Německý důchod pro Čechy: Nárok máte po 5 letech

německý důchod pro čechy

Zvažujete, zda vyrazit za prací do Německa, ale nejste si jisti, jaké to bude mít dopady na váš budoucí důchod? V tomto článku vám přinášíme komplexní pohled na německý důchodový systém, který je pro Čechy čím dál atraktivnější. Dozvíte se, jaké jsou podmínky pro získání německého důchodu, jak se vypočítává a jaké výhody vám může přinést. Po přečtení tohoto článku budete mít jasno, zda je práce v Německu investicí do vaší budoucnosti.

Starobní důchod v Německu a v Česku

Možná si říkáte, že jít pracovat do Německa za to nestojí a vy se i s českým důchodem budete mít dobře. Je to dost pravděpodobné, ale pokud vás doma nic nedrží, proč to nezkusit. Zkušenosti se vždy hodí. Pár čísel pro představu:

Starobní důchod v České republice je za rok 2023 okolo 19 432 Kč, což je asi 845 EUR. Ale to se bavíme o lidech, kteří jdou do důchodu teď, co bude za dalších vlád nikdo neví, protože systém důchodů se u nás začíná pomalu bortit.

Německo má systém důchodů propracovanější a hlavně stabilnější. V roce 2022 tak průměrný důchod v Německu činil 1 052 EUR což je asi 25 400 Kč. Minimální důchod v Německu potom stanoven nemají. Záleží totiž na mnoha faktorech, např. výše odvedených příspěvků a délce pojištění.

Německo sice nemá minimální důchod, ale zákonodárci nově stanovili tzv. základní důchod. Ten je pro německé občany, kteří pracovali minimálně 33 let, ale měli velmi malé příjmy. Zavedení toho zákona tak pomohlo zvednout výplatu důchodu až o 405 EUR měsíčně pro jednotlivé osoby.

důchod v německu pro čechy

Důchod v Německu pro Čechy

Teď už si možná říkáte, že to za pokus stojí. Ano, stojí. Díky mezinárodním dohodám, které mezi Českou republikou a Německem jsou, můžete získat důchod z obou zemí.

Stačí, když budete pracovat v Německu třeba dva roky a podle odvedeného pojištění a výše mzdy, dostanete tento poměr německého důchodu. O něj si potom stačí zažádat na příslušných českých úřadech.

Kalkulačka důchodu

Vezmeme si příklad, že český občan pracoval a platil pojištění 30 let v Česku a 4 roky v Německu. V Německu ještě na jejich důchod nedosáhne, ale díky dohodám, které jsou uzavřeny se mu vypočítá ideální důchod za celou dobu pojištění. Kalkulace bude tedy vypadat takto:

České úřady vyplatí částku 30/34 částky. Číslo 34 je součet všech let pojištění. A Německo vyplácí 4/34 částky na níž má občan nárok. Finální částka přijde vcelku a vyplácí jí naše úřady.

Všechny důležité informace pro výpočet důchodů najdete na stránkách České správy sociálního zabezpečení.

Německý důchod po 5 a 10 letech

Pokud strávíte v Německu pět let a více, máte nárok na německý důchod. Výše německého důchodu závisí na vašem průměrném výdělku z celého odpracovaného období. A důležité je opět i pojištění. Starobní důchod v Německu po deseti letech opět vzroste. Zase záleží na výši výdělku a odvedených poplatcích za pojištění.

V případě, že žádáte o německý důchod, musíte tentokráte do Německa. Žádost podáte u Deutsche Rentenversicherung tedy německé důchodové pojišťovny. K této žádosti si připravte doklady o všech zaměstnáních, kde jste za ty roky strávené v Německu, pracovali.

Není podmínkou pracovat po celou dobu u jednoho zaměstnavatele.

německý důchod po 5 letech

Odchod do důchodu v Německu

Za důchodový věk se v Německu počítají roky 65 až 67 let. A mají to stejně ženy i muži. Byly ale i takové plány, že by se do důchodu chodilo až v 70 letech, to zatím německou sněmovnou neprošlo.

Vzhledem k tomu, že náš důchodový věk se stále posouvá, existuje u nás kalkulačka, kde po zadání vašeho data narození, uvidíte, kdy půjdete do penze. Každý občan má tak věk odchodu trochu jiný. Ale věku německých penzistů se blížíme.

Nabídky práce v Německu

Pokud ještě stále váháte a důchodový systém Německa vás nepřesvědčil, možná vám pomůže informace, že na mnoha místech v Německu nechtějí, abyste mluvili německy. Často stačí angličtina nebo se dokonce dostanete do pracovní skupiny, kde jsou Češi a Slováci. Z cizí mluvy tedy nemějte obavy.

Na portále práce.starke-jobs.com hledejte práci v Německu podle svých požadavků a regionu, kde chcete pracovat. Z nabídek si jistě vyberete.

Zaměstnavatelé často nabízejí i příspěvky na děti, které se týkají stejně tak českých pracovníků. Tyto příspěvky bývají vyšší než v České republice, a i díky tomu Německo láká tolik našich občanů.

Finanční systém Německa je zkrátka lepší než ten náš. Není se čemu divit. Německo je obrovská země s jednou z největších ekonomik na světě. My jsme jejich sousedé, tak proč to v době, kdy máme otevřené hranice do celé Evropy, nevyzkoušet.

Práce v zahraničí

Práce v zahraničí může zahrnovat dodatečné náklady, jako jsou cestovní náklady, náklady na ubytování nebo náklady na živobytí v zahraničí.

Před cestou do zahraničí se hodí zařídit si multiměnový účet Wise. Převody měn jsou se středovým kurzem a transparentními poplatky. Na převodu CZK / EUR i jiných měn tak oproti českým bankám ušetříte.  

ZDARMA VYZKOUŠET WISE

  • Účet Wise je zcela zdarma (založení, vedení i zrušení).
  • Na multiměnovém účtu Wise můžete mít a směňovat 50 různých měn (vč. CZK, EUR, USD, GBP).
  • Možnost aktivovat virtuální kartu pro bezpečné platby na internetu.
  • Funguje jednoduše přes webovou i mobilní aplikaci.