Work and Travel v USA je program určený pro studenty VŠ a VOŠ, umožňující pracovat v USA po dobu až 4 měsíců a následně si můžete dalších 30 dní užívat cestování a krásy Spojených států amerických. Tento typ víza se nazývá J-1 a pro jeho získání je třeba propojit se se sponzorskou agenturou.
Nejčastěji se v rámci tohoto programu jezdí v rozmezí od května do září právě z důvodu studentských prázdnin. Vždy je to individuální a na domluvě mezi tebou a zaměstnavatelem.
Program Work and Travel USA je spuštěn Ministerstvem zahraničí USA a jeho cílem je umožnit studentům z celého světa seznámit se s americkou kulturou a zároveň sdílet kulturu a myšlenky své.
Podmínky pro Work and Travel USA
Mezi podmínky, které musí uchazeči splňovat patří:
- Mít komunikativní úroveň angličtiny (cca B1-B2).
- Být studentem denního studia na VŠ nebo VOŠ mimo USA a mít úspěšně ukončený alespoň 1 semestr.
- Splňovat věkové rozmezí 18 – 30 let.
Na Work and Travel USA jedině s agenturou
Do programu Work and Travel USA se uchazeči musí hlásit skrze sponzorské agentury, které jim za poplatek zprostředkují práci a také pomohou vyřídit formality k J-1 vízu.
Pokud nechcete vyrazit sami, je možné se do USA vydat také s kamarády, ale pozor, z vlastní zkušenosti vím, že pak hrozí, že vás to bude trochu omezovat ve zlepšování jazykových dovedností. Samozřejmě, pokud se rozhodnete vydat s někým známým, je nejlepší se vydat se stejnou agenturou.
S jakou agenturou na Work and travel USA?
Agentury se samozřejmě liší v rozsahu nabízených služeb a poplatků, které si účtují, pracovních pozic a lokalit, které nabízejí a přístupu k propojení zaměstnavatele a zaměstnance (tebe). Určitě se tedy vyplatí udělat si průzkum předem a podle vlastních požadavků vybrat tu nejlepší variantu pro sebe.
Práci najdeš na Job fair-u
Některé agentury dokonce pořádají tzv. Job fairy, kdy se do Prahy či Brna sjedou potenciální zaměstnavatelé (např. z dětských kempů), kteří zde dělají pohovory a mohou s vámi rovnou podepsat pracovní smlouvu. To je velká výhoda, protože se napřímo můžete setkat s někým ze zaměstnavatelů osobně a už tak si můžete udělat obrázek.
Různé agentury nabízejí různé pracovní pozice od práce v kuchyni přes úklid, práci v hotelu či zábavném parku až po práci jako plavčík. Můžete se také rozhodovat mezi různými lokalitami nebo dalšími preferencemi.
Je však třeba říct, že do USA na Work and Travel víza není možné odletět, aniž byste měli domluvenou práci předem.
Kolik platím agentuře? Jaké poplatky tě čekají?
Protože každá agentura má mezi svými službami zahrnuté trochu něco jiného, je dobré vědět, co tě vlastně čeká a co pravděpodobně budeš platit – ať už skrze agenturu či sám. Alespoň si tak uděláš představu o rozpočtu, který budeš potřebovat.
- Poplatek agentuře, který se liší
- Poplatek vízovému sponzorovi, který se liší
- Poplatek ambasádě: 160 USD
- SEVIS poplatek (Student and Exchange Visitor Information System): 35 USD
- Zdravotní pojištění pro celou dobu pobytu – tedy na dobu práce i cestování
- Zpáteční letenka (cca 12 000 Kč)
- Další poplatky: Výpis z trestního rejstříku, lékařská prohlídka, vízové foto…
Podle rychlého průzkumu se poplatky agenturám pohybují v závislosti na různých faktorech v rozmezí od 7 000 – 30 000 Kč. Nejvlivnějšími faktory jsou volby, zda si práci najdete předem sami a také zda si sami koupíte letenku. Některé agentury také berou zřetel na skutečnost, zda se do programu hlásíte poprvé nebo jste již tzv. returnees.
Určitě se hodí udělat průzkum agentur co nejdříve, některé z nich totiž pro včasně přihlášené poskytují dokonce slevy.
Určitě se hodí zmínit, že celkově tě vycestování v rámci Work and Travel USA vyjde na cca 50 000 Kč.
S čím agentura pomůže?
Agentury ve většině případů do svých cen zahrnují:
- Asistenci s vízovým procesem.
- Registraci do programu Work and Travel USA a přijímací pohovor.
- Pomoc s vydáním formuláře DS-2019, který budeš potřebovat pro žádost o vízum na ambasádě.
- Předodletovou orientaci.
- Případnou asistenci během pobytu v USA.
Kolik si v rámci Work and travel USA vyděláš?
Za práci, kterou odvedete jste samozřejmě vypláceni v amerických dolarech. Mzda se pohybuje v závislosti na pracovní pozici (náročnosti i náplni práce) a také pracovní době. Většinou v rozmezí 7 – 12 USD/hod.
Samozřejmě vždy záleží individuálně na smlouvě, kterou máte se zaměstnavatelem a také podmínkách, které musíte ještě plnit vůči agentuře.
Zda se vám lépe vyplatí vycestování s tou či jinou agenturou si nejlépe spočítáte čistým ziskem. Protože agentury, které mají nižší poplatky třeba nemají ve smlouvách zas tak vysoké platy – i přesto mohou být ideální volbou. Proto je třeba i na to brát ohled a počítat tak se všemi čísly.
Osobní zkušenost s prací v USA
Sama jsem vyrazila do Spojených států amerických v rámci Work and travel USA dvakrát. Pokaždé se stejnou agenturou a do stejného kempu, kde jsem pracovala jako asistent kuchaře.
Agentuře, se kterou jsem vyřizovala potřebné pro získání J-1 víza, jsem platila poplatek před odletem a následně nám byla strhávána částka také ze mzdy v USA – do určité výše plnění. O tom jsme samozřejmě věděli předem a měli jsme jasně stanoveno ve smlouvě.
Přečtěte si více o tom, jaká byla moje pracovní zkušenost v rámci Work and Travel v kempu v USA.
Co tě čeká po příletu do USA?
Po příletu do USA vám ve většině případů s prvními potřebnými oficialitami pomůže buď agentura nebo zaměstnavatel. Zaměstnavatel většinou poskytuje také ubytování – nečekejte žádný luxus. Seznámíte se s lidmi z dalších zemí světa. A čeká vás opravdu pracovní léto, ale nebojte, kůži z vás nikdo nesedře.
Práce v v USA
Říkáš si, na jakých pozicích tedy je možné v USA pracovat? Ano, většinou se bude jednat o takové ty „podřadné“ práce, na kterých pravděpodobně kariéru nepostavíš, ale o tom to přeci vůbec není, že? Věř tomu, že to léto bude k nezaplacení a ve tvém životopise tahle zkušenost určitě zazáří! :)
Práce plavčíka
Práce plavčíka je velmi zodpovědnou činností, kde se rozhodně nedá podcenit příprava. Plavčíci tak většinou pečují o bazén a starají se o návštěvníky areálu. Za velkou výhodu je považováno to, že trávíš celé léto na slunku u vody a pěkně se opálíš.
Pro práci plavčíka v USA musíš úspěšně absolvovat kurz plavčíka, kde se naučíš záchranné techniky a techniky první pomoci. Tento kurz se skládá z několika desítek hodin teoretické a praktické části a jeho úspěšným zakončením s udělením certifikátu.
Práce v dětských kempech
Dětské kempy (nebo tábory) jsou velmi oblíbenou možností pro vycestování do USA. Kempy jsou plné dětí celé léto a tobě bude pravděpodobně umožněno účastnit se také pre-campu (tzn. příprava kempu na příjezd dětí) a post-campu (kdy se jedná zase o úklid), což spousta lidí ocení, protože jsou schopni si vydělat o něco více. Tvoje účast ale bude záležet pravděpodobně na termínech zkoušek a začátku školy.
Kempy nabírají na různé pozice tzv. Support staff (pomocné práce), mezi které spadají např.:
- Práce jako údržbář (maintanance)
- Pomocné práce v kuchyni (zahrnuje např. mytí nádobí aj.)
- Práce kuchaře či asistenta kuchaře
- Práce servírky/číšníka
- Práce uklízečky
V některých kempech je možné také ucházet se o pozici Counselour (Vedoucího dětí), což ale obnáší samozřejmě potřebu vyšších jazykových znalostí a speciální schopnosti pro práci s dětmi (např. jsi fotbalový trenér, děláš keramiku atd…). U těchto pozic je třeba brát v potaz, že counseloři s dětmi tráví často 24 hodin denně a jsou zde jiné požadavky.
Další práce v USA
Některé agentury nabízejí také různé pozice v hotelových rezortech, práce restauracích a barech, kde část platu tvoří také dýška a bývá zde nižší mzda.
Oblíbená je také práce v zábavných parcích, která je opět spojena s jinými výhodami.
Základní informace o práci v USA
Pojďme si tedy na závěr shrnout důležité údaje týkající se Work and Travel v USA:
- Do USA na Work and Travel se vydáš jedině přes agenturu.
- J-1 vízum ti bude uděleno na maximálně 4 měsíce.
- Po ukončení práce máš 1 měsíc (tzv. grace period) na cestování.
- Uchazečí z ČR mohou vycestovat v období letních prázdnin (od 1. května do 30. září).
- Poplatky agentur se liší v závislosti na tom, co vše ti zařídí.
- Čím dříve se přihlásíš do programu k agentuře, tím máš větší šanci na získání slevy za včasné přihlášení.
Určitě se nezapomeňte podívat na oficiální stránky J-1 víza. Pokud byste pak měli zájem vycestovat do světa za prací na dobu až 1 roku, mrkněte na možnosti Working holiday víz pro Čechy.