Jak napsat životopis v angličtině, kterým zaujmete?

životopis v angličtině

Čeká vás zahraniční stáž nebo pracovní pohovor a přemýšlíte, jak napsat životopis v angličtině, abyste na potenciální zaměstnavatele udělali dobrý dojem? Životopis v angličtině využijete pokud chcete pracovat v zahraničí, najít si brígádu, roční práci v rámci Working holiday programu anebo chcete dlouhodobě pobývat a žít v zahraničí.

Životopis v angličtině by měl být jako v českém jazyce stručný, ale výstižný. Měl by obsahovat vaše osobní údaje, profesní zkušenosti, vzdělání, schopnosti a reference. K životopisu je také vhodné připojit motivační dopis, který zacílíte přímo na danou pozici, a ukážete jím zaměstnavateli, proč se na danou pozici hodíte.

Jak napsat životopis v angličtině

Životopis se v angličtině nazývá Curriculum Vitae (CV) nebo také Resume. Jeho podoba se příliš neliší od podoby životopisu v češtině. Obecně platí, že byste neměli posílat jeden obecný životopis na všechny pozice, ale měli byste ho vždy upravit na míru té dané pozice.

V životopisu vypíchněte konkrétní zkušenosti a dovednosti, které právě na této pozici budete potřebovat. Životopis by měl mít profesionální vzhled a být napsán jednoduše a bez chyb. Pokud máte možnost, nechte si ho před odesláním zkontrolovat ještě od někoho dalšího.

Co by měl obsahovat anglický životopis

Každý životopis by měl obsahovat následující údaje:

  • Osobní údaje (personal information). Tedy vaší fotku, jméno, datum a místo narození, telefonní číslo a e-mailovou adresu.
  • Profesní zkušenosti (work experience) seřazené od nejnovějších po nejstarší. Uveďte jméno své pozice, název společnosti a časové období, kdy jste tam pracovali. V krátkosti popište svou pracovní náplň a dosažené výsledky.
  • Vzdělání (education). Uveďte svou úroveň vzdělání, název školy, obor a datum studia. Pokud jste během studia získali nějaká ocenění, také je zmiňte. Do CV se uvádí pouze vyšší stupeň vzdělání. Základní škola do něj nepatří.
  • Dovednosti a schopnosti (skills). Do této části napište své jazykové znalosti i znalosti určitých programů a nástrojů, které budete k vykonávané pozici potřebovat.
  • Zájmy (interests). Pokud máte relevantní zájmy k pozici nebo nějaké, které vás silně charakterizují, uveďte je. Obecné zájmy typu cestování, sport, čtení a hudba nejsou při zajímání se např. o ekonomickou pozici důležité.
  • Reference. Uveďte kontaktní informace na osoby, kterým může personalista případně zavolat a ověřit si jejich doporučení.

Vzor životopisu v angličtině

Životopis by neměl být delší než jedna až dvě strany formátu A4, měl by být jednoduchý a přehledný. Vzor, jak správně by měl vypadat strukturovaný životopis anglicky, najdete na řadě internetových stránkách, ale dejte pozor – řada z nich totiž neupublikuje aktuální verzi a životopisy nejsou vhodné (jsou zastaralé anebo obsahují chyby).

Jak napsat motivační dopis v angličtině

Motivační dopis v angličtině se nazývá Cover Letter (CV). Jeho cílem je ukázat zaměstnavateli, proč jste na inzerovanou pozici nejvhodnějším kandidátem. Nebojte se proto v motivačním dopise prodat své zkušenosti, znalosti a touhu po dané pozici.

Motivační dopis začněte oslovením a pozdravem. Poté napište, kde jste se o pozici dozvěděli a co vás na ní zaujalo.

V druhé části propojte vaše cíle a znalosti s touto pozicí, a ukažte zaměstnavateli, proč jste pro práci vhodní. Zmiňte, co jim přinesete a co by naopak oni přinesli vám. Ve třetí části zopakujte svůj zájem o pozici a způsob, kterým vás mohou v případě zájmu kontaktovat.

Životopis na LinkedIn

linkedin životopis

LinkedIn je sociální síť, která slouží k navazování profesních vztahů. Na LinkedInu můžete vytvořit svůj profesní životopis a sdílet zde své zkušenosti, znalosti a úspěchy. Stojí za to tu informace udržovat relevantní a komunikovat s dalšími lidmi v oboru. Velká část zaměstnavatelů a personalistů LinkedIn používá pro sdílení pracovních příležitostí i oslovování kandidátů na volné pozice.

LinkedIn je moderní styl digitálního životopisu. Zejména pokud se budete ucházet o práce v IT, online marketingu či administrativě, měli byste mít svůj profil na LinkedIn plně aktuální (v anglickém jazyce).

3 tipy na zlepšení životopisu

Zlepšete svoji šanci na úspěch. S vylepšeným životopisem máte větší šanci dostat se na pohovor, ať už bude osobně anebo online.

  1. Vytunit životopis v angličtině online a zdarma, i vyšperkovat LinkedIn profil, vám pomůže nástroj resumeworded.com. Stačí do něj nahrát vaše CV a během půl minuty dostanete zpětnou vazbu, co ve vašem CV změnit tak, abyste zaujali.
  2. Píšete životopis a nemůžete najít ta správná slova? Použijte nástroj wordtune.
  3. Vymazlený životopis je ale pouze první krok na cestě k vaší vysněné pozici. Abyste uspěli mezi všemi kandidáty, je potřeba projít i pohovorem. Jestli vás čeká pohovor v angličtině, vyzkoušejte si tréninkový nástroj interview warmup. Díky tomu vás žádná otázka už nezaskočí.

přijímací pohovor v angličtině

Životopis v angličtině je pouze první krok. Následovat bude přijímací pohovor. Pořádně se na něj připravte. Usmívejte se, nebuďte překvapeni, že výběrové řízení probíhá na několik přijímacích kol. Buďte trpěliví. Přejeme hodně štěstí všem!