Práce v zahraničí může mít spoustu podob. Working holiday program je, troufám si říct tou nejoblíbenější z nich. My jsme s přítelem žádali o Working holiday do Kanady v roce 2013. Byl to jeden z prvních ročníků, kdy proces žádosti byl online a nikde moc informací nebylo dostupných.
Narozdíl od dnešního způsobu vízové žádosti se tenkrát hrál ještě souboj s časem, nikoliv s trpělivostí jako je to dnes. Oba jsme se vešli do kvóty a prošli si celým procesem, což znamenalo, že jsme mohli do Kanady za prací vyrazit jako pár společně. A tak se taky v dubnu 2014 stalo.
Do světa za prací krůček po krůčku
Jak jsem psala v předchozím článku o mojí první cestě za prací do USA, WH v Kanadě považuji za další z mých cestovatelských kroků, opuštění komfortní zóny a pohodlí domova na delší dobu po předchozích malých zkušenostech právě z USA a také po Erasmu v Německu.
A osobně jsem za tenhle malý krůček po krůčku strašně ráda, protože myslím, že to bylo postupné a dnes už mě máloco během cestování překvapí. Takže pokud se bojíš, jestli takhle dlouhou dobu zvládneš a nikde předtím jsi nebyl, jdi krůček po krůčku. Zkus nejdříve dobu kratší třeba právě na Work and Travel USA nebo na nějaké letní brigádě v Evropě.
Proč Working holiday v Kanadě?
Už v roce 2013 byla řada možností, kam bychom se mohli vydat do světa za prací a my jsme je společně analyzovali a vybírali jsme variantu, která se nám zalíbí oběma. Naše kritéria byla jednoduchá:
- Anglicky mluvící země,
- ještě jsme tam nebyli,
- můžeme tam pracovat,
- můžeme vyrazit společně,
- nemusíme platit agenturu,
- nemít to blízko domů, abychom před prvním problémem neutekli,
- mít kam z dané lokality cestovat dál.
Martin již strávil rok v Austrálii a já jsem byla přes léto v USA. Oba jsme vycestovali do těchto destinací s agenturou a tentokrát jsme to chtěli zkusit na vlastní pěst. Nakonec nám tedy zůstal Nový Zéland a Kanada a z finančních i cestovatelských důvodů jsme si vybrali Kanadu. Dodnes nelitujeme a na Nový Zéland si brousíme zuby.
Kanada a její možnosti – to chceš!
Kanada nás hrozně moc okouzlila možnostma, které se zde ukrývají. Z cestovatelského pohledu asi nemusím nijak sáhodlouze vysvětlovat. Stačí se podívat na googlu na obrázky Kanady a věřím, že i tobě spadne brada.
Hory a ledovce se zasněženými vrcholky často obklopují nádherná tyrkysová jezera. Příroda je plná života stejně jako řada kanadských měst je plná různorodého a zábavného životního stylu. Tady si zkrátka každý najde to svoje.
A jestli to budou lokace v národních parcích jako je Banff a Jasper nebo v onech lifestylových městech jako je Vancouver, Calgary, Toronto nebo třeba Montreal? Možností je zde nekonečné množství.
První přípravy na Pracovní prázdniny do Kanady
Naše cesta začala mnohem dřív, nežli samotnou žádostí. A to v momentě, kdy jsme se rozhodli, že se vydáme do světa společně a začali si zjišťovat, co vše bude pro Working holiday do Kanady třeba.
Protože jsme věděli, že budeme muset doložit finanční krytí 2500 CAD, vyrazila jsem na léto podruhé do USA na Work and Travel, kde jsem byla schopná si tuto částku našetřit, potkat se s přáteli a ještě potrénovat angličtinu a užít si léto po americku.
Ten rok jsme také oba končili vysokou školu a tak se Martin věnoval svým online projektům a já po návratu z USA brigádničila v pekařství. Šetřili jsme, plánovali jsme a vymýšleli, kam bychom se chtěli podívat.
Vízový proces o WH víza do Kanady
Vízový proces byl tenkrát trošku jiný, jak ale probíhá v současné době se mrkni na stránce o Working holiday v Kanadě nebo také na JakDoKanady.cz. Díky tomu, že jsme během našeho pobytu v Kanadě založili výše zmíněný portál totiž zůstáváme v obraze a všechny změny tak bedlivě sledujeme a aktualizujeme.
Čím se vyznačuje Working holiday v Kanadě?
V rámci Working holiday můžeš získat pracovní povolení a tím pádem v Kanadě legálně pracovat až 1 rok. Nejsi nijak omezený zaměstnavatelem ani lokalitou, což je skvělá možnost naprosté svobody v rozhodnutí a v tom, co tě v Kanadě bude bavit a kde se ti bude líbit. Smutné ale je, že tuhle šanci může využít pouze kvótou omezené množství Čechů – posledních pár let je to 1000 účastníků. Zároveň se jedná o možnost „jednou za život“.
Jako první je důležité splňovat podmínky programu IEC Working holiday (Zažijte Kanadu – Pracovní prázdniny), mezi které patří např. věková hranice 18 – 35 let, občanství a adresa trvalého pobytu v ČR, schopnost prokázat finanční krytí 2500 CAD, schopnost zřídit si cestovní zdravotní pojištění na celou plánovanou dobu v Kanadě, uhrazení vízových poplatků (335 CAD) atd.
Proces žádosti o Working holiday probíhá online a je rozdělen do několika částí. Jak jsme již zmiňovala, tak narozdíl od žádostí o Working holiday na Nový Zéland se zde nehraje souboj s časem. Z uchazečů, kteří jsou přihlášeni do první části – do tzv. poolu jsou v průběhu roku náhodně vybíráni ti, kteří se vejdou do kvóty 1000 lidí (pro ČR) a jsou vyzváni k podání žádosti o pracovní povolení. Bohužel je tedy výběr z poolu o štěstí, ale když ho máte, stojí to za to!
Osobní zkušenost s WH v Kanadě
Jaká byla naše osobní zkušenost s WH v Kanadě? V čem spočívala naše práce a jak se na ten náš kanadský příběh díváme zpětně? Jaké jsou vlastně v Kanadě pracovní možnosti? Tak o tom všem si povíme v příštím článku na blogu.