Převod peněz do zahraničí: Jak poslat peníze levně a rychle

převod peněz ze zahraničí

Pokud odjíždíme do zahraničí jako turisté, cestovatelé, dobrodruzi či plánujeme dlouhodobý pobyt v zahraničí, ať už cestovní, studijní či pracovní, je potřeba se pořádně finančně připravit. Převod peněz do zahraničí řeší nejen Erasmus studenti a au-pairky, ale také ti, kteří vyrazí na working holiday víza, work and study programy či podobné pracovní příležitosti ve světě.

Pojďme společně objevit nové způsoby, jak posílat peníze do zahraničí a ze zahraničí do ČR, abychom zbytečně neplatili vysoké poplatky a získali příznivý směnný kurz. Dnešní inovativní služby velmi konkurují českým bankám a nabízí klientům výhodnější řešení, jak provádět zahraniční převody peněz a pracovat s financemi napříč státy.

Převod peněz do zahraničí provedete snadno díky multiměnovému účtu Wise. Můžete si založit a vést až 50 účtů s různými měnami zdarma (včetně USD, GBP, PLN). Převod probíhá se středovými kurzem a nízkými transparentními poplatky.

ZDARMA ZKUSIT WISE

Zahraniční převody a mezinárodní platební styk

Platební styk se zahraničím je dnes velmi pružný a můžeme využít celou řadu metod. Dávno už neplatí, že jsme se museli spolehnout na služby drahých bankovních převodů nebo jedné společnosti, která zajišťovala převod peněz ze zahraničí. V současné době se můžeme těšit na pružný finanční systém, který nabízí mnoho možností pro převod online s nízkými poplatky.

Zaplatit za zboží, které jste nakoupili na zahraničním e-shopu je samozřejmě bez sebemenších komplikací. Tam využijeme platební kartu určenou pro platby na internetu nebo některou z elektronických peněženek.

Někdy však hledáme cestu pro převod peněž ze zahraničí tradiční cestou. Zkrátka chceme poslat peníze z bankovního účtu na bankovní účet. Stává se nám to například, pokud pracujeme v zahraničí nebo se jen vracíme z obchodních cest a nechceme zbývající hotovost převážet osobně z důvodu bezpečnosti. Je bankovní převod nejlepší cestou? Jak bezpečně provést převod peněz ze zahraničí do ČR? A co je třeba vědět o kurzu a poplatcích? Platba ze zahraničí může být různě nákladná, zjistěte, jaká varianta je nejvýhodnější.

Western Union pro naléhavé převody

Česká pošta zajišťuje převody peněz partnerské platební agentury Western Union. Výhodou služby Western Union je možnost zaslat peníze okamžitě a to do 550 000 míst ve více než 195 zemích světa.

Zaslání peněz je prováděno elektronicky a Česká pošta zajišťuje i výplatu peněžních částek ze zahraničí. Zaslané peníze jsou protistraně k dispozici do několika málo minut. To oceníte zejména v některých mimořádných situacích, kdy se ocitnete v zahraničí v nesnázích a potřebujete rychle hotovost. Převod probíhá tak, že zajdete na poštu a odešlete částku v českých korunách. Ta je přepočítána kurzem, který stanovuje Western Union v době převodu.

Převod peněz do zahraničí je okamžitý a příjemce si částku vyzvedává v místní měně na kterékoliv pobočce. Pro identifikaci a vyzvednutí platby se používá univerzální tiskopis a osobní doklad. K zaslání i k vyzvednutí je třeba vědět mnoho údajů o příjemci i o odesílateli. Služba Western Union je dnes dostupná i pro on-line převody prostřednictvím platebních karet.

Výhody: Okamžitý převod, bez nutnosti zakládání účtů, hustá síť poboček.

Nevýhody: Administrativně náročné, nutná osobní cesta na pobočku, prokazování totožnosti, nevýhodný kurz a vysoké poplatky.

Posílání peněz poštou

Poštovní poukázky a služby České pošty. Dokud nebyly tolik rozšířeny služby bankovních převodů za zvýhodněných podmínek a nejrůznějších elektronických peněženek, hodně se využívaly služby České pošty.

Poštou jste odeslali peníze na zahraniční bankovní účet tak, že jste vyplnili známou poštovní poukázku a složili hotovost v českých korunách. Stejným způsobem probíhal převod peněz ze zahraničí. Zašli jste na pobočku zahraniční pošty, vyplnili částku a číslo bankovního účtu v ČR a složili peníze v cizí měně. Příjemci se částka objeví na bankovním účtu. Pošta poskytuje i možnost hotovost – hotovost. Poplatek za převod se liší podle země a podle výše zasílané částky. Pohybuje se mezi 100 až 155 korunami. Zaslání peněz může trvat i týden.

Výhody: Množství poboček, nízký poplatek.

Nevýhody: Možnost převodu jen do určitých zemí, omezená částka pro převod, administrativně náročné.

Zasílání peněz přes bankovní převody

U bankovních převodů je třeba rozlišovat dvě skutečnosti. Převod peněz mezi zeměmi, které jsou členy Evropské unie a převod peněz do nebo z třetích zemí. Single Euro Payments Area, pod zkratkou SEPA označuje možnost bankovního převodu mezi zeměmi Evropské unie. Převod je možný až do částky 50 000 EUR a platba se přepočítává kurzem banky v den převodu.

Pro zaslání nebo přijmutí SEPA platby je třeba jen bankovní účet a prostředí internetového bankovnictví. Pro zadání platby je nutné znát IBAN, tedy mezinárodní kód bankovního účtu.

Poplatky jsou různé podle typu banky. Jejich výše závisí i na tom, zda se jedná o SEPA platbu příchozí nebo SEPA platbu odchozí. Poplatky za odchozí SEPA platbu začínají na 20 Kč, ale mohou se vyšplhat i na 250 Kč. Příchozí SEPA platba vychází od 9 Kč do 200 Kč. Převod trvá obvykle dva pracovní dny.

Výhody: Jednoduché zaslání, bez manipulace s hotovostí.

Nevýhody: Podle banky různá výše poplatků, zpravidla kvůli SEPA platbě nezměníte banku a hrozí, že platíte zbytečně vysoký poplatek.

Mezinárodní platby do třetích zemí mají podobné podmínky pro zpracování. Rozdíl je pouze ve výši poplatků. Také nenalezneme jednoznačnou odpověď na otázku, jak dlouho trvá převod. Vše je závislé na jednotlivých bankách. Obvykle trvá převod 2 až 5 pracovních dní. Poplatky za odchozí platbu začínají na 100 korunách a mohou dosáhnout až částky 2 000 korun. Platba ze zahraničí do ČR je zpoplatněna nejméně 29 korunami, ale může to být až 2 000 korun.

Převod pomocí elektronických peněženek

Velmi snadný je převod pomocí elektronických peněženek, jako například PayPal, OKPAY, Perfect Money a mnohé další. Je však nutné, aby příjemce i odesílatel měli zřízenou stejnou elektronickou peněženku. Kurz je stanovený elektronickou peněženkou a převod trvá několik sekund. Převod bývá zdarma nebo jen s velmi malým poplatkem. Např. 0,5 dolarů. K většině elektronických peněženek je možné zřídit běžnou platební kartu. Její vydání anebo měsíční vedení však obvykle stojí mírný poplatek. Navíc máte často limity pro výběry a objem peněz, který skrze kartu a účet převádíte.

Elektronické peněženky byly dříve využívány ke snaze anonymních převodů peněz či vyvezení peněz mimo působnost určité země. Dnes však vyžadují služby obvykle identifikaci majitele a právě díky omezeným limitům na kartě a účtu v rámci pohybu peněz se omezuje možnost disponovat velkými peněžními objemi.

Převod peněz online přes Wise

Wise, dříve známý jako Transferwise, si vás získá pro svou jednoduchost. Jejím prostřednictvím můžete poslat peníze do zahraničí a de facto směnit jakékoli měny. Služba nabízí nejlevnější převod peněz díky minimálním poplatkům a super výhodnému kurzu.

Wise funguje jak na počítačích, tak v mobilních telefonech v rámci aplikace. Bohužel však nemá český překlad a prostředí je v angličtině. Český návod na Wise však ani nepotřebujete, prostředí je intuitivní a těch pár kolonek vyplnit zvládnete i s překladačem.

Jak Wise funguje? Zadáte měnu, kterou převádíte, měnu, kterou chcete zaslat, výši a cílový účet. Následně je vám vypočítáno, jakou částku musíte poslat a zašlou odpovídající sumu v zadané měně adresátovi.

Wise je cestou, jak poslat peníze do zahraničí rychle a za velmi nízký poplatek. Při převodu do 6 000 Kč vychází poplatek na přibližně 42 korun. Získáváte však výhodu mnohem příznivějšího převodního kurzu, než vám nabídne jakákoli česká banka, TransferWise používá stejný kurz jako Česká národní banka. Převod trvá obvykle 1 až 4 pracovní dny.

PŘEVOD PENĚZ S WISE

Výhody: Nízké poplatky, výhodný kurz, obrovské množství podporovaných měn.

Nevýhody: Aplikace v angličtině, delší doba převodu.

Zahraniční převod peněz

Převod peněz do zahraničí z ČR využijete např. v případech, kdy odjedete na delší dobu mimo ČR a budete si potřebovat převést finanční prostředky na bankovní účet založený v konkrétní zemi. S tím se nejčastěji setkávají ti, kteří vyrazí na working holiday víza na Nový Zéland a do Kanady. Peníze by nebylo vhodné převážet v hotovosti. Vyšší sumu potřebujete pro první týdny na život a pro zaplacení kauce na bydlení. Posílání peněz do zahraničí využívají samozřejmě i studenti, kteří dlouhodobě studují např. v Austrálii, Velké Británii, Dánsku či USA.

Převod peněz ze zahraničí do ČR využijete, když si v zahraničí našetříte a chcete si je poslat zpět na český účet. Opět jde nejčastěji o případy working holiday či jiné legální práce v zahraničí.

ZDARMA ZKUSIT WISE