Pracovní i cestovní pojištění nejen pro Working Holiday víza

Pracovní pojištění - working holiday na rok

Cestovní pojištění bývá pro řadu destinací, do kterých jezdí Češi za prací jednou z podmínek a mohou ho kontrolovat úředníci na imigračním oddělení. To platí především pro Working holiday programy. Jindy je to zkrátka jistota, protože nemá smysl na cestách zbytečně riskovat. Což si troufám říct, že se ve většině případů snad vyplatí. Na co u dlouhodobého pojištění dávat pozor? Jak se pojištění pohybuje cenově? A dokonce v článku najdete i slevové kódy pro některé pojišťovny.

Cestovní pojištění pro Working holiday víza

Working holiday víza do různých zemí (Japonsko, Kanada, Nový Zéland, Chile, Izrael, Austrálie, Jižní Korea, Taiwan) mívají mezi svými podmínkami ve většině případů také uzavření cestovního pojištění na celou dobu plánovaného pobytu v dané zemi.

Pojištění si musíte zřizovat sami a musí být platné v momentě, kdy opouštíte území ČR/vstupujete na území daného státu. Při imigrační kontrole ho po vás může vyžádat imigrační úředník.

Pokud byste měli v takovém případě cestovní či pracovní pojištění na dobu kratší, hrozí, že vám imigrační úředník dá do pasu vízum pouze na dobu platnosti vašeho pojištění.

V případě, že vycestováváte přes agenturu, ověřte si, zda je cestovní/pracovní pojištění zahrnuto v poplatcích agentury nebo ne. Většina agentur vám dá na výběr.

Čemu věnovat pozornost při výběru pojištění na rok?

Podle čeho se rozhodovat, jaké  pojištění je lepší? Jedete sice za prací, ale třeba by stačilo pojištění cestovní? A pokud pracovní, tak jaký typ práce budete vykonávat? Jaké pojistné by mělo být dostačující pro cesty v Evropě i ve světě?

Pracovní nebo cestovní pojištění?

Vzhledem k tomu, že se vydáváte do zahraničí za prací, vybírejte raději cestovní pojištění, které zahrnuje také práci – většinou bývají tato pojištění nazývána jako pracovní pojištění.

Administrativní nebo manuální práce?

Práce se pak následně dělí na manuální a administrativní. Vezměte v potaz, co byste chtěli dělat a dle toho vybírejte variantu cestovního nebo pracovního pojištění. Pro svobodu výběru práce je tedy ideální mít pojištění na práci manuální i administrativní.

Některé cestovní pojištění (AXA, TrueTraveller) zahrnují také administrativní práci, jiné ne. V takovém případě je pak nutné si pro práci manuální sjednat připojištění. Samozřejmě je větší pravděpodobnost a tedy vyšší cena, že se vám něco může stát právě během práce manuální. Věnujte vždy velkou pozornost smluvním podmínkám, ať víte jistě, které pojištění co zahrnuje. 

Co znamená dlouhodobé cestovní pojištění?

Pro některé pracovní programy v zahraničí cestovní pojištění musí být dlouhodobé a nepřetržité. Nesmí se jednat o pojištění na opakované výjezdy. Pozor, řada pojišťoven zahrnuje opakované výjezdy do dlouhodobého pojištění. Je zde ale povinnost se každých 90 dní vracet do ČR.

Pokud tedy plánujete v zahraničí být delší dobu, samozřejmě to nedává smysl. Pokud by se vám něco stalo a došlo by na ověřování, zda jste se vraceli do ČR, nemusí být plnění uznáno. Takové pojištění se ale hodí pro cestovatele, kteří jezdí do zahraničí často na kratší časové úseky. V některých případech je takové pojištění také součástí smlouvy u platební karty.

Porovnávejte cenu společně s pojistným plněním. Pro výjezdy mimo EU je doporučováno, aby cestovní pojištění mělo limity léčebného plnění pojištění alespoň 3 miliony korun. 

Věnujte pozornost obchodním podmínkám! Každá pojišťovna může mít maličko jiné obchodní podmínky a tedy i podmínky pro plnění. Věnujte pozornost, kde se co liší a porovnejte varianty. Nezapomeňte vzít v potaz svůj zdravotní stav či problémy, na které trpíte (např. plnění na dentální zákroky aj…).

Slevové kódy pro cestovní pojištění

Na trhu je velká řada cestovních pojišťoven a jeden aby se v nich vyznal. Inspirovat se můžete také na některých webových srovnávačích nebo díky různým referencím na danou pojišťovnou.

Využijte slevové kódy na cestovní pojištění

  • Řada cestovatelů nejen z Čech si nyní oblíbila také pojištění TrueTraveller, které je původem z Velké Británie a je tvořeno od cestovatelů pro opravdové cestovatele. Sice neposkytuje slevové kódy, ale při porovnání cen a plnění vysoce konkuruje nabídkám českých pojišťoven. Roční pojištění se zahrnutou administrativní prací vás pak vyjde na cca 10 000 Kč, při přidání práce manuální se cena navýší na přibližně 12 000 Kč.
  • 60% sleva na cestovní pojištění u Generali České pojišťovny. Stačí zadat v objednávkovém formuláři slevový kód „kanada“.  Cenově se zde můžete pohybovat za roční pojištění okolo 11 000 Kč až 17 000 Kč i s úrazovým pojištěním.

U každého pojištění je vždy řada výhod a nevýhod, tak vybírejte pozorně, vše si pořádně přečtěte a cestovní pojištění určitě nepodceňujte.

Nechte se také inspirovat v článku, co vše je potřeba zařídit před odjezdem na dlouhodobý pobyt do zahraničí?