Možností práce v zahraničí je hodně, ale moc o nich mladí nevědí, říká Jíťa

Jitka Důrová cestovatelka

Pracovní stáž v Číně, dobrovolničení v Brazílii a Argentině, cestování přes Madeiru až po Jižní Ameriku. Jíťa nám vypráví o svých zkušenostech a sdílí způsoby, jak je možné žít svůj sen, cestovat a pracovat po světě. Během studií a pár let po studiích má k tomu člověk nejvíce příležitostí a nejsnazší cestu. Working Holiday nebo Erasmus+ je sice skvělý, ale není jedinou možností. Inspirujte se a načerpejte tipy, jak pracovat v zahraničí a zároveň procestovat velký kus světa.

Ahoj Jíťo, jakpak se máš? Kde právě v tuhle chvíli trávíš dny?

Hola! Ahoj! Dnes je to zrovna 7 měsíců co jsem se vydala na cestu do Jižní Ameriky. A zrovna teď jsem v Bolívii na nádherně prosluněném ostrově Isla del Sol (Ostrov slunce), který se nachází na nejvýše položeném jezeře a největším jezeře Jižní Ameriky – Titikaka. Tohle jezero se nachází na hranicích s Peru, takže se samozřejmě chystám i tam. Musím říci, že mě Bolívie chytla za srdíčko.

Neskutečně boží země! Tak jsem zvědavá jaké to bude v Peru. Jinak po Peru se zas chystám do mé nynější domoviny což je Chile :D

Kde všude v zahraničí jsi pracovala?

Poprvé to bylo v mých 15ti letech, kdy jsem přes léto pracovala v Německu u firmy, kde byl zaměstnaný taťka. Drhla jsem tam teda takhle tři léta autobusy. Vždy to tedy bylo jen na 2-3 týdny. Jinak jsem vždy měla spíš nějakou tu práci/brigádu v Čechách.

Pak se to, ale změnilo díky mému prvnímu Erasmus pobytu v roce 2017 na Madeiře. Jela jsem pak na pracovní stáž do Číny, Španělska a pak na můj poslední absolventský výjezd v roce 2020 na mojí milovanou Madeiru, kde jsem tentokrát místo studijního pobytu pracovala na zahraničním oddělení. Samozřejmě byli nějaké ty dobrovolničiny v Brazílii, Argentině a teď tedy mám pracovní vízum v Chile.

Pracovní stáž v Číně? Dobrovolničení v Brazílii a Argentině? To zní super zajímavě! Hodně lidem dělá problém si představit, co za práci se takhle v zahraničí dá dělat. Co za všechny pracovní a dobrovolnické aktivity jsi dělala ty?

V Číně jsem byla na stáži v jedné logistické firmě v kanclu v městě Qingdao, které mimochodem bylo Německou kolonii, takže tam mají pivovar Tsingdao s Německou recepturou. To pivo si můžete koupit i u nás v Čínských restauracích a nebo i v Tescu a není úplně špatný :)

A jinak v Brazílii jsem pracovala na jednom Colivingu pro digitální nomády ve Florianopolisu, kde jsem uklízela a pak na Hostelu ve Foz Iguacu, kde jsem pracovala na recepci a za barem jsem míchala veleznámou brazilskou Caipirinhu. Poté v Argentině jsem strávila pár týdnu na severu v provincii Jujuy v městečku Humahuaca a pracovala opět na recepci.

Upřímně tyhle dobrovolničiny na hostelech se hledají jedna báseň přes app Worldpackers a nebo v Evropani používají Workaway. Je to na stejné bázi, akorát Worldpackers je rozhodně pro Latinskou Ameriku lepší. Hlavně pracujete více s Brazilci, Argentinci, Kolumbijci apod. Když člověk využívá Workaway, tak se potkáte více s Francouzi, Němci a tak dále. Takže převážně si vybírám dobrovolničiny na hostelech, protože tam není nouze o to se s někým seznámit, ale ráda bych si taky našla něco s výukou angličtiny :) Každopádně je tam i dost možností vyhledat si nějaké práce na farmách, v surf campu, eco projekty, socialní projekty… jednoduše si vybere každý to svoje :)

Samozřejmě co se týče cestovního ruchu Jižní Amerika je na to skvělá! Podle mě se stačí jen zeptat po hostelech jestli někdo nepotřebuje pomocnou ruku a hned vás berou. Nejdůležitější je hlavně znát jazyky a koncept hostelu a jste jejich :)

Proč sis vybrala právě Working Holiday v Chile? Nejvíce Čechů jezdí asi do Kanady a Nový Zéland na roční pracovní pobyty. Co Tě tak lákalo na Chile?

Upřímně mě Chile nikdy nelákalo. Spíš to bylo Peru a Kolumbie, ale jelikož mým velkým snem byla Jižní Amerika, tak Chile byla jediná země v Jižní Americe, která pro Čechy nabízí Working Holiday víza do 30ti let.

Nejvíc mě samozřejmě lákala historie Latinské Ameriky, její přírodní krásy, protože tenhle kontinent hraje všemi barvami <3 Taky mi k mému rozhodnutí dopomohlo to, že mluvím jak španělsky tak i portugalsky díky mým předchozím výjezdům do Špáňa a Portugalska.

Neříkám, že o Novém Zélandu jsem nepřemýšlela, ale jelikož jsem strávila už 1 rok na Madeiře, tak se mi zas na ostrov nechtělo. A naštěstí pro Working Holiday do Kanady mám ještě do 35 let čas :)

Na Erasmus+ jsi vycestovala až po ukončených studií vysoký školy. Prozraď nám tenhle trik, jak jsi to udělala?

Upřímně u nás v Budějovicích na škole, tak se na tyhle postgraduální výjezdy nevyjíždělo, ale když jsem ukončila inženýra v roce 2020, tak jsem se hned po státnicích šla rozloučit na zahraniční oddělení a zrovna ten rok se začalo uvažovat o výjezdech po ukončení studia. Takže mi hned nabídli jestli bych nechtěla vyjet. Jelikož, ale byl covid, tak toho na výběr moc nebylo. Nečekaně :D

Jediná možnost byla tedy moje láska Madeira. Samozřejmě tahle nabídka se neodmítá. Takže jsem jako první studentka z naší školy vyjela na postgraduální stáž. Říkala jsem si, že je to osud, protože to bude naposled, kdy mi někdo dá stipendium na to, abych si mohla žít půl roku na mém oblíbeném ostrově. A bylo to opět to nejlepší rozhodnutí, které jsem mohla udělat :)

Ty jsi rozjela svůj podcast Erasmus+ Talks v roce 2023, jak Tě to napadlo a jak Ti to zatím běží?  

Ty jo to byla celkem náhoda. Když jsem se v listopadu 2022 zajela podívat na teambuilding ESN (což je studentská organizace, kde jsem 4 roky aktivně působila a starala se o Erasmus studenty co k nám přijížděli na studijní pobyty), poprosili mě, jestli bych novým členům, nepřipravila přednášku o svých Erasmech.

Byla jsem totiž jak na studijních pobytech, pracovních pobytech, na postgraduální stáži a taky na pár krátkodobých projektech. Měla jsem proto co říci a byla jsem ráda, že někomu budu moci pomoci s jeho rozhodnutím také vyjet na svůj první výjezd.

Po prezentaci tedy přišly otázky a byly úplně stejné co já jsem si pokládala během svého prvního výjezdu. Tak jsem si říkala „Sakriš proč už to nějak někdo nesepíše nebo nějak srozumitelně někam nenahraje?“ A po této otázce co jsem si položila, tak jsem měla jasno. Budu to muset začít nahrávat já.

Jinak teď (květen 2024) mému podcastu bude v květnu rok a jsem ráda, že díky nahrávání si můžu poslechnout ostatní a oni mají zas prostor se vypovídat. Nevím jestli to víš, ale existuje i Erasmus pro podnikatele na který se může člověk přihlásit v každém věku. Jednoduše těch možností je hodně, ale moc se o nich neví.

Erasmus pro mladé podnikatele? Tak to jsem teda nevěděl? O čem to je, jaké tam jsou podmínky? A klidně zmiň ještě nějaké programy, o kterých se moc neví, ale přijdou ti zajímavé.

To je super, že se ptáš! Protože celkem o tomhle programu do budoucna přemýšlím, že bych ho vyzkoušela. Nemusíš být nějak velký extra podnikatel, stačí mít jen nápad a chuť získat zkušenosti ze zahraničí do tvého budoucího podnikání.

Když dám příklad s focením například. Chceš být profesionální fotograf, takže se zaregistruješ do tohoto programu a můžeš si tam najít fotografa u kterého by sis chtěl svůj podnikatelský plán splnit a nebo jestliže máš nějakého vyhlídlého můžeš ho kontaktovat a když bude souhlasit, tak ho zavedou do systému. Nejdůležitější je ale sepsání tvého podnikatelského plánu s kterým ti, ale také společnost, která tento program nabízí pomůže. Proto je lepší se zaregistrovat rok nebo minimálně půl roku dopředu než budeš chtít na ten tvůj výjezd vyjet, aby jsi ten svůj Podnikatelský plán doladit a vše se stihlo zařídit. Podmínky do tohoto programu je věk. Musíš mít minimálně 18 let. Poté musíš být občanem ČR a 6 měsíců před tím než na tento program vyjedeš být vedený v České Republice. Což tahle podmínka je pro mě zatím celkem problém, ale snad to někdy splním :D

Poté co budeš mít svůj podnikatelský plán a vše bude připravená na výjezd, budeš dostávat měsíční stípko podle dané destinace. A musím říci, že to finanční ohodnocení je o hodně lepší než za normálního Erasmus+, ale můžeš vyjet minimálně jen na 6 měsíců.

Určitě více informací si, ale můžeš přečíst u společnosti RERA, která sídlí v Českých Budějovicích a tento program nabízí: https://www.rera.cz/cs/mezinarodni-aktivity/eye/ :)

Mimochodem tento program řídí kamarád Zdeněk Hanzal, takže ty informace mám z první ruky a rozhodně doporučuji ho na případné dotazy kontaktovat. Taky jsem s ním natočila jednu epizodu mého podcastu, takže si ho můžeš poslechnout ,,živě”.

Jinak další program, který bych zmínila, tak je Erasmus Mundus, který může využít každý kdo chce začít studovat magisterské vzdělání a má ukončeného bakaláře. Nemá to s klasickým Erasmus+ nic společného, takže stipendium není zaručené, ale má zajímavý výběr z oborů a každý semestr se studuje v průběhu 1,5-2 let v jiné destinaci.

A samozřejmě krátkodobé Erasmus projekty, díky kterým se dostanete třeba i do Karibiku, ale myslím si, že tohle je na dlouhé povídání.

Jak jsi prožívala vůbec pandemii Covid-19, kde jsi byla a cestovala v roce 2020/2021? Jaké to bylo?

Do dneška si pamatuji první myšlenku co mi proběhla hlavou, když zavřeli hranice a nevědělo se kdy je zas otevřou. Říkala jsem si „Takže teď si budu muset najít kluka a usadit se? To snad ne!“ Vůbec jsem si nedokázala představit, že bych nemohla vycestovat během mých nejlepších let za hranice a musela zůstat jen v Čechách.

Jinak když Covid začal v roce 2020 byla jsem v Čechách a plánovala procestovat Balkán a hrála jsem si s myšlenkou jít Camino do Santiago de Compostela. Nakonec to tedy vše padlo, ale po 2-3 letech jsem si tyhle cesty vyplnila.

Covid nebyl samozřejmě nic pěkného, ale z mojí strany měl i spousta výhod. Měla jsem čas naučit se na státnice, soustředit se na můj poslední semestr a hlavně zpomalit. Začala jsem cvičit yogu, víc posilovat, zas jsem začala aktivněji běhat a jak jsem psala předtím, tak jsem díky svému ukončenému studiu, mohla vyjet naposled na postgraduální Erasmus.

Takže od září 2020 – únor 2021 jsem si užila na Madeiře, protože tam nebyli až takové restrikce. Užila jsem si opět po 3 letech treky po levádách, užívala si ty nejkrásnější západy a východy slunce, oslavila boží Vánoce a viděla ten nejkrásnější ohňostroj z celé Evropy. Od ledna 2021 se to samozřejmě začalo zpřísňovat, ale pořád to bylo lepší než u nás doma. A po mém příjezdu do ČR jsem od března 2021 našla práci na Home Office. To je také jeden plus covidu, že se otevřelo více možnosti jak pracovat na dálku, protože upřímně nejsem ten typ co dokáže každý den 8 hodin být zavřený v kanclu.

Jaké máš své další plány na rok 2024 a možná i další? Plánuješ trochu nebo se necháváš unášet tím, co přijde? 

Nechávám se unášet a počkám si co mi osud přichystá. Hlavně Jižní Amerika se mi vůbec nechce opouštět a ještě když mám tu možnost, tak bych si tu chtěla užít ještě  práci v Chile a ještě procestovat Ekvádor a Kolumbii. Tak uvidíme :)

Díky moc Jíťo za sdílení tvých příběhů a zkušeností. Přejeme šťastné cesty, správné kroky a mnoho nezapomenutelných zážitků!

Jitku Důrovou můžete sledovat na Instagramu @durova_jitka anebo si poslechnějte Podcast Erasmus+ talks CZ