Tradáááá, Work and holiday v Austrálii! Tolik jsme se těšili na takovou možnost a od března 2018 se i Češi mohou radovat z možnosti vycestování za prací na Work and Holiday víza do Austrálie, označované také jako subclass 462. Jupí jééééj! Podmínky jsou zde sice o něco složitější než např. u Working holiday do Kanady nebo na Nový Zéland, ale přesto je to skvělá zpráva.
I zde je platná kvóta, a to 500 uchazečů ročně ve věku od 18 do 30 let. Podmínkou je zde také úspěšné zakončení terciálního studia (vysoká škola či vyšší odborná škola) nebo mít prozatím úspěšně ukončené alespoň 2 roky.
Zároveň je třeba během procesu dokládat znalost angličtiny díky certifikátům, které nesmí být starší 12 měsíců. Work and Holiday v Austrálii také vyžaduje vyšší finanční krytí v podobě 5000 AUD.
Nevýhodou může být to, že v Austrálii nesmíš pracovat pro jednoho zaměstnavatele déle než 6 měsíců. Zaměstnavatele je tedy třeba změnit, což ale vyloženě láká k cestování. A případně můžeš také studovat po dobu až 4 měsíců.
Délka Work and Holiday víza v Austrálii je ve většině případů 12 měsíců od vstupu do země. Po tuto dobu můžete v Austrálii legálně žít a pracovat. Je však možné si toto vízum o další rok prodloužit tím, že ho získáte podruhé – jak na to?
Prodloužení Work and Holiday v Austrálii
Work and Holiday víza do Austrálie je možné v určitých případech získat dokonce dvakrát.
Během žádosti o první Work and Holiday víza však musíš být mimo území Austrálie.
Za specifické případy pro získání druhého Work and Holiday víza je považována práce v severní Austrálii v oblasti turismu, ubytování, zemědělství, rybářství aj. po dobu alespoň 3 měsíců. Na této možnosti je skvělé to, že se nevztahuje do kvóty, může o ně být zažádáno kdykoliv a počet žadatelů není omezen.
Otevření kvóty je 1. července každý rok.
O Work and Holiday v Austrálii se žádá on-line skrze Immiaccount.
Doporučujeme vyplňovat žádost pouze přes oficiální stránky.
Co potřebuješ pro Work and Holiday v Austrálii?
- Být ve věku od 18 – 30 let v době podání žádosti.
- Odeslat potřebné dokumenty tak, aby ses vešel do kvóty prvních 500 uchazečů.
- Zaplatit poplatek za vyřízení víza – 485 AUD (cca 7500 Kč).
- Vlastnit platný cestovní pas s biometrickými údaji.
- Prokázat finanční krytí 5000 AUD (cca 85000 Kč).
- Prokázat navíc dostatečné množství finančních prostředků pro nákup zpáteční letenky.
- Uzavřít cestovní pojištění na celou dobu plánovaného výjezdu.
- Ovládat angličtinu na „funkční úrovni“ – lze prokázat různými certifikáty z angličtiny.
- Splňovat zdravotní způsobilost a trestní bezúhonnost.
- Úspěšně ukončit alespoň 2 roky terciálního vzdělávání (VŠ, VOŠ) nebo mít toto studium ukončené.
- Získat doporučující dopis od vzdělávací instituce terciálního vzdělávání – neplatí pro občany ČR.
Další řadu užitečných informací najdeš také na portálu JakDoAustralie.cz nebo samozřejmě na oficiálních stránkách australského imigračního úřadu.
Podmínky a žádost o WH do Austrálie
Podívejte se na rozhovor s Míšou, která upřesňuje podmínky a sdílí své zkušenosti s podanou žádostí o Work and Holiday do Austrálie v červenci 2023.
Za prací do Austrálie
Austrálie je jednou z nejúžasnějších zemí, kam můžete vyrazit nejen za prací, ale za dlouhodobým pobytem plným zážitků a životních zkušeností. Program Work and Holiday nabízí Čechům skvělou příležitost, jak se dostat do Austrálie relativně snadno. Vše zvládnete svépomocí bez nutnosti asistence agentury.
Tvoříme komunitu cestovatelů a dobrodruhů s láskou k Austrálii a rádi vám při vaší cestě pomůžeme.
Alternativy
Pokud ti budou připadat podmínky pro Work and Holiday v Austrálii dost náročné, mrkni také na další možnosti, kam Češi mohou vycestovat za prací v podobě Working holiday programů . Třeba tam čeká ta vysněná destinace.