Práce v rámci Working holiday víz na Zélandu se může lišit místo od místa a člověk od člověka. Na Novém Zélandu cestovatelé nejčastěji pracují na sadech a farmách, ale výjimkou není ani pohostinství, hotely nebo cestovní ruch.
Working holiday víza umožňují pracovat legálně v zahraničí, poznat blíže místní kulturu, naučit se cizí jazyk a cestovat bez toho, abyste vyčerpali veškeré finanční zásoby. Na Novém Zélandu jsou Working holiday víza pro Českou republiku na 12 měsíců. Děsí tě, jak najdeš na Zélandu práci? V jakém oboru a kde ji vlastně hledat? Pak nepřestávej číst…
V jakém oboru najít práci na Novém Zélandu?
Sezónní práce na Zélandu jede a přesvědčil se o tom nejeden backpacker a cestovatel s Working holiday vízy, který zde prožil skvělý cestovatelsko-pracovní pobyt.
Práce na ovocných sadech na Zélandu
Sběr ovoce – kiwi, třešně, hroznové víno, meruňky, broskve, borůvky i jahody. To všechno a mnohem více si na Novém Zélandu utrhnete přímo ze stromu či keříku.
Určitě je dobré zmínit, že práce na sadech může být poměrně fyzicky náročná, protože během sběru např. jablek či meruněk nebo kiwi nosíte koše s několika kilogramy ovoce pověšené na těle. Sběr jahod či borůvek je pak zase náročný na kolena a záda. Ale přece jen nejedete na dovolenou, ne? A věřte tomu, že to zatím většina cestovatelů dala a ještě si tu možnost vychvalovala.
Ač se to nezdá, tak práce v ovocných sadech může být i celoroční, protože na některých z nich je téměř vždycky, co dělat. Může jít o protrhávání ovoce před zráním, samotný sběr zralého ovoce nebo prořezávání větví či práce v baličkách.
Práce na vinicích může být pak rozšířena také o sázení nových stromků nebo zvedání natažených lanek podél vinice, protrhávání, navazování drátků a jiné pomocné práce. Kdo se nezeptá, ten se nedozví.
Kdy probíhá sběr jakého ovoce?
Pokud chceš vyloženě pracovat jako sběrač ovoce na sadech, nejlepší čas pro tuto pozici je pravděpodobně v létě – tedy v tom novozélandském létě, což je někdy od prosince do února. Ideální příležitost k příjezdu je tedy nějakou dobu předem.
Samozřejmě se ideální čas příjezdu nedá zobecňovat, protože každému vyhovuje něco jiného, chce do jiné lokality a i práce na sadech a sběr ovoce či zeleniny se bude lišit nejen podle sezóny daného druhu ovoce, ale také podle regionů.
Kdy a kde je nejlepší čas pro sběr některého ovoce ti může napovědět také výtah níže z blogového článku na backpackerguide.nz:
- Northland – avokádo, pomeranče, mandarinky, olivy, aj. – nejlepší čas duben až červenec.
- Waikato – borůvky, brambory, cibule – nejlepší čas leden a únor.
- Bay of Plenty – kiwi a avokádo – nejlepší čas duben až srpen.
- Hawke´s Bay – vinná réva, jablka, hrušky, meruňky, dýně, olivy, kukuřice, aj. – nejlepší čas únor až červen, ale také listopad a prosinec.
- Wairapapa – vinná réva, olivy – nejlepší čas červen až srpen.
- Marlborough – vinná réva, olivy, kukuřice – nejlepší čas červen až srpen.
- Nelson – jablka, maliny, rybíz – nejlepší čas únor až duben.
- Otago – třešně, meruňky, jablka, švestky aj. – nejlepší čas listopad až leden.
Z výčtu výše je určitě patrné, že je poměrně dobrá možnost pohybovat se v průběhu roku mezi jednotlivými oblastmi s pravděpodobností, že práce v sadech se většinou někde najde. A ty tak můžeš práci spojit zároveň s poznáváním nového prostředí a dalších oblastí Nového Zélandu.
Práce v zimních střediscích
Volné pracovní pozice v zimních střediscích je nejlepší hledat přímo na stránkách jednotlivých zimních středisk a hlásit se určitě i několik měsíců před začátkem sezóny. Neopomeňte opět opačnou polokouli, takže zimní měsíce na Novém Zélandu jsou červen až srpen.
Vzhledem k tomu, že zimních středisek na Zélandu není až tolik, určitě není na škodu mít nějaké obdobné zkušenosti a v případě instruktorů samozřejmě také mezinárodní certifikáty.
Práce v hotelech a ubytovacích zařízeních
Tak jako je tomu v jiných turisty navštěvovaných destinacích, i na Novém Zélandu se určitě najde možnost pracovat v různých hotelech a ubytovacích zařízeních. Opět je dobré věnovat pozornost turistickým sezonám v jednotlivých oblastech.
Může se jednat o práci na recepci, kde bude pravděpodobně potřeba dobré jazykové úrovně nebo také práce pokojské či úklidového personálu. Zde většinou nejsou vyžadované kdovíjak vysoké jazykové schopnosti a určitě vám práce pomůže k nenásilnému rozmluvení se v kolektivu.
Práce v kavárně a pohostinství
Pokud se budeš chtít držet větších měst jako třeba Auckland, Wellington, Christchurch, Queenstown ale i menší městečka, určitě je možností také práce v kavárnách nebo restauracích.
Kavárny určitě ocení předchozí zkušenosti a znalosti přípravy kávy pro práci baristy, ale naučit se můžete všechno.
V restauracích může být zase poptávka po číšnících a obsluze na place nebo také výpomoci v kuchyni.
Práce v oboru
Většina cestovatelů jede na Working holiday víza bez myšlenek na kariérní postup atd. Hlavním cílem bývá většinou ušetřit si peníze na cestování, zažít dobrodružství, poznat jinou kulturu. Ale já věřím, že nic není nemožné. Takže pokud někdo chce najít práci ve svém oboru, posunout svoje znalosti a schopnosti jiným směrem než farmářským, určitě není na škodu prostě hledat a ptát se.
Mít příliš nízké ambice taky není to nejlepší, co můžeme pro svoji budoucnost udělat. Určitě ale hledání práce v oboru bude chtít větší dávku trpělivosti a odhodlanosti. Každopádně držím pěsti!
Dobrovolnictví neboli wwoofing
Dobrovolnictví neboli wwoofing je na Zélandu také velmi oblíbený. Jak už z názvu vyplývá jedná se o dobrovolnou práci, tedy práci, za kterou nejste finančně odměněni. Wwoofing většinou pomůže nasát místní atmosféru a poznat opravdový život na Novém Zélandu zase z trochu jiné stránky.
Často na takových pozicích je odvedená práce vykompenzována např. ubytováním nebo stravou zdarma. Pracovní doba je většinou 4 – 6 hodin denně a často si z takových pracovních míst odnesete především zážitek, nové zkušenosti, poznání místní kultury a život lidí a také přátelství.
Dobrovolné práce na Novém Zélandu jsou oblíbené v organickém zemědělství např. na farmě s ovcemi či jinými zemědělskými zvířaty nebo opět na ovocných a zeleninových sadech a farmách.
Jak sehnat práci na Novém Zélandu?
Hledat práci lze online skrze různé portály, pracovní agentury nebo také přímo přes oslovení oblíbených firem či podniků a samozřejmě také osobně obchůzkou.
Řada lidí , kteří pracovali na ovocných sadech z osobní zkušenosti doporučuje prostě sednout do auta a vyrazit se zeptat na pár farem či sadů. Osobní setkání a první dojem zkrátka dělá hodně a práce se takovým stylem najde poměrně rychle.
Samozřejmě také pomůže řada webů, kde je práce nabízena. Můžete tak odpovídat na inzeráty nebo zjistit situaci a třeba se na místo následně zajet podívat osobně.
Užitečné weby, kde hledat práci:
- www.trademe.co.nz
- www.picktheworld.org (především pro práci na sadech)
- www.seek.co.nz
- www.backpackerboard.co.nz
- www.seasonalwork.co.nz (práce na sadech)
- www.picknz.co.nz (práce na sadech)
- www.careers.govt.nz
- www.aupairworld.com (pro holky aupairky)
Minimální hodinová mzda a kolik si lze na Zélandu vydělat?
Od dubna 2018 je minimální hodinová mzda na Novém Zélandu 16, 50 NZD/hodinu. Což činí při 40hodinovém pracovním týdnu plat 660 NZD týdně a měsíčně minimálně cca 2640 NZD.
Takto byste tedy měli být placeni na pozicích, kde budete odměňováni hodinově. Bude se jednat pravděpodobně o pracovní pozice v hotelech, pohostinství nebo turismu.
Ale např. práce na ovocných sadech bývá často ohodnocena tzv. úkolově – tedy platí se za odvedenou práci.
Mzda při práci na ovocném sadu
U sběru ovoce je třeba brát v potaz, že býváte často placení v závislosti na tom, kolik ovoce natrháte – tzv. paid per bin. Což znamená, že vaše mzda se bude odvíjet od toho, kolik košů/beden za svou pracovní dobu natrháte. Každopádně ani takto by se vaše mzda neměla dostat níže než je minimální hodinová mzda.
Také u ovoce jsou ale výjimky. V některých případech jako např. Zlaté kiwi nebo vinná réva bývá vyplácena mzda hodinová, která se pohybuje většinou v rozmezí 16, 50 – 18 NZD v závislosti na zkušenostech.
Každopádně je dobré věnovat pozornost tomuto nastavení a případně se nenechat vystrašit nízkou mzdou za nasbíranou bednu. Věřte tomu, že pokud se práce nebojíte, přijdete si prací na Novém Zélandu na opravdu slušné peníze.
Pracovní poměr a jeho náležitosti by měly být podle novozélandského práva vždy ujasněny smlouvou, na základě které by měly být dodržovány podmínky.
Daně a daňové číslo IRD number
Stejně jako je tomu v ČR, na smlouvě je uvedena mzda včetně daní, proto je třeba ještě počítat se srážkou daní ze mzdy.
Jedná se o tzv. Tax deduction a abyste se ujistili, že daně budou správně strhávány, je k tomu potřeba vyplnit formulář Tax Code Declaration, který vám dá zaměstnavatel. Na tomto formuláři budete potřebovat také své IRD number, tedy daňové číslo.
IRD daňové číslo je zkratkou pro Inland Revenue Department a číslo, které vám tento systém udělí, tedy IRD number je důležité k tomu, aby vám nebyly strhávány vyšší daně než je nezbytně nutné. Bez IRD čísla může být totiž strháváno až 46,7 % ze mzdy.
Daňové číslo IRD number by tedy mělo být jednou z prvních položek na TO DO seznamu po příletu na Nový Zéland v rámci WH víz. Budete k jeho zřízení potřebovat:
- funkční otevřený bankovní účet na Novém Zélandu a potvrzení z banky,
- platný pas,
- novozélandská adresa,
- novozélandská víza/ číslo žádosti o víza,
- daňové číslo v ČR (pro ČR rodné číslo),
- připojení k internetu.
O IRD number je možné žádat online nebo poštou a jeho vyřízení trvá cca 10 dní.
Životní náklady na Novém Zélandu
Samozřejmě pro lepší představu je dobré porovnávat pravděpodobné výdělky také s náklady. Proto určitě mrkněte na portál numbeo.com, kde si můžete také vyfiltrovat jednotlivé lokace a zjistit přibližné novozélandské životní náklady.
Jak často dostávám výplatu?
Výplatní den bývá pravidelně a záleží samozřejmě na domluvě se zaměstnavatelem. Např. na farmách bývá výplatní den často každý týden, což samozřejmě značně usnadní řešení cash-flow. U některých pracovních pozic pak může být výplata také měsíčně nebo po 14 dnech. Přesně stanoveno by to mělo být v pracovní smlouvě.
Možné prodloužení WH díky práci v zemědělství
Obrovskou výhodou je, že pokud pracuješ alespoň 3 měsíce v zemědělství, je možné WH víza prodloužit o další 3 měsíce, jupí jéj! A není to jediný potenciál, který práce v zemědělství přinese, ale to už jsme si napsali výše.
Práce na Zélandu bez Working holiday víz?
Pracovat na Novém Zélandu je možné také bez Working holiday víz, ale samozřejmě, aby to bylo legálně, musíte řešit jiné pracovní povolení.
Jde o tzv. SSE víza (Supplementary Seasonal Employer Work Visa), která je snazší zřizovat v letní sezóně – tedy během české zimy. Podrobnější informace k podmínkám najdeš na stránkách novozélandské vlády.
SSE vízům se věnuje ve videu Kryštof z Cestology. Důležité body k těmto sezónním vízům jsou:
- žádáte o ně až když jste na Novém Zélandu
- žádost je v papírové formě na imigračním úřadu
- platnost SSE víza je 6 měsíců
- po dobu SSE víz nesmíš vycestovat a vrátit se zpět
- vyřízení víza cca 1 měsíc
- vízový poplatek je 258 NZD
- musíš mít nabídku od ověřeného zaměstnavatele
Máš další ozkoušené tipy, jak sehnat práci na Novém Zélandu? Dej vědět do zpráv nebo do komentářů, ať se o nich mohou dozvědět i ostatní.
Nechceš, aby ti utekli další zajímavé články týkající se Working holiday víz a práce v zahraničí? Pak nezapomeň sledovat PracujVeSvete.cz na facebooku, kde ti určitě nic neuteče.