Rozhovor: Život a práce v Německu na vlastní kůži

Dortmund - rozhovor Život a práce v Německu

Život a práce v Německu – možnost, která je nám v ČR poměrně snadno dostupná, přesto ne tak hojně využívaná. Janča právě v Německu žije a pracuje již druhým rokem a o svých zajímavých i velmi praktických zkušenostech píše také blog. V rozhovoru prozradí výhody i nevýhody života v Německu, jak najít v Německu práci v oboru nebo proč i čeština může být výhodou při hledání práce v Německu.

Ahoj Jani, moc děkuju za možnost rozhovoru, ve kterém osvětlíme téma práce v Německu. Osobně mě napadá, že do Německa vyráží často lidé, kteří bydlí kousek od hranic – sama z takové oblasti pocházím a vím, že jezdit za prací do Německa není rarita. Má vliv třeba i to odkud původně pocházíš?

Ahoj, já moc děkuju za pozvání. Ráda se podělím o svoje zkušenosti a snad i někoho motivuju vydat se za prací do zahraničí. :)

Pocházím z Plzně a do Německa to máme kousek, takže vliv to určitě má, protože jsem na škole měla jako druhý jazyk němčinu. Myslím, že třeba v Praze už němčina tolik oblíbená není a děti se učí spíš španělštinu nebo francouzštinu. Já jsem samozřejmě taky chtěla radši jiný jazyk, němčinu jsem bytostně nesnášela! ☺

Na svém blogu zmiňuješ, že Tvojí první prací v Německu byla brigáda ve firmě, kde pracoval taťka a z tehdejší práce jsi úplně nadšená nebyla. Nyní v Německu pracuješ už potřetí a vlastně tam i žiješ. Myslíš, že pokud by nebylo toho prvního impulzu od taťky, zaválo by Tě to do Německa tak jako tak?

To úplně nedokážu říct, ale myslím, že hlavní impuls byla až moje druhá pracovní zkušenost v Německu. V té době jsem byla čerstvě po škole, s přítelem a kamarádkou jsme se dali na podnikatelskou dráhu…

Abychom mohli vyrazit na veletrh, potřebovali jsme do své firmy nasypat investici – cílem bylo, aby každý z nás přinesl za 3 měsíce 100 tisíc. Naše volba padla na Německo. Říkali jsme si, že zkusíme, jaká je tady realita výdělků, protože jinak má člověk představu jen ze zpráv a médií.

Častým důvodem pro rozhodnutí pracovat v Německu jsou právě vyšší příjmy – což dává určitě smysl, pokud člověk žije stále v ČR a jezdí do práce do Německa s tím, že mu zůstávají české výdaje. Předpokládám ale, že pokud se člověk rozhodne v Německu žít, už to není tak růžové a životní náklady v Německu jsou pak samozřejmě také vyšší. Jsou finance důvodem pro život v Německu? Jak to vnímáš za tu dobu Ty? 

Asi všichni víme, že v Německu jsou přibližně 2,5 – 3x vyšší výdělky než v Česku. Bohužel nám je ale často v médiích prezentováno, že náklady jsou přece taky vyšší a nakonec když v Německu žiješ, tak to taková hitparáda není. Tak přesně tuhle mylnou domněnku se snažím na svém blogu vyvracet.

V Německu se opravdu žije na vyšší životní úrovni než v Česku. Samozřejmě (ostatně jako i v ČR) jsou v zemi obrovské rozdíly – největší mezi spolkovými zeměmi bývalého východního a západního Německa. Ale přesto jsou základní čísla daná – v roce 2019 je minimální mzda 9,19 €/hodinu, tzn. při plném úvazku 1593 €. Obvykle na tohle konstatování přichází první námitka – v Německu je přece vysoké zdanění. Přepočítaná čistá mzda (v závislosti na spolkové zemi, zda platíš církevní daň a jiné odchylky) se pohybuje někde kolem 1170 €.

A teď přichází druhá námitka – co náklady na bydlení a energie. Samozřejmě, v centru Mnichova nebo Frankfurtu seženeš za tuhle částku přinejlepším garsonku a celá výplata by byla fuč. Jenomže v těchto městech jsou i platy úplně jinde.

Pokud ale vezmu v úvahu například Dortmund, kde žijeme – půlmilionové město v jedné z nejdražších spolkových zemí Německa – tak slušný byt 2+1 si tu můžeš pronajmout se vším všudy od 500 €.

A ostatní základní náklady (jídlo, drogerie, oblečení) jsou srovnatelně drahé. Takže v tom je podle mě ten největší rozdíl – pokud se sejdete dva s minimální mzdou v menším německém městě, můžete vlastně žít dost pohodlný život a i na dovolenou zbyde. To je v českém kontextu asi úplně nemyslitelné.

Holandsko - Rozhovor Život a práce v Německu

Co je tu každopádně dražší, to jsou služby. Jít do hospody se prodraží dost, stejně tak třeba masér si účtuje minimálně 60 € na hodinu. Jenže to nejsou ty úplně základní potřeby. Někdo radši vyrazí na jídlo ven, někdo ke kadeřníkovi a někdo zase investuje peníze do cestování. Myslím, že pokud pracuješ v Praze a vyděláváš 100 tisíc, tak markantní rozdíl už asi nepocítíš. Ale pokud ti jako vysokoškolákovi po škole nabídnou v Praze 30 tisíc, tak podle mě není co řešit.

Ještě abych se vrátila k těm daním – zdanění je tu samozřejmě velké, ale roste progresivně s výdělky. Takže právě lidé s nízkými mzdami jsou zvýhodněni a odvádí méně. Na druhou stranu jsou tu různé benefity, které lze využít – například manželé mají výhodnější daňovou třídu, při podání daňového přiznání si lze odečíst náklady na dojíždění do práce, stěhování, vybavení nebo vzdělávání potřebné k výkonu profese atd. To se podle mě v Česku moc neví – minimálně pro mě to byla novinka.

Ta problematika samozřejmě není černobílá, vždy záleží na mnoho faktorech, ale proto taky píšu svůj blog. Věnuju se každému tématu do hloubky a snažím se vysvětlit na příkladech, jak to tady funguje. Myslím, že v tomhle bychom v Česku opravdu měli otevřít oči a nevěřit tvrzení „sice jsou v Německu vysoké mzdy, ale náklady taky“. Nebo různým pokrouceným statistikám, že jsou Němci chudí, protože nevlastní nemovitosti.

Další věc je, že se snažíme dostihnout zemi s jednou z nejvyšších životních úrovní na světě. Máme „bohužel“ tu smůlu, že s Německem sousedíme, a proto míříme opravdu vysoko. Na druhou stranu, máme tady otevřené dveře pro život i pro práci.

A abych se ještě krátce vrátila k tomu našemu příběhu – těch 100 tisíc jsme opravdu zvládli vydělat, i když až za čtyři měsíce. Pracovali jsme za minimální mzdu, ale měli jsme ubytování zdarma (což je v pohostinství celkem obvyklé) a z dýšek jsme pokryli svůj běžný život. Takže celou výplatu – přes 1100 € – jsme každý měsíc ušetřili.

Nyní žiješ v Dortmundu. Jak dlouho už v Německu vlastně tedy dohromady žiješ? V jakém oboru pracuješ? Jestli se nepletu, tak práci v oboru jsi našla už z Čech – za jak dlouho jsi našla a jak jsi hledala?

V Německu žiju dohromady přes dva roky. Tady v Dortmundu pracuju v marketingu e-shopu s dětským zbožím, který působí po celé Evropě – mimo jiné i v České republice.

Na práci jsem narazila úplně náhodou na jobs.cz a vlastně mě pozice na první pohled ani zvlášť nezaujala. Hlavně kvůli Dortmundu – měla jsem představu, že to je hnusné, průmyslové město. Ale řekla jsem si, že to zkusím, abych alespoň zjistila, kolik se na těchto pozicích v Německu platí. Hned mi volali, pozvali mě na pohovor a klaplo to. A Dortmund mimochodem vůbec není tak hnusné město. ☺

Stromek-Dortmund - Rozhovor Život a práce v Německu

Jinak k nám do firmy hledáme přes jobs.cz a prace.cz někoho každou chvíli a skoro nikdo se nehlásí – a přitom na některé pozice ani nepožadujeme němčinu. Tak nevím, čím to je. Možná Češi nejsou tak moc do světa. ☺

Hledání práce sis vyzkoušela jak pro práci v pohostinství, tak pro práci oborovou – myslíš že, jsou nějaké speciální finty na hledání práce v oboru či takové ty méně kvalifikované? Jak to bylo s němčinou či uznáváním vzdělání pro práci v oboru?

Celý proces hledání práce má v Německu pár specifik. Němci milují byrokracii, takže od toho se všechno dost odvíjí. Na spoustu pozic musíš mít specifické vzdělání, takže v tom případě je uznání vzdělání jediná možnost.

Dávají se tady inzeráty do novin, to je podle mě v Česku už taky docela rarita. V životopisu se musíš spíš vychválit než podceňovat. A výběrové řízení se neuvěřitelně táhne. To jsou tak hlavní věci, co bych vypíchla – na blogu mám článek Kompletní návod, jak najít práci v Německu a tam jsem se snažila všechny ty odlišnosti shrnout. Taky tam najdeš spoustu užitečných odkazů, kde hledat.

Práci lze sehnat i bez němčiny, na druhou stranu musíš počítat s tím, že se budeš možná cítit trochu mimo. V článku Najdu práci v Německu i bez němčiny? jsem sepsala takové malé zamyšlení, co bys měla v tom případě vzít v úvahu.

Do Německa se s Tebou odstěhoval i přítel, který si hledal práci až na místě a našel po 3 měsících – je podle Tebe výhoda mít domluvenou práci předem a hledat tedy už z Čech? Hrají při hledání práce v Německu nějakou roli “kontakty” jako tomu bývá u nás?

Myslím, že je fajn zkusit hledat už z Česka. I na českých portálech se dá najít – já jsem toho důkazem. Ale počítej s tím, že na pohovor se budeš muset dostavit osobně.

Kontakty určitě hrají roli, to je asi stejné jako v Česku. Hlavně pokud hledáš práci jako řemeslník nebo jinou manuální práci, vždycky je nejjednodušší, když tě někdo dohodí. Jsou tady celé party českých montérů – tam pak není ani nutná znalost němčiny.

A ještě jednu věc bych chtěla vypíchnout jako hodně důležitou – nepodceňuj se a zkus hledat práci v Německu ve svém oboru. Pokud jsi vysokoškolák a mluvíš alespoň anglicky, není vůbec žádný důvod jít dělat do Německa skladníka.

Dortmund a fotbal - Rozhovor Život a práce v Německu

Na svém blogu zmiňuješ také to, že je dobré vnímat při hledání práce češtinu jako výhodu, to se mi hodně líbí! A především v příhraničních oblastech o tom nepochybuju, ale ve větších městech by mě to možná trochu překvapilo. Máš s tím svou vlastní zkušenost? Je to pro Tebe výhoda v práci, že jsi Češka? Jak vnímáš vztah německých kolegů či okolí k Tobě? Je snadné začlenit se do společnosti?

Po pravdě dřív mě to taky nenapadlo, ale během pobytu tady jsem zjistila, že fakt jo, fakt je výhoda být Čech. Vlastní zkušenost s tím mám, dělám v marketingu českého e-shopu, takže musím umět česky. Ale i přítel nakonec zjistil, že je pro něj čeština výhoda – i když v inzerátu ji vůbec nepožadovali. Pracuje pro firmu, která si na práci najímá právě české montéry a elektrikáře, takže se s nimi domluví. Totéž platí pro logistické společnosti, kde pracují čeští řidiči, je tady hodně českých call center apod.

Co se týče německých kolegů, tak oni mají trochu jiný přístup než my Češi. Práci a kamarády od sebe oddělují, takže v práci si s nimi člověk velká přátelství spíš nevybuduje. Já navíc pracuju v mezinárodním týmu, mám kolegy víc než 20 národností. Moje nejlepší kamarádky jsou Němka, Holanďanka, Kolumbijka, Švédka a Chorvatka. A vyhovuje mi to víc. Myslím, že v nějaké zapadlé bavorské vesničce jenom s Němci to může být dost boj. :)

Ačkoliv v rámci EU nemusíme řešit pracovní povolení, myslím, že zrovna v Německu platí při dlouhodobějším pobytu nějaká přihlašovací povinnost (nebo to tak bylo minimálně během mého Erasmu). Řešila jsi nějakou byrokracii?

Ano, je tady přihlašovací povinnost, pak je potřeba daňové číslo, to je to nejdůležitější. Jaký je přesný postup popisuji v článku Co zařídit před nástupem do práce v Německu, určitě to nejsou žádné složitosti, které by tě měli od práce v Německu odradit.

Jak je to s daněmi, sociálním a zdravotním pojištěním? Spadáš do českého nebo německého systému? Pomáhá Ti s těmito záležitostmi zaměstnavatel nebo kde si dohledáváš informace?

Ano, pokud tady pracuješ na plný úvazek, spadáš do místního systému. Není to nic složitého, v práci mi s tím nepomáhali. Jenom mi řekli, jaké dokumenty po mně chtějí a na pojišťovnu jsem si zašla sama.

Strýček google mi napověděl. Je pravda, že v češtině zas tolik dostupných zdrojů není, proto se snažím na svém blogu sepsat co nejvíce užitečných informací a návodů krok za krokem, aby to zvládl i člověk, který neumí dobře německy.

V Německu už sis vyzkoušela více oblastí pro život, kde se Ti líbilo nejvíce? Vnímáš vůbec nějaké rozdíly v životním stylu jak mezi jednotlivými oblastmi tak v porovnání s ČR?

Určitě jsou v rámci Německa obrovské rozdíly, hlavně mezi bývalým východním a západním Německem. Taky Bavorsko je jak z jiné planety – sami Němci si z téhle spolkové země dělají srandu, že Bavorsko vůbec není Německo.

Musím říct, že tady v Dortmundu se mi líbí zatím nejvíc. Možná je to tím, že je to blízko do Nizozemska, kde jsou snad nejmilejší lidi na světě? Každopádně jsou tu zvyklí na cizince, nikdy jsme s místními neměli žádné problémy a rychle nás přijali i sousedi – přesto, že bydlíme ve čtvrti se samými německými babčami.

Rozdíl je taky v tom, že jsou tady lidé celkově pozitivnější, milejší a víc se usmívají – všimneš si toho hned na úřadech, v obchodech, v restauracích, často se tady vede v obchodě něco jako „small talk“… Ale i třeba taková blbost, jako když si na ulici kýchneš, tak ti kolemjdoucí řekne „na zdraví“.

Taky řidiči jsou ohleduplnější, což je tedy nutnost, protože v tomhle provozu, kdyby někdo nedodržoval zipování, tak se to úplně sesype. Asi celkově jsou tady lidé příjemnější a ohleduplnější k úplně cizím lidem, bohužel my v Česku se tváříme, že se nás nějaký kolemjdoucí na ulici vůbec netýká.

V Erfurtu a Drážďanech jsem zase měla pocit, že nám byli lidé víc podobní, bohužel si v sobě východní Němci nesou tu stejnou nedůvěru k cizím lidem, takže chvíli trvá, než si je člověk získá.

Tetraedr - Rozhovor Život a práce v Německu

Když bys měla vybrat 5 výhod a 5 nevýhod života a práce v Německu, jaké by to byly?

Největší výhodou jsou vyšší výdělky, a tím pádem šance na lepší životní úroveň. Taky celkově příjemnější prostředí a milejší lidé v každodenní komunikaci, nikdy jsme neměli žádný problém, i když naše němčina není nejlepší.

Líbí se mi, že parky jsou dělané pro lidi a ne na okrasu. V Česku se kolikrát člověk setká i se zákazem vstupu na trávník, tady je při pěkném počasí park v obležení a dokonce se tu griluje. To souvisí s další vlastností, co se mi na Němcích líbí – tráví mnohem víc času venku. I když prší a je ošklivo, neděle je vyhrazená na procházku a kafíčko nejlíp někde na terásce. A co mě osobně moc těší, že máme v dosahu tolik letišť a letenky po Evropě jsou k sehnání opravdu za pár korun.

A co se mi nelíbí? Konkrétně tady v Severním Porýní-Vestfálsku žije strašně moc lidí. Pořád jsou zácpy, nakupování v sobotu je totální očistec a v restauracích si musíš vždy radši dělat rezervaci. S tím souvisí, že mi moc nevyhovuje zavírací neděle, protože o to víc se v obchodech hromadí lidi v pátek a v sobotu.

Pak se mi nelíbí, jak složité je tady jít sportovat. Pokud chce člověk jít hrát například tenis, musí být členem klubu, jinak má smůlu. Anebo si všechno rezervovat hrozně dopředu, protože je pořád všude nával a otevírací doby o víkendu taky nejsou nic moc. Do fitka je možné koupit většinou jenom roční předplatné… Vůbec tady musíme víc plánovat předem – co se týče nákupů i volnočasových aktivit.

Co mi přišlo neuvěřitelné, že je tady ještě horší byrokracie než u nás. Co nemáš černé na bílém, jako kdyby neexistovalo, všechno se posílá poštou, na úřadě nikdy nic nedostaneš přímo do ruky. Tím pádem všechno hrozně trvá a například i přijímací řízení se táhne věčnost.

Ale všechno má svoje pro i proti a záleží na konkrétních prioritách každého člověka. Nejlepší je, když si každý vyzkouší sám, jestli by se mu tady líbilo nebo ne. Za sebe můžu Německo určitě doporučit, i když jsem zpočátku měla kupu předsudků a vůbec to nebyla moje vysněná destinace. :)

Jani, moc děkuju za rozhovor a užitečné informace, o které jsi se podělila! 

Získejte další tipy ze života v Německu na Janči blogu JakDoNemecka.cz nebo ji sledujte na cestách na mywandertime.com. A pro další rozhovory a články týkající se práce v zahraničí pro Čechy nezapomeňte sledovat také facebook PracujVeSvete.cz.