Pracovní i cestovní pojištění nejen pro Working Holiday víza

Pracovní pojištění - working holiday na rok

Cestovní pojištění bývá pro řadu destinací, do kterých jezdí Češi za prací jednou z podmínek a mohou ho kontrolovat úředníci na imigračním oddělení. To platí především pro Working holiday programy. Jindy je to zkrátka jistota, protože nemá smysl na cestách zbytečně riskovat.

Na co u dlouhodobého pojištění dávat pozor? Jak se pojištění pohybuje cenově? A dokonce v článku najdete i slevové kódy pro některé pojišťovny.

Cestovní pojištění pro Working holiday víza

Working holiday víza do různých zemí (Japonsko, Kanada, Nový Zéland, Chile, Izrael, Austrálie, Jižní Korea, Taiwan) mívají mezi svými podmínkami ve většině případů také uzavření cestovního pojištění na celou dobu plánovaného pobytu v dané zemi.

Pojištění si musíte zřizovat sami a musí být platné v momentě, kdy opouštíte území ČR/vstupujete na území daného státu. Při imigrační kontrole ho po vás může vyžádat imigrační úředník.

Pokud byste měli v takovém případě cestovní či pracovní pojištění na dobu kratší, hrozí, že vám imigrační úředník dá do pasu vízum pouze na dobu platnosti vašeho pojištění.

V případě, že vycestováváte přes agenturu, ověřte si, zda je cestovní/pracovní pojištění zahrnuto v poplatcích agentury nebo ne. Většina agentur vám dá na výběr.

Roční cestovní pojištění

Podle čeho se rozhodovat, pokud sjednáváte zdravotní pojištění na rok? Jedete sice za prací, ale časté otázky jsou, zda vám stačí cestovní pojištění anebo potřebujete pracovní pojištění? Rozlišuje se pak jaký typ práce budete vykonávat? Jaké pojistné limity by měly být dostačující pro cesty v Evropě a jaké pojistné limity zvolit pro Kanadu, USA, Nový Zéland či Asii?

Pracovní nebo cestovní pojištění

Vzhledem k tomu, že se vydáváte do zahraničí za prací, vybírejte raději cestovní pojištění, které zahrnuje také práci – většinou bývají tato pojištění nazývána jako pracovní pojištění. Některé české pojišťovny v rámci cestovního pojištění mají také pracovní pojištění (v názvu to sice nemáte, ale v podmínkách ano).

Administrativní nebo manuální práce

Práce se pak následně dělí na manuální a administrativní. Vezměte v potaz, co byste chtěli dělat a dle toho vybírejte variantu cestovního nebo pracovního pojištění. Pro svobodu výběru práce je tedy ideální mít pojištění na práci manuální i administrativní.

Některé cestovní pojištění (AXA, TrueTraveller) zahrnují také administrativní práci, jiné ne. V takovém případě je pak nutné si pro práci manuální sjednat připojištění. Samozřejmě je větší pravděpodobnost a tedy vyšší cena, že se vám něco může stát právě během práce manuální. Věnujte vždy velkou pozornost smluvním podmínkám, ať víte jistě, které pojištění co zahrnuje. 

Co znamená dlouhodobé cestovní pojištění

Pro některé pracovní programy v zahraničí cestovní pojištění musí být sjednáno zdravotní pojištění dlouhodobé a nepřetržité.

Právě slova „dlouhodobé“ a „nepřetržité“ jsou zásadní.

Nesmí se jednat o cestovní pojištění na opakované výjezdy.

Pojištění s opakovanými výjezdy

Pozor, řada pojišťoven zahrnuje opakované výjezdy do dlouhodobého pojištění. Je zde ale povinnost se každých 90 dní vracet do ČR.

Pokud tedy plánujete pracovat anebo pobývat v zahraničí delší dobu, je nutné sjednat dlouhodobé a nepřetržité pojištění. Pokud byste si sjednateli pojištění s opakovanými výjezdy a něco se vám stalo, došlo by na ověřování, zda jste se vraceli do ČR a následně pojistné plnění nemusí být plnění uznáno.

Pojištění s opakovanými výjezdy se hodí pro cestovatele, kteří jezdí do zahraničí často, ale na kratší časové úseky. V některých případech je takové pojištění také součástí smlouvy u platební karty.

Pojistné limity pojištění

Porovnávejte cenu společně s pojistným plněním. Pro výjezdy mimo EU je doporučováno, aby cestovní pojištění mělo limity léčebného plnění pojištění alespoň 3 miliony korun, ideálně 5 – 10 milionů korun.

Věnujte pozornost obchodním podmínkám. Každá pojišťovna může mít maličko jiné obchodní podmínky a tedy i podmínky pro plnění. Věnujte pozornost, kde se co liší a porovnejte varianty. Nezapomeňte vzít v potaz svůj zdravotní stav či problémy, na které trpíte (např. plnění na dentální zákroky aj…).

Slevové kódy pro pracovní i cestovní pojištění

Na trhu je velká řada cestovních pojišťoven a jeden aby se v nich vyznal. Inspirovat se můžete také na některých webových srovnávačích nebo díky různým referencím na danou pojišťovnou.

U každého pojištění je vždy řada výhod a nevýhod, tak vybírejte pozorně, vše si pořádně přečtěte a cestovní pojištění určitě nepodceňujte.

Oblíbené pojištění True Traveller

Většina cestovatelů z Čech a Slovenska, kteří jedou na Working Holiday programy si oblíbila pojištění TrueTraveller, které je původem z Velké Británie a je tvořeno od cestovatelů pro opravdové cestovatele.

Tato pojišťovna sice neposkytuje slevové kódy, ale při porovnání cen a plnění vysoce konkuruje nabídkám českých pojišťoven a na plné čáře je překonává.

pojištění true traveller

Roční pojištění se zahrnutou administrativní prací vás pak vyjde na cca 12 000 Kč, při přidání práce manuální se cena navýší na přibližně 14 000 Kč.

ONLINE KALKULACE POJIŠTĚNÍ

Při sjednávání pojištění také kontrolujte, jak pojišťovna přistupuje ke krytí Covid-19.

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat. Rádi vám poradíme.

Před odjezdem do zahraničí

Nechte se také inspirovat v článku, co vše je potřeba zařídit před odjezdem na dlouhodobý pobyt do zahraničí?