5 zajímavostí z festivalu Zažij Nový Zéland

Festival Zažij Nový Zéland

V polovině února proběhl v pražském kině Dlabačov celodenní cestovatelský festival Zažij Nový Zéland, který jsem si jako cestovatelsko-pracovní portál a také stále nadšený cestovatel, který se snad jednou také vydá na Working holiday na Nový Zéland, nemohla nechat ujít.

Festival byl organizován portálem visitkiwi.cz a  byl odstartován přednáškou jednoho z pořadatelů a také zakladatele portálu Tomáše Šapovalova, který představil Nový Zéland a možnosti vycestování do země.

Přednášky se následně střídali s projekcí soutěžních cestovatelských a promo filmů s tématikou Nového Zélandu. Osobně mi přišla nejpřínosnější panelová diskuze s lidmi, kteří na Novém Zélandu žili, ale nemůžu říct, že z ostatních přednášek jsem si neodnesla zajímavé informace a skvělé tipy :)

Co mě tedy během festivalu Zažij Nový Zéland nejvíce zaujalo?

1. Otevření kvóty na Working holiday na Nový Zéland

Ačkoliv publikum bylo poměrně mladé a také se, řekla bych, většina publika přihlásila na dotaz, kdo se chystá žádat na Nový Zéland o WH víza, existuje problém s vnímáním časového pásma.

Tedy přesněji, že pokud se otevírá kvóta 6. března NZT (novozélandského času), je potřeba si tento čas převést do našeho časového pásmy nebo pásma, kde se nacházíte. Tedy v ČR se otevírá kvóta již 5. března 2019 ve 22 hodin CET (českého času). Pro WH na Nový Zéland je důležité hlásit se včas, proto se určitě nevyplatí poplést si datum a čas kvůli časovým pásmům.

Vzhledem k otevření kvóty, myslím, že načasování festivalu na 16. února bylo přesně v ten správný okamžik, aby byli všichni pěkně v obraze.

Mimochodem, pokud by vás zajímalo otevření kvóty také do jiných zemí, mrkněte na článek Kdy se otevírají Working holiday víza 2019.

2. V rámci pár let se z Working holiday víz stal fenomén

Těžko říct, zda to bylo zfilmování Pána prstenů a dalších filmů nebo prostě jenom zjištění možností, které se konečně dostali i do našich končin a uvědomování si, že cestování je jednou z nejlepších životních investic.

Na festivalu ale zaznělo v rámci panelové diskuze také porovnání, kdy diskutující o WH víza žádali (nejsem si jistá), kolik let zpátky a vyprávěli, že mohli žádat třeba ještě v květnu a jaký to byl pak následně boom v další sezóně. To si v dnešní době, kdy jsou víza rozebrána během pár hodin, nedovedeme ani představit.

3. NewZealand airlines a jejich bezpečnostní klipy

Že je na Novém Zélandu plno krásných míst, to není dnes již nic nového, ale že v letadle můžete potkat i neuvěřitelně originální bezpečnostní instruktáž, to by mě nenapadlo a dost mě to pobavilo – mrkněte sami níže. A to je pouze jedna verze ze 3 – můžete mrknout ještě na verzi s Pánem prstenů nebo All Blacks.

4. NovoZélandská angličtina v praxi

Přednáška o novozélandské angličtině od Anežky Novak (napůl Češka a napůl NovoZélanďanka) mě možná i docela zaskočila – v milém slova smyslu.

Pár lidí ze Zélandu jsem už měla tu čest poznat. Ano, měli zase o něco jiný přízvuk, ale nikdy jsem si nevšimla, že bychom si vyloženě nerozumněli nebo se nechápali. Možná i proto, že šlo pokaždé o cestovatele, kteří si povídat chtějí.

Ale když Anežka vyprávěla právě rozdíly ve výslovnosti a také v některých výrazech, bylo to úsměvné. Úsmevné v sále, ale představa, že na mě nějaký opravdový kiwi takhle mluví, možná to znělo trochu děsivě – ale prý je to o zvyku, tak snad… :)

Na pár frází a rozdílů určitě mrkněte na wikihow. Určitě se pobavíte.

5. Za pár měsíců práce na sadě pár měsíců cestování

Při porovnávání pracovních možností a zkušeností zaznělo také pár zajímavých informací o mzdách.

Káťa (Duckie_on_the_Way), která žila v autě upozornila na možnost střídat během roku práci a cestování v řádu měsíců, což je skvělé. Nejdříve máknout v práci na sadech a pak nějakou dobu cestovat a takhle to střídat během Working holiday. Cestování uzpůsobíte sezonám na sadech v jednotlivých oblastech a práci určitě najdete i krátkodobě.

Zazněly zde také výhody a nevýhody práce na místě, jako např. v restauraci, kdy většinou moc nejste schopni třeba tolik ušetřit a to i díky životu ve městě. Ale každému vyhovuje něco jiného – někomu jistoty a někomu zkrátka dobrodrůžo.

Pokud si ale najdete práci v oboru, jako například Honza, který pracoval v IT, pak se po finanční stránce budete mít určitě dobře, ale ani to nemusí být výhra po stránce životní.

Věřím tomu, že VanLife je populární nejen díky svému lifestylu a možnostem, ale také i díky tomu, že jde o poměrně levnou možnost ubytování. Na Nový Zéland se vydává většina cestovatelů s vidinou právě především cestování a informace o poměru práce-cestování mi přijde opravdu jako zásadní. I když samozřejmě jako vždy, záleží na životních prioritách a principech každého z nás.

Byl jsi taky na festivalu? Pošli, co tě zaujalo dál

Mimo zajímavostí týkajících se Working holiday víz a cestování samozřejmě zazněly také přednášky na téma maorské kultury a tetování. Po celou dobu byla také v předsálí výstava fotografií právě z Nového Zélandu.

Byli jste se také podívat na den plný Nového Zélandu? Dejte vědět, jaké zajímavosti jste si odnesli v komentářích. A pokud jste letos nestihli, určitě zůstaňte naladěni, věřím, že další ročníky se budou konat.