Práce na Islandu: Kde ji najít a kolik si můžete vydělat?

práce na Islandu

Práce na Islandu je dostatek především přes hlavní sezónu, a to hlavně na farmě, v hotelu, v restauraci nebo ve stavebnictví. Práci si můžete hledat přes internet, přímým oslovením potenciálních zaměstnavatelů nebo přes agentury.

Nejjistějším způsobem je se na Island přímo vydat a s vytisknutými životopisy objíždět podniky a společnosti. Zaměstnavatelé totiž mnohem pravděpodobněji přijmou někoho, kdo je okamžitě dostupný a  padne jim do oka.

Jak najít práci na Islandu

Pokud budete hledat práci na Islandu během letní sezóny (červen – srpen), neměli byste mít problém. Islandský trh práce je sice malý, ale během turistické sezóny je poptávka po zahraničních pracovních vysoká, a to především ve stavebnictví, cestovním ruchu, rybolovu a zemědělství.

Práci na Islandu si můžete najít několika způsoby:

  • Vyhledávání přes webové stránky. Existuje několik internetových stránek, které shromažďují volná pracovní místa na Islandu. Například job.is, work.is nebo alfred.is.
  • Přes EURES – Evropský portál pracovní mobility nebo islandský úřad práceVinnumálastofnun
  • Kontaktujte přímo zaměstnavatele. Rozešlete váš životopis a motivační dopis v angličtině po hotelech, farmách a společnostech, ve kterých byste rádi pracovali. Jak je najít? Můžete na to jít i úplně jednoduše, otevřít si google mapy, zadat klíčové slovo a poté obesílat.
  • Facebookové skupiny. Poptejte se ve skupinách Working in Icelend, Work in Iceland – jobs available or looking for job, nebo Island – Češi a Slováci na Islandu.
  • Pokud znáte někoho, kdo na Islandu pracuje nebo pracoval, kontaktujte ho a nechte si poradit.
  • Skrz agentury. Agentury vám ušetří čas i námahu, ale berou si nemalý poplatek. Zároveň neovlivníte, v jaké části Islandu a v jakém odvětví, budete pracovat.
  • Osobně. Tento způsob je nejlepší a nejúčinnější. Pokud už na Islandu jste, objíždějte potenciální zaměstnavatele a domluvte si s nimi okamžitý pohovor. Zvýšíte tak šance na přijetí, protože většina zaměstnavatelů hledá někoho, kdo je okamžitě dostupný a nemusí na něj čekat.

Pracovní pozice na Islandu

Nejvíce volných míst najdete v cestovním ruchu. Poptejte se tedy v restauracích a ubytovacích zařízeních. Hledají se pozice jako recepční, obsluha v restauraci, pokojská, barman, kuchař a pomocné práce v kuchyni (umývání nádobí, příprava zeleniny).

Žádaná je i práce na farmě na Islandu nebo ve stavebnictví. Na tyto pozice vám postačí znalost angličtiny. Pokud byste ale chtěli zkusit své štěstí na odbornější pozici, znalost islandštiny je nutností.

zkušenosti práce na Islandu

Tipy na hladký pobyt na Islandu

  • Abyste si domluvili zaměstnání, je potřeba ovládat angličtinu. Výhodou je také, pokud máte řidičák, a neváháte ho použít. Díky tomu se dostanete na odlehlé farmy a můžete se kochat krásami Islandu.
  • Pořiďte si islandkou SIM kartu do vašeho telefonu. Islandské číslo uvedené v životopisu se vám bude při hledání práce hodit.
  • Pokud si chcete vydělat co nejvíce, řekněte to svému zaměstnavateli. Může vám tak dávat večerní nebo víkendové směny, nebo přidat další činnosti.
  • Hotely nebo farmy často poskytují ubytování a stravu, což je výhra. Sice vám za to zaměstnavatel bude strhávat něco z platu, ale většinou vás to vyjde lépe, než bydlet jinde.
  • Zařiďte si datovou schránku, pokud byste potřebovali komunikovat s českými úřady.
  • Zabalte si outdoorové oblečení i vybavení, bude se vám hodit.

Na co si dát během práce na Islandu pozor

  • Přečtěte si pozorně pracovní smlouvu a seznamte se s podmínkami vašeho zaměstnání. Zaměstnavatele požádejte, aby vám každý měsíc posílal výplatní pásku a vždy si zkontrolujte, jestli vám vše proplatil.
  • Práce v hotelu na Islandu, a také v restauraci, vám zaručuje stravu během pracovní doby, kterou je povinen vám zaměstnavatel poskytnout. Máte také právo na pravidelné pracovní pauzy. Pět minut za každou odpracovanou hodinu.
  • Pozor na vysoké životní náklady. Především bydlení je nákladná a nedostupná položka.

Podmínky práce na Islandu

Island je v Schengenském prostoru, takže Češi nepotřebují turistická ani pracovní víza. Dlouhodobý pobyt nad 90 dní ale znamená vyřízení povolení k pobytu na imigračním úřadě.

K výkonu zaměstnání je potřeba podepsat pracovní smlouvu a zařídit si kennitalu, což je národní identifikační číslo, které budete potřebovat všude – na úřadě, v bance i u doktora.

Otevřete si také místní bankovní účet, na který vám bude chodit výplata a zjistěte si, jestli za vás daně bude odvádět zaměstnavatel nebo vy sami.

Daně a poplatky

Daně jsou na Islandu velmi vysoké a začínají na 37 % příjmu. Každý rok v březnu však musíte podat daňové přiznání za předcházející rok, kde můžete zažádat o daňovou úlevu, a získat tak některé peníze zpět.

Sociální pojištění a zdravotní pojištění odvádíte v ČR. Při pobytu nad 6 měsíců se vám ale vyplatí odhlásit se z české zdravotní pojišťovny a nahlásit se na pojišťovnu islandskou.

Plat na Islandu

Minimální hodinová mzda závisí na profesi a kolektivních smlouvách mezi zaměstnavatelem a odbory. Také se odvíjí od vašich zkušeností a celkové délky zaměstnání. Měna na Islandu je islandská koruna (ISK). V turismu se hodinová mzda pohybuje kolem 1 600 ISK, což je 300 Kč. Za práci večer, o víkendu a o svátky vám náleží příplatky.

Pracovní doba na Islandu je stejná jako v ČR. Pracuje se zhruba 40 hodin týdně. Odkdy dokdy budete pracovat záleží na typu profese. Pokud odpracujete měsíčně více jak 173 hodin, za každou další hodinu vám náleží příplatek.

Kolik se dá vydělat na Islandu? Po zdanění se vaše mzda může pohybovat v rozmezí 45 – 88 000 Kč.

Pojištění na Island

Chystáte se letět na Island a pracovat tam? Vzhledem k vyšším nákladům na zdravotní péči je vřele doporučeno mít uzavřené cestovní / pracovní pojištění do zahraničí. Podívejte se na srovnání pojištění do zahraničí.

Přestože se jedná o Evropskou unii a kartička pojištěnce vám zde platí, vyplatí se investovat pár stovek navíc do lepšího standardu pojištění. Čechy oblíbené pojištění pro pracovně-zahraniční cesty je True Traveller.

Online kalkulace pojištění