Rozhovor: 10 let ve Skotsku, od studia k vlastnímu podnikání

Rozhovor - práce a život ve Skotsku

Lukáš je fotograf, tvůrce videí a cestovatel žijící již 10 let ve Skotsku. Vystudoval na univerzitě v Aberdeenu filmovou tvorbu a vyzkoušel si práci v různých odvětví – od restaurace po filmový průmysl. V současné době se však živí jako fotograf a tvoří videa pro malé podniky. Jaký je život ve Skotsku? Jak zde nejlépe hledat práci? Jak je to se skotskou angličtinou nebo vnímáním Čechů mezi místními? Přečtěte si skvělý rozhovor našlápnutý užitečnými informacemi.

Ahoj Lukáši, ve Skotsku žiješ již 10 let – co Tě zaválo právě sem? Jaký byl tvůj příběh a první inspirace k vycestování za prací/školou do zahraničí? Byl to právě obor, který si chtěl studovat?

Moje první inspirace byla college. Byl to jednoroční kurz na severu Skotska. To ale bohužel nebylo to pravé, tak jsem začátkem školy odešel a později začal studovat Aberdeen Univesity. To mi perfektně sedlo a po 4 letech jsem dodělal MA Film-Visual Culture and International Relations.

Úplne první myšlenka odcestovat do zahraničí byla zaměřená na zlepšení jazyka, cestování a poznání jiné kulury. A škola v jiném jazyce byla to pravé rozhodnutí.

Lákalo Tě Skotsko už dříve? Nepřemýšlel jsi někdy o různých studijních nebo pracovních programech jako Working holiday atd., kdy se vlastně můžeš podívat i dál za hranice Evropy?

První země na mém listě byla vždy Kanada, lákala mě její rozsáhlou krajinou a životním stylem. Ale bohužel v té době nebylo úplně jednoduché najít info o vízech a na můj rozpočet to bylo vše drahé. Pak jsem se ale dozveěděl o studiu ve Skotsku, kde EU hradila poplatky školy a bylo jednodušší se přestěhovat. Skotská kultura kiltů, skotských tanců, whiskey a nádherná rozmanitá krajina mě pohltila.

Už jsem tu 10 let a cítím, že Skotsko je můj druhý domov. Každoročně jezdím 4-6x do světa, protože je cestování ze Skotska finančně velmi dostupné.

V jakých oborech sis už vyzkoušel pracovat? Jak je to zde s rozjížděním vlastního podnikání? Nepřemýšlel jsi jako kreativní člověk také nad touto variantou? Co by to ve Skotsku obnášelo?

Po dobu studia jsem pracoval v pohostinství restaurace a barech. I po univerzitě mi dlouho trvalo, než jsem se dostal k tomu svému. Vizuální umění mě vždy lákalo a s vystudovanou školou jsem se mohl lépe uchytit v zaměstnání. Dostal jsem se i k natáčení filmu a podílel se na velkých Hollywoodských projektech.

Občas se mi i podaří skočit před kameru s malou rolí nebo se ukázat v nějaké reklamě – jako třeba #LoveScotland.

V současné době ale pracuji jako fotograf a točím videa pro menší businesy.

Stát se self-employed (živnostník) v Británii není vůbec těžké. Stačí se zaregistrovat online, je to zdarma a pak si jen musíte dávat pozora na přiznávání daní a platbou zdravotního pojištění.

Ten nejtěžší krok je se prosadit jako tvůrce, protože trh je nasycen fotografy, video tvůrci a kreativními umělci. Ale krok po kroku se k tomu dá dostat.

Bylo Skotsko Tvojí první velkou cestou do zahraničí? Myslíš si, že je ideální destinací i pro letní brigády/sezonní práce a lidi, kteří nikdy dříve nikam nevycestovali? Jak je tu pohlíženo na cizince coby “pracovní sílu”?

Cestu do Skotska jsem nebral jako „cestu“ nebo „cestování“, jel jsem za studiem a stěhoval jsem se. Skotsko je pořád Evropa a zas tak moc se to neliší. Moje první velká cesta byla do Vietnamu, protože jsem v Jihovýchodní Asii nikdy nebyl a byla to velká kulturní změna, ale hned jsem si to zamiloval.

Skotsko je hodně populární na letní brigády, na jahodové farmy nebo do restauraci. Pro lidi kteří nikam pořádně nevycestovali, je Skotsko super destinace, protože je to anglicky mluvící země a od evropských zvyků se neliší.

Z mé zkušenosti Skotové na Čechy nahlíží převážně velmi dobře. Není jich tu tolik a nevytváří velké skupiny a čtvrti měst. Často si nás pletou a vidí nás jako Poláky, ale to je běžné, když jste kdokoliv z východní Evropy.

Co skotská angličtina? Věřím, že některé cestovatele může trochu děsit místní přízvuk, pamatuješ si svoje začátky? Jak rychle jsi se zorientoval?

Skotská angličtina je celkem často viděna jako jeden jazyk. Prvně, Skoti mluví anglicky se Skotským přízvukem, který je v každé části Skotska jiná. Pak jsou nářečí, která jsou zase spojená s lokalitou. Tady mají i Skoti, co dělat, protože si občas nerozumí. Někdy je to nářečí tak šílené, že se to láme až skoro do jiného jazyka.

A pak je tu galština, která tady byla už po tisíc let. Mluví s ní ale většinou jen seveřané a lidé žijící na ostrovech. A galština nemá s angličtinou skoro nic společného.

Rozhovor - život a práce ve Skotsku

Takže když se dostanete do velkých měst, tak najdete směsici angličtiny z různých koutů světa, čím menší místo, tím více skotského přízvuku uslyšíte. Ale jako začátek na zlepšení angličtiny bych se radši držel větších měst, kde toho skotského přízvuku zas tak moc není.

Popravdě, poprvé, co jsem mluvil, respektive na mě mluvil místní člověk z Aberdeenu, rozuměl jsem jen asi 10%!!

Máš nějaké tipy, jak hledat ve Skotsku práci? Je lepší hledat osobně až na místě nebo třeba přes různé online portály? Jak jsi Ty hledal a našel?

Ohledně práce, jako brigády, je lepší hledat osobně. Když mluvíme o práci v restauracích, hospodách či barech, ve většině případů vás budou chtít vidět osobně. A nejlepší způsob je stejně jít s životopisem a setkat se tváří v tvář.

Pokud se hledá práce na farmách, tak online je asi nejlepší, pokud nemáte kotakty skrz známé.

A pak práce v prodejnách a obchodech se dá najít také online a chtějí převážně vyplnit online formulář. Člověk pak ale musí být připraven, že si ho zavolají na interview, takže hledat práci z Čech má tuhle nevýhodu.

Rozhovor práce ve Skotsku - Edinburgh

Já práci hledal všude, online, skrz známé, ale většina obnášela roznášení životopisů.

Když pak už chctete změnit kariéru a najít opravdovou práci, tak pak bych doporučil hledat online nebo na LinkedIn. To je portál pro profesionály nebo freelancery.

Jak bys porovnal život ve Skotsku se životem v Čechách? (Klidně po osobní, studijní, pracovní i finanční stránce.) Chybí Ti někdy kus toho českého domova?

Celkově platí přísloví „Není to, jaké to tam je, ale jaké si to uděláš.“ Je pravda, že se člověk musí trochu přizbůsobit a včlenit se do života místních, jinak se z vás stane osoba, která žije svůj život země, ze které je, ale žije na území jiného státu. Celkem dost lidí to dělá, ale je to převážně většina z jiných států. Mají tady rodiny, neumí skoro jazyk, dělají práce, u kterých jazyk není potřeba nebo dělají se svýma.

Za mě platí to, že když člověk někam jede/cestuje, tak by měl poznat a začlenit se do místní kultury a společnosti.

Rozhovor - studium Skotsko, práce a cestování

Studijně jsem si pobyt nesmírně užil, i když studovat a pracovat na plný úvazek je celkem dost náročné. Univerzity jsou tu jiné než v ČR, a styl studování také. Osobně se mi víc líbilo studovat tady než v Čechách.

Pracovně je to tu určitě lepší a to z finančního hlediska. Člověk může ušetřit i z mála a to i z minimalní mzdy.

Jinak Čechy mi občas chybí a to dost. Ale pravda je, že se dá vždy sednout na letadlo a za 2 hodiny a £40 podívat domů a načerpat českou atmosféru.

Ve skotsku sis vyzkoušel život nejen v podobě zaměstnance, ale také studenta – kdy jsi předpokládám taky musel pracovat. Jak to bylo finančně náročné? Pokud pracuješ ve Skotsku, myslíš si, že život tam je drahý?

Jako student bez finanční podpory rodičů člověk musí pracovat, protože samo o sobě je to tu drahé, bydlení je to nejdražší. Ale dá se to zkombinovat se studiem. Sám za sebe můžu říct, že se dá i ušetřit. Je pravda, že jsem pracoval 4 dny v týdnu. Musel jsem si to časově dobře naplánovat. 4 dny v týdnu univerzita, 4 dny práce, sociální život (party a party) 😊, studium, cvičení a nějaký ten výlet.

Rozhovor - Práce ve Skotsku

Navíc věřím, že práce v cizí zemi pomůže k začlenění se do společnosti, poznání nových lidí a pomůže s procvičením jazyka.

Když bys měl vybrat 5 věcí, proč se vydat za prací nebo i za cestováním do Skotska – co by to bylo?

  1. Tak určitě bych vybral jako první přírodu. Je pravda, že mi teplé počasí dost chybí, ale celkem cestuju za sluncem, takže se to dá vybalancovat. Příroda je tu opravdu nádherná.
  2. Pak by to byly tradice (dudy, hudba…).
  3. Styl života, protože vyváženost mezi prací a užíváním si je velmi dobrá. Životní úroveň je tu na super úrovni.
  4. Určitě doporučuju vydat se za studiem. Člověk pozná opravdu spoustu lidí z celého světa.
  5. A jako poslední bych si vybral whiskey jako pátý důvod. Skoti vědí, jak vyrobit whiskey a jak ji pít!

Luki, moc děkuju za rozhovor a spoustu skvělých a užitečných informací. 

Lukáše můžete sledovat nejen na jeho instagramu, ale také na jwebových stránkách www.lukassvoboda.com. A pokud se nacházíte nebo chystáte do Edinburghu a měli byste zájem o skvělé fotky právě z této destinace, určitě se neváhejte Lukášovi ozvat.