či stravu zdarma, ale nedostáváte za práci mzdu. V řadě případů najdete velmi zajímavé zážitkové možnosti jako práci na různých ekofarmách, ochranných stanicích pro zvířata atd. Takže pokud pro vás plat není prioritou, na možnosti můžete mrknout i zde.

Portály, kde hledat sezonní práci v Evropě

 • www.seasonworkers.com – různé pracovní pozice v různých částech světa.
 • www.anyworkanywhere.com – skvělé filtrování podle lokace, typu práce atd. pracovní nabídky jsou zde nejen v Evropě, ale také mimo.
 • www.leisurejobs.com – pracovní nabídky především v oblasti turismu, gastronomie, hotelnictví.
 • www.fruitfuljobs.com – sběr ovoce v Anglii.
 • www.fish4.co.uk – různé pracovní nabídky ve Velké Británii se snadným filtrováním.
 • jobs.natives.co.uk – sezonní možnosti práce v různých státech Evropy.
 • www.pickingjobs.com – portál nemá úplně přehledné filtrování, ale můžete zde narazit na zajímavé pracovní pozice v různých oborech.
 • www.jobsite.co.uk – pracovní nabídky především ve Velké Británii.

Letní brigáda v zahraničí - kdy hledat

Kdy hledat brigádu v zahraničí? Lepší dřív než později

Vzhledem k tomu, že brigáda je především díky studentům často spojena s letní sezónou, je dobré začít hledat práci v zahraničí s předstihem, abyste si případně  mohli ještě vybírat. Během jarních měsíců určitě o nabídku práce v zahraničí na letní sezónu nebude nouze. A osobně si myslím, že je to vhodné období.

Určitě se vyplatí nenechávat hledání letní brigády v zahraničí na poslední chvíli, protože to už byste třeba neměli na výběr.

Jaký je výdělek ze zahraničních brigád?

Výdělek z brigády bude většinou závislý na smlouvě, odpracovaných hodinách a hodinové sazbě. Zároveň je třeba vzít v potaz strhávané poplatky, které se mohou lišit v každé zemi (daně, sociální a zdravotní pojištění) – toto je dobré si ujasnit během podepisování smlouvy, ať nejste překvapení. A v neposlední řadě mohou být strhávány také poplatky např. za ubytování nebo stravování.

Pro přehled o tom, jakou mzdu očekávat, doporučuji projít více pracovních inzerátů na obdobnou pracovní pozici a od toho se odrazit.

Určitě se také hodí, mít představu o tom, jaké budete mít v dané zemi životní náklady. Chcete zároveň cestovat nebo si něco málo našetřit a dovézt domů? Je chytré se i na tohle připravit. Udělejte si přehled o životních nákladech ve vybrané zemi předem.

Nepodceňujte podepsání smlouvy

Mít vše černé na bílém, to je pro nás z ČR běžné, ověřte si, jak to  funguje ve vaší vysněné zemi. A rozhodně je vhodné, nebrat na lehkou váhu podepsání smlouvy. Pokud podepisujete smlouvu, vždy si pozorně přečtěte pracovní podmínky!

Důležitá je samozřejmě:

 • doba pracovního poměru – tedy odkdy začínáte v zahraničí pracovat a musíte tam být – kdy pracovní poměr za normálních podmínek končí,
 • pracovní doba – tedy čas, který v práci budete (např. 40 hodin/týdně),
 • výše platu,
 • pokud je od zaměstnavatel přislíbeno ubytování a strava – pak zda je to zdarma nebo za poplatek,
 • co bude případně ze mzdy strháváno.

Letní brigáda v zahraničí - kde hledat práci?

Brigáda v EU a legislativa – daně, sociální a zdravotní pojištění

Ověřte si ještě před cestou, co vše budete muset zařídit po příjezdu do vybrané země za prací. Sice v zemích EU není třeba žádat o pracovní povolení, ale v některých je nutností se registrovat nebo zažádat o povolení k pobytu. Nedělejte si zbytečně problémy tím, že se na to vykašlete a mrkněte předem třeba na portál MPSV nebo EURES.

Co zařídit před odjezdem na letní brigádu do zahraničí?

V předodjezdovém stresu se může snadno na něco důležitého zapomenout. Co si budeme povídat, materiální věci dnes už snadno pořídíte nebo nějak chytře nahradíte vcelku kdekoliv.

Nezapomeňte se ale pojistit! Jeden totiž nikdy neví, co se může přihodit. Ještě navíc, pokud budete vykonávat nějakou manuální práci. Mrkněte třeba na cestovní pojištění od Generali České pojišťovny s až 60% slevou (za použití slevového kódu „kanada„) nebo na nově velmi oblíbené cestovní pojištění pro opravdové cestovatele TrueTraveller. Pro krátkodobější výjezdy se pak určitě může vyplatit také pojištění AXA s 50% slevou.

Pokud nemáte od zaměstnavatele přislíbené ubytování, určitě oceníte po příjezdu postel. Variant je více – můžete rozhodit sítě mezi přáteli, zkusit couchsurfing, využít slevu 725 Kč na své první Airbnb ubytování nebo si najít hostel či hotel. Věřte tomu, že hledat po příjezdu ubytování není to, co budete chtít dělat, takže je lepší se připravit předem.

Pak už jen zbývá zabalit, vybrat letenku nebo jiný způsob dopravy, rozloučit se s rodinou a kamarády a vyrazit vstříc novým zážitkům a dobrodružstvím!

Lettní brigáda v zahraničí na léto 2019

Máte zkušenost s letní brigádou v zahraničí? Poděl se o ně s ostatními, stačí mě kontaktovat skrz webový formulář nebo na facebooku.

4 COMMENTS

 1. Dobry den, mohu se zeptat jake pracovni pobyty nabizite na dobu maximalne 2 mesicu? Dekuji

  • Ahoj Aneto, bohužel žádné pracovní pobyty nenabízíme, nejsme agentura. 😉 Každopádně v článku najdeš hromadu tipů, kde můžeš najít různě dlouhé pracovní pobyty. 🙂

  • Ahoj Matyasi, bohužel nejsme agentura a práci tedy nezprostředkováváme, takže na to zkus mrknout jako u dalších zemí, které jsou v článku rozepsané. I v Itálii určitě existují pracovní portály a na některých mezinárodních můžeš najít také i práci v Itálii 😉
   Hodně štěstí!

Comments are closed.