Working holiday víza pro Čechy

Working holiday víza, nazývaná také jako Pracovní prázdniny či pracovní dovolená jsou skvělou a také velmi populární cestovně-pracovní možností pro mladé lidi. Propojuje cestování a možnost légálně pracovat v dané zemi, což napomáhá finanční stabilitě cestovatelů.

Samozřejmě tak získáš zahraniční pracovní zkušenost, možnost přivýdělku a zároveň nenásilnou pomocnou ruku při osamostatnění se. Naučíš se cizí jazyk a získáš životní lekci k nezaplacení. Jako třešnička na dortu je pak samo sebou zasloužená možnost cestovat! Takže, na co ještě čekáš?

Working holiday aneb jak ušetřit na cestování?

Programy s WH vízy jsou jednou z nejoblíbenějších možností práce a cestování v zahraničí, kdy pracovní pozice není nijak omezena a můžeš ji hledat až na místě.

Tato víza většinou zajišťují pracovní povolení na dobu až 1 roku. Česká republika má uzavřené mezinárodní smlouvy pro takovéto programy se státy jako třeba Nový Zéland, Austrálie, Kanada, Chile, Izrael, Korejská republika nebo Taiwan.

Všechny tyto země nabízejí pracovní prázdniny pro Čechy a umožňují tak získat na určitou dobu a za různých podmínek pracovní povolení a danou zemi poznat lépe jak kulturně, tak cestovně.

Mrkni na bližší informace o Working holiday k jednotlivým zemím:

A slibně to vypadá také pro budoucí možnost WH víza v Japonsku. Koukáš viď?

Podmínky pro WH víza

Každá země má o trochu jiné podmínky pro vycestování v rámci Working holiday programu. Mohou lišit v různých podmínkách účasti i délky možného pobytu a pracovního povolení.

Pokud však osobně tyto podmínky budeš splňovat a projdeš vízovým procesem, můžeš se vydat za prací.

Co si musíš ohlídat před žádostí o WH vízum?

Ačkoliv se to může zdát jako samozřejmost, mrkni raději, na co je třeba dát pozor předtím než začneš žádat o Working holiday víza?

Pořádně si zkontroluj podmínky pro žádost o Pracovní prázdniny do dané země. Stát od státu se tyto podmínky budou lišit a nejpřesnější informace najdeš vždy na oficiálních stránkách velvyslanectví daných států.

WH víza - práce v kavárně

Zvýšenou pozornost proto věnuj informacím jako je otevření a plnění kvóty, jaké dokumenty od tebe budou v průběhu žádosti vyžadovány? Jaké finanční krytí budeš potřebovat doložit?

Jaké jsou požadavky na cestovní pojištění i na platnost cestovního pasu? Nebo zda můžeš po celou dobu trvání víza pracovat? Kolik času máš na to vycestovat do země po udělení víza? Ať můžeš kalkulovat náklady už předem a nic tě nezaskočí.

Podmínky pro různé země se liší, ale většinou se jedná o:

  • Věkové omezení
  • Doložení finančního krytí a zpáteční letenky (nebo navýšení financí)
  • Cestovní pojištění na celou dobu plánovaného pobytu
  • Znalost anglického (španělského) jazyka
  • Platnost cestovního pasu
  • Zaplacení vízových poplatků
  • Splňovat zdravotní způsobilost a trestní bezúhonnost
  • Neúčast ve WH programu pro danou zemi v minulosti
  • Dosažená úroveň vzdělání (např. u WH do Austrálie)

Speciální podmínky pro některé země

Ačkoliv můžeš v některých zemích získat pracovní povolení, práce nesmí být primárním důvodem návštěvy země. Jedná se o Izrael, Jižní Koreu a Taiwan, kde by možnost práce měla být pouze přivýdělek ke snazšímu cestování a objevování místní kultury.

Pracovní prázdniny pro Čechy

Výhody a nevýhody Working holiday programů

Výhodou programu Working Holiday je, že nemusíš mít domluveného zaměstnavatele předem. V průběhu pobytu v dané zemi můžeš svou práci změnit bez vlivu na Tvé pracovní povolení.

Většina těchto víz ale podléhá kvótě, která se otevírá jednou ročně. A vzhledem k tomu, že o některé země je opravdu velký zájem (především Nový Zéland a Kanada), je třeba se o WH víza přihlašovat včas a situaci průběžně sledovat.

Co zařídit před odjezdem do zahraničí na WH víza

Před samotným odjezdem za prací až na rok se může zdát vždycky dostatek času, pak ale člověk často zjistí, že nestíhá a neví, co dřív. Jak se tomu vyhnout? Stačí si zjistit, co vše je potřeba zařídit předem a ujasnit si s jakým časovým předstihem se na co vrhnout. Pracovní povolení, letenka, cestovní pojištění – to totiž není všechno, co se hodí stihnout před odletem. Mrkni na podrobný soupis v článku Co zařídit před odjezdem na roční pobyt do zahraničí.

Tak kam se vydáš na Pracovní prázdniny Ty?

Věřím, že Ti tento článek zase o trochu otevřel oči a smutek z případného vyčerpání kvóty do vyvolené země je zažehnán. Možností je totiž více a často stačí jen se rozhlédnout. Sama moc dobře vím, že třeba Kanada je skvělá, ale záleží jen na nás, jak skvělý si to uděláme!

Working holiday - pracuj a cestuj ve světě

Pokud Ti článek pomohl a dal novou inspiraci nebo máš s Working holiday vízy z různých zemí zkušenosti, dej mi vědět, jak se ti líbilo nebo jestli bys informace o něco doplnil/a. :) Snažila jsem se obsáhnout základy ke každé zemi, co to jen šlo, ale jsme jenom lidi.