Práce ve Švýcarsku pro Čechy je lákavou možností, jak si vydělat peníze. Švýcarsko je totiž země s nízkou mírou nezaměstnanosti, stabilní ekonomikou a vysokými příjmy. Pokud máte zájem o vykonávání některé z velmi žádaných profesí, jako je práce ve zdravotnictví, turismu nebo sezónní práce, nebudete mít s jejím sháněním problém.
Práci si můžete ve Švýcarsku hledat několika způsoby. Využít Evropský portál pracovní mobility, oslovit místní agentury, procházet inzeráty nebo přímo oslovit konkrétní zaměstnavatele.
Kde hledat práci ve Švýcarsku
Pokud se rozhodnete získat pracovní zkušenosti i mimo Českou republiku, existuje několik způsobů, jak sehnat práci ve Švýcarsku:
- Projděte si online inzeráty a webové stránky zaměřené na nabídky práce ve Švýcarsku.
- Využijte EURES – Evropský portál pracovní mobility nebo Evropskou databázi regulovaného povolání.
- Oslovte místní agentury pro zprostředkování práce. Agentura vám pomůže najít práci, které odpovídá vašim schopnostem a znalostem.
- Rozhoďte sítě a navštivte tematické skupiny na sociálních sítích nebo sledujte nabídky práce například na LinkedIn.
- Využijte své kontakty a poptejte se po známých, jestli neznají někoho se zkušenostmi s prací ve Švýcarsku. Mohli by vám zprostředkovat kontakt a vy tak získat cenné rady i případné doporučení na zaměstnavatele.
- Navštivte kariérní veletrhy. Ty se konají ve Švýcarsku velmi často a získáte na nich možnost navázat kontakt s potenciálními zaměstnavateli a dozvědět se o nich víc.
- Využijte kariérní poradentství. Tyto služby pro cizince využijete nejen při hledání práce v Curychu. Kariérní poradenství nabízí ve Švýcarku mnoho měst. Pomůžou vám s tvorbou životopisu, přípravou na pohovor i dalšími náležitostmi, které je potřeba pro práci v této zemi splnit.
- Denní tisk. Pokud už ve Švýcarsku pobýváte, určitě se podívejte i do místního tisku, kde najdete inzeráty na pracovní pozice.
Žádané profese ve Švýcarsku
Pokud máte specifické dovednosti, kterou jsou na švýcarském trhu práce žádané, vaše šance na nalezení vhodného a dobře placeného zaměstnání strmě stoupají.
Profese se rozdělují na regulované povolání a neregulované povolání. Pro výkon regulovaného povolání je potřeba splňovat konkrétní požadavky na vzdělání, délku praxe, zdravotní způsobilost atd.
Mezi regulovaná povolání patří například lékaři, lékárníci, učitelé, realitní makléři, architekti, sociální pracovníci, advokáti, řidiči autobusu atd. Proto si před začátkem hledání práce ve Švýcarsku raději zjistěte, jestli splňujete požadavky k výkonu konkrétního povolání.
Profese, ve kterých získáte největší uplatnění jsou práce ve Švýcarsku ve stavebnictví, informačních technologiích, zdravotnictví, vzdělávání a v sociálních službách. Poptávka je ale i po sezónních pracovnících.
Jestli hledáte sezónní práci, můžete oslovit místní zemědělce a informovat se o možnosti práce ve Švýcarsku na farmě. Taková práce může být různorodá a zahrnovat péči o zvířata, sběr ovoce, balení potravin, sklízení obilí atd.
Sezónní práce ve Švýcarsku s ubytováním na vás čeká také v oblasti turistického ruchu, kdy mnoho hotelů a horských středisek hledá kuchaře, uklízečky, servírky a recepční.
O práci můžete zažádat i v některé z největších švýcarských firem, jako je potravinářské Nestlé, farmaceutické Roche a Novartis, hodinářské Rolex a Swatch nebo bankovní USB a Credit Suisse.
Jak začít podnikat ve Švýcarsku
Samostatně výdělečnou činnost můžete vykonávat i bez povolení k trvalému pobytu. Je potřeba vyplnit žádost o povolení B, která platí 5 let a předložit ji místnímu kantonu. Součástí žádosti je i přiložení dokladu o samostatně výdělečné činnosti. Tím může být podnikatelský záměr, DIČ nebo výpis z obchodního rejstříku.
Potřebné náležitosti práce ve Švýcarsku
Do Švýcarska můžete vycestovat a pobývat tam bez víza až 3 měsíce. Pokud se však do Švýcarska chystáte s úmyslem najít si tam práci, musíte se přihlásit do 14 dnů u cizinecké policie, a předložit jim příslušné dokumenty. Na základě pracovní smlouvy získáte dlouhodobé povolení k pobytu, které se stane současně pracovním povolením.
Na co si dát pozor při práci ve Švýcarsku
- Švýcarsko je zemí s vysokými příjmy, ale současně i s vysokými životními náklady. Počítejte proto s tím, že ceny potravin, bydlení, dopravy a dalších služeb jsou ve srovnání s ČR velmi vysoké.
- Ve Švýcarsku se dorozumíte Německy, Francouzsky a Italsky. Pro většinu profesí je proto potřeba, abyste ovládali alespoň jeden z těchto úředních jazyků.
- Co nejdříve si vyřiďte všechny potřebné dokumenty. Na dodržování předpisů se ve Švýcarsku dbá a jejich porušení se přísně postihuje.
- Minimální mzda ve Švýcarsku není stanovena na národní úrovni. Mzdy jsou sjednávány individuálně nebo na základě kolektivní smlouvy. Nicméně v Ženevě si minimální mzdu stanovili a dosahuje v přepočtu téměř 100 000 korun měsíčně.
- Sociální a zdravotní pojištění odvádíte ve Švýcarsku. Stejně tak jako daň z příjmu.
TIP: Soupis veškerých potřebných dokumentů pro práci ve Švýcarsku i pracovních portálů najdete na stránkách úřadu práce.
Pojištění do Švýcarska
Chystáte se vyrazit do Švýcarska za prací? Vzhledem k masivně vyšším nákladům na zdravotní péči je vřele doporučeno mít uzavřené cestovní / pracovní pojištění do zahraničí. Česká kartička pojištěnce vám zde příliš nepomůže, vyplatí se investovat pár stovek navíc do samostatného cestovního pojištění. Čechy oblíbené pojištění pro pracovně-zahraniční cesty je True Traveller.
eSIM karta do Švýcarska
Lokální SIM karta je rozhodně lepší než roaming a je ideální pro krátkodobé i několikaměsíční pobyty ve Švýcarsku. Máte možnost pořídit si eSIM kartu, která nabízí velmi přátelské ceny pro datové tarify. Na výběr máte 1 GB – 20 GB na měsíc.