V rámci Evropské Unie můžeme vycestovat do zemí EU za prací i bez pracovního povolení. V těchto zemích mají Češi stejná pracovní práva jako tamnější občané země. Stejně je to také s možností využívání veřejných služeb zaměstnanosti i dodržování pracovních podmínek.
Pokud však budeš mít zájem pracovat a žít v členské zemi EU déle než 3 měsíce, je třeba si v daném státu zažádat o povolení k pobytu. V některých zemích je dokonce potřeba registrovat se už dříve, což platí pro každého, kdo chce jet do dané země za prací. Oficiální informace týkající se práce v zemích EU najdeš na stránkách europa.eu nebo také portál MPSV. Vyhledávání důležitých informací doporučuji nepodcenit, ať se zbytečně nedostaneš do problémů.
Práce v EU do 3 měsíců
Pokud se rozhodneš vyrazit za prací do zemí EU a budeš zde pobývat po dobu kratší než 3 měsíce, pak se na tebe nevztahuje potřeba pracovního povolení a ve většině případů ani registrace k pobytu. Existuje však pár výjimek, kde je povinnost nahlásit svou přítomnost na příslušném úřadu v přiměřeném období po příjezdu.
Nezapomeň, že pokud vyrazíš do zahraničí v rámci EU krátkodobě, je vždycky lepší zřídit si na tuto dobu cestovní pojištění.
Chtěl by ses vydat do zemí EU na letní brigádu? Mrkni na blogový článek Letní brigáda v zahraničí.
Práce v EU nad 3 měsíce
V případě, že se vydáš do některé z členských zemí EU pracovat dlouhodobě, tedy déle než 3 měsíce, vzniká ti povinnost registrace k pobytu na místním úřadě. Tato povinnost vzniká v době, kdy tvůj pobyt v zemi překročí 3 měsíce, ale můžeš se registrovat k pobytu i dříve.
Úřadu je třeba prokázat, že v zemi pracuješ a na základě toho ti bude vystaveno potvrzení, že v dané zemi můžeš nadále pobývat.
Jak řešit zdravotní a sociální pojištění při práci v EU?
Pokud se rozhodneš v jiné zemi EU dlouhodobě žít a pracovat, je potřeba zjistit si také, jaký vliv to bude mít na zdravotní pojištění, dávky sociálního systému (např. mateřská, nemocenská, důchod…) a také kde ti vznikne povinnost platit daně.
Vzhledem k rozdílnosti systémů u jednotlivých členských států EU je vždy třeba si dohledat informace týkající se dané situace na oficiálních stránkách či patřičných úřadech včas.
Pokud budete pobývat mimo ČR po dobu delší než 6 měsíců, máte právo odhlásit se od zdravotní pojišťovny v ČR, abyste nemuseli platit zdravotní péči, kterou vlastně nevyužíváte.
Zajímavosti na téma ZP, SP, daně a práce v EU
- Pokud pracuješ v ijném členském státě EU, pravděpodobně se musíš přihlásit do systému sociálního zabezpečení hostitelské země.
- Pokud pracuješ v jedné zemi a žiješ v jiné (v rámci EU), odvádíš příspěvky do systému země EU, kde pracuješ. Zde bys měl být také pojištěn. V případě ztráty zaměstnání ale žádáš o dávky v zemi, kde bydlíš.
- Pokud pracuješ v jedné zemi a žiješ v jiné (v rámci EU), máš nárok na zdravotní péči v obou zemích. Je třeba se přihlásit na zdravotní pojišťovnu v zemi, kde pracuješ a vyžádat si formulář S1, který opravňuje ke zdravotní péči i v zemi bydliště.
Přečti si více o sociálním zabezpečení pro občany ČR v rámci EU.
Proč pracovat v EU mimo ČR?
- Možné zlepšení platu a životní úrovně.
- Není třeba vyřizovat pracovní povolení.
- Zajímavé kariérní možnosti.
- Zlepšení cizího jazyku.
- Jsme velmi šikovní (zlaté české ručičky) a ve světě se o nás poperou.
- Cestování po EU je velmi dostupné a nejedná se o velké vzdálenosti – domů je to cobydup.
- Poměrně jednoduchá administrativa pro občany členských zemí EU.
Kam v Evropě jezdí Češi za prací?
Německo, Velká Británie, Rakousko a Irsko patří mezi nejčastěji volené státy v případě, že se Češi vydají za prací v rámci EU. Mezi důvody se pravděpodobně řadí možnost vyššího finančního výdělku a vidina pracovní zkušenosti ze zahraničí, samozřejmě ruku v ruce se zlepšením cizího jazyka.
Práce ve Španělsku láká Čechy zejména kvůli podnebí a životnímu stylu, naopak práce v Irsku je lukrativní co se týče silnější měny a vyšších výdělků.
Uplatnění zde Češi nachází nejen v oblasti turismu a gastronomie, ale také zdravotnictví, technických oborech a kvalifikovaných řemeslnických oborech.
Výhodou mohou být také sociální systémy a benefity v zaměstnání.
V případě Německa a Rakouska je třeba zmínit také možnost, že se za prací dá z některých částí ČR poměrně dobře dojíždět a tudíž je to přijatelnější možností také pro rodiny s dětmi.
Nabídky volných pracovních míst v zemích EU, EHP a Švýcarsku najdete na stránkách Eures.
Práce v zemích EHP (Evropský hospodářský prostor)
Do Evropského hospodářského prostoru spadají země: Norsko, Island, Lichtenštejnsko a díky smlouvám mezi EU a EHP zde platí stejné podmínky jako v zemích EU. Pro země EHP tedy také nepotřebujete žádné speciální pracovní povolení.
Práce ve Švýcarsku
Pro práci ve Švýcarsku pro občany ČR není třeba získat pracovní povolení, ale pouze povolení k pobytu, neboli tzv. registrace. Je třeba do 8 dnů po příjezdu (a zároveň před začátkem pracovní smlouvy) zažádat o krátkodobé nebo dlouhodobé povolení k pobytu. V rámci pracovního trhu je uplatňován princip přednosti místních obyvatel.
Kde Češi pracují ve Švýcarsku a jak je to s platem?
Také Švýcarsko se řadí k velmi vyhledávaným lokalitám, pokud se jedná o možnost práce, ačkoliv není členem EU. Je turisticky velmi oblíbenou destinací, a to jak v létě, tak v zimě. Proto zde není nouze o práci v turismu a řada Čechů tyto sezónní možnosti rozhodně nenechá ladem.
Pokud si vyděláváte švýcarský frank, ale zároveň máte stále záměr žít v ČR, kam se tedy budete vracet, pravděpodobně budete řešit převod peněz na český bankovní účet. Zde se vám může hodit chytrý převod s velmi nízkými poplatky od Wise.
Práce v Řecku
Stále oblíbenější je práce a brigády u moře, vyhledávanou destinací je Řecko, které kombinuje pohodové práce a exotickou lokaci. Přestože zde nepatří výdělky k těm vyšším, Češi práci v Řecku preferují kvůli pracovním zkušenostech, jednoduchosti procesu a slunečnému prostředí.
Práce mimo Evropu
Pokud se však rozhodnete vyrazit za prací do zemí za hranice Evropy, je třeba vyhledat potřebné informace. V řadě zemí mají občané ČR možnost získání pracovního povolení na dobu i 1 roku. Tyto programy se často nazývají jako Working holiday neboli Pracovní prázdniny a ukazují se jako skvělá příležitost nejen pro tzv. Gap year.
Většina těchto programů je omezena věkem (přibližně do 35 let) a dalšími podmínkami. Podle zamýšlené délky pobytu a práce v zahraničí, ale i studijních výsledků či nabyté praxe je třeba zažádat o příslušné vízum a pracovní povolení. Rozhodně mrkněte i na takovou možnost. Kdy jindy než teď.
Zahraniční pojištění pro Čechy
Chystáte se vyrazit do zahraničí za prací? Možná nepotřebujete jen cestovní pojištění, ale rádi byste také pojištění, které by vás krylo během pracovní doby a výkonu práce?
Vzhledem k vyšším nákladům na zdravotní péči v zahraničí je vřele doporučeno mít uzavřené cestovní / pracovní pojištění separátní. Česká kartička pojištěnce vám z praxe vždy a všude nepomůže, vyplatí se investovat pár stovek navíc do samostatného cestovního pojištění. Čechy oblíbené pojištění pro pracovně-zahraniční cesty je True Traveller.