Životní náklady a ceny na Novém Zélandu mohou být tím, co řadu cestovatelů na Working holiday víza tak trochu děsí. Při přepočtu s českými našetřenými korunami to totiž s tím životem na Novém Zélandu nevypadá úplně růžově. Je to ale pouze takový strašák a proto je potřeba nekoukat pouze na životní náklady, ale porovnávat je také s tím, kolik si lze prací na Novém Zélandu minimálně vydělat.
Mrkneme se tedy nejen na mzdy, ale také projdeme životní náklady od ubytování, přes ceny potravin a dopravy až po výdaje za zábavu a cestování.
Mzda na Novém Zélandu
Abychom mohli porovnávat a rozpočítávat životní náklady, myslím, že je dobré si nejprve uvědomit, že poté, co si najdete na Novém Zélandu práci, nebudete utrácet české koruny a vše přepočítávat. Pak totiž vznikají domněnky, jak je řada zemí drahá, ale ve skutečnosti to tak ne vždycky musí být.
Proto nejprve začneme mzdou a představou, jaký je přibližný výdělek na Novém Zélandu v rámci Working holiday víz.
Minimální hodinová mzda na Novém Zélandu činí v současné době 16,50 NZD. Z toho vyplývá, že při běžné pracovní době (40 hodin/týden) byste měli být schopni si vydělat okolo 3000 NZD v práci, kde jste placeni hodinově. V řadě pracovních pozic jste pak placeni za odvedenou práci (např. u sběru ovoce) a často tak svou hodinovku posunete o něco výše, záleží na šikovnosti.
Více informací k pracovním možnostem i minimálním mzdám najdeš v článku Práce na Novém Zélandu, tak určitě mrkni.
Životní náklady na Novém Zélandu
Náklady na život dle mého názoru nelze úplně sumarizovat, protože se jedná o poměrně hodně variabilní částky v závislosti na životním standardu každého z nás a na tom, jak si kdo svůj pobyt na Zélandu zpříjemní. Proto si uvedeme některé orientační ceny, které se samozřejmě v závislosti na lokalitě a také průběhu času budou lišit.
Jako skvělého orientačního pomocníka určitě doporučuji využívat portál numbeo.com nebo expatistan.com. Můžete si zde filtrovat orientační ceny za běžné náklady nejen podle státu, ale také podle města.
Přibližné životní náklady se mohou pohybovat okolo 350 NZD/osobu za týden. Záleží ale na řadě faktorů a způsobu života, proto si některé ceny raději rozepíšeme. Je také dobré počítat s tím, že ze začátku budou některé výdaje vyšší a následně dochází k dlouhodobější spotřebě – např. drogerie a čistící prostředky, trvanlivé potraviny, nákup auta aj.
Bydlení na Novém Zélandu
Náklady na bydlení budou pro většinou cestovatelů nevyhnutelnými. Bude to pravděpodobně nejvyšší položka rozpočtu, ale není třeba se jí děsit. Důležité je vzít v potaz, zda se budete pohybovat ve velkoměstě či spíše nějakých okrajových částech a vesničkách nebo třeba dáte přednost bydlení v autě.
Pokud budete hledat bydlení v sharu nebo samostatné bydlení, určitě doporučuji vždy vyrazit na osobní prohlídku a nekupovat zajíce v pytli. Pěkně mrkněte předem na lokalitu, prohlédněte si vybavenost a funkčnost a potkejte se s potenciálními spolubydlícími.
Jaké jsou tedy možnosti bydlení na Novém Zélandu?
Share neboli sdílené bydlení
Pokud budeš ale patřit mezi ty, kteří si rádi vybalí a preferuješ své zázemí, počítat můžeš buď s možností tzv. share accomodation – kdy máš svůj pokoj a pak společné prostory sdílíš s pár dalšími spolubydlícími. Náklady na sdílené bydlení se mohou pohybovat mezi 100 – 300 NZD/týdně. Energie občas bývají zahrnuty v nájmu, ale není to tak vždy, proto si informaci vždy ověřte.
Samostatné bydlení
V případě, že se budeš porozhlížet spíše po samostatném bydlení v nájmu, pak můžeš počítat s náklady na bydlení např. od 250 NZD za garsonku nebo pak také od 350 NZD/týdně za nájem dvoupokojového bytu. S poplatky za energii je to obdobné jako u sharu. Samozřejmě velmi závisí na lokaci, velikosti bytu a jeho vybavení.
Ubytování na farmě/sadu
Pokud plánujete pracovat v zemědělství, někteří farmáři nabízejí ubytování jako jednu z výhod pracovního poměru, proto je dobré se i na toto případně zeptat předem. Občas je také poskytované zázemí jako kuchyňka a sprchy a lidé na WH víza bydlí v autě u zázemí, za což zaměstnanci platí o něco nižší poplatek nežli v klasickém sdíleném bydlení. I tohle jsou takové skvělé low-cost možnosti a výhodou je také utužování pracovního kolektivu.
Krátkodobé ubytování
Pokud se teprve na Nový Zéland chystáš a chceš nějaké ubytko na prvních pár dní, určitě mrkni na možnosti airbnb nebo pak klasické hostely a hotely či couchsurfing.
VanLife neboli bydlení v autě
Bydlení v autě je pro život na Novém Zélandu poměrně typické. Myslím, že s kýmkoliv, kdo byl na Zélandu na WH jsem se bavila, minimálně pár měsíců tam žil v autě a všichni jsou vždycky neuvěřitelně nadšení. Možností je koupit si přestavěnou dodávku od někoho nebo si pořídit auto a přetvořit ho na vlastní obytňák. Finančně je to pak závislé na tom, jaké auto pořídíte a co vše v něm chcete mít.
Jídlo a potraviny na Novém Zélandu
Možnost vařit si samozřejmě značně usnadní život na Novém Zélandu, protože tím (tak jako všude jinde) snížíte své životní náklady, narozdíl od každodenních návštěv restaurací a fastfoodů.
Určitě se tedy vyplatí nakupovat v supermarketu a jídlo si připravovat sám. Na Novém Zélandu frčí supermarkety New World nebo Countdown. Supermarkety mají také zákaznické kartičky, které se rozhodně vyplatí pořídit a využívat tak možné slevy. Pokud máte možnost snadného skladování zboží, pak se často vyplatí také nakupovat větší balení trvanlivých potravin.
Řada těch, kdo si WH na Zélandu zažili nebo zažívají hodnotí, že za jídlo utratili týdně okolo 100 NZD na osobu.
U některých potravin je dobré věnovat pozornost sezóně, kdy je jejich cena nižší, ale věřím, že na to jsme zvyklí i od nás, takže to nikoho nepřekvapí. Stejně tak potraviny, kterým se blíží doba expirace bývají pravidelně ve slevách a lze tak pár dolarů ušetřit.
Přehled cen základních potravin:
- Chléb: cca 2 NZD/ks
- Vejce: 7 NZD/12 ks
- Sýr: od 9 NZD/kg (záleží na typu)
- Mléko: 2,50 NZD/l
- Maso kuřecí: 13 NZD/kg
- Jablka: 3 NZD/kg
- Banány: 3 NZD/kg
- Rajčata: 4 NZD/kg
- Cibule: 3 NZD/kg
- Brambory: 3,50 NZD/kg
- Rýže: od 3 NZD/kg
- Pivo: od 22 NZD/12×0,33 l
- Víno: od 8 NZD/lahev
Přehled cen v restauracích a kavárnách:
- Jídlo v restauraci: cca 18 NZD
- Menu ve fast foodu: od 11 NZD
- Káva v kavárně: cca 5 NZD
- Točené pivo v baru: 10 NZD/0,5l
Doprava
Jak už bylo zmíněno v možnosti ubytování, řada cestovatelů si na Novém Zélandu kupuje auto. Je to výhoda, která dává svobodu a možnosti – nejen k ušetření peněz za bydlení, ale také snadnějšímu cestování.
Pokud tedy pomineme cenu auta a nějakých možných oprav a úprav či přepisu – což může být poměrně vyšší počáteční výdaj (ale záleží), pak je důležitá cena pohonných hmot. Benzín stojí na Novém Zélandu okolo 2,20 NZD/litr. Spotřeba samozřejmě závisí na typu vozu.
I na Novém Zélandu ale samozřejmě funguje veřejná doprava, takže nezoufejte, pokud netoužíte po své vlastní novozélandské káře. Na Zélandu funguje běžně městská doprava v podobě autobusů, kdy vás měsíční lístek vyjde okolo 150 NZD nebo cca 3,50 NZD/1 jízdu.
Zábava a další výdaje
A protože i zábava k cestování patří, určitě počítejte také s náklady navíc, které utratíte buď během cestování za různé vstupy nebo třeba vyrazíte po práci do kina, sportovat atd.
Mimo to určitě utratíte sem tam nějaký ten dolar za drogerii, čisticí prostředky do domácnosti.
Nepostradatelnou položkou dnešní doby je určitě také internet a poplatky za telefon. Takže pár dalších orientačních cen je tu:
- Lístek do kina: 15 NZD
- Vstupné do fitness centra: cca 60 NZD/měsíc
- Návštěva Hobitína: 80 NZD
- Poplatek za internet: cca 80 NZD/měsíc
- Mobilní volání: 0,50/min (záleží na tarifu)
- Prací prostředek: 10 NZD
- Drogerie: cca 6 NZD/sprchový gel nebo šampon
Finanční krytí pro vstup na Nový Zéland
Finanční krytí je třeba prokázat při vstupu na Nový Zéland na Working holiday víza. V roce 2019 je výše této částky stanovena na 4200 NZD. Pro uchazeče o WH víza jsou to peníze do začátku, které mohou utratit, ale nemusí. Pokud si tedy najdou brzy práci a své životní náklady budou platit již z na Novém Zélandu vydělaných financí, není co řešit.
Každopádně tak jako tak, potvrzení o tom, že tuto částku máte k dispozici po vás mohou vyžadovat na imigračním oddělení při příletu na Nový Zéland – a to jak na pracovní vízum tak pro studium. Částky se pro různé typy víz mohou lišit.
Lze na Novém Zélandu ušetřit?
Rozhodně ANO. Jsem přesvědčená o tom, že i s minimální mzdou je naprosto normální, mít se na Novém Zélandu dobře a ještě k tomu procestovat celé dva ostrovy. Zatím nemůžu soudit na základě vlastní zkušenosti, ale v závislosti na řadě dalších příběhů rozhodně ano.
Nakupujte s rozvahou, neutrácejte za „hlouposti“, ale užijte si svojí životní zkušenosti z Working holiday na Novém Zélandu jak nejlépe dovedete.
Nenechte si ujít i další tipy, triky a rady týkající se práce v zahraničí pro Čechy a sledujte portál PracujVeSvete.cz také na facebooku.