Kdy se otevírají Working holiday víza

Working holiday víza - kdy se otevírá kvóta

Kdy se otevírají Working holiday víza a kdy je nejlepší čas o ně žádat? To se honí hlavou nejednomu zájemci o práci v zahraničí a tento typ víza. Samozřejmě, vždycky bude záležet na tom, v jaké zemi chcete své pracovní prázdniny strávit. Podívejte se na přehledný článek s termíny otevření kvót nebo potřebnými odkazy, které sledovat.

Working holiday do Kanady

Working holiday v Kanadě jsou v současné době ojedinělé způsobem žádostí o WH víza, které jsou rozděleny do 2 částí. Na tzv. POOL, ze kterého jsou v průběhu roku vybíráni náhodně uchazeči, kteří mohou žádat o pracovní povolení (tedy vyplňují 2. část vízové žádosti).

Pro uchazeče jsou tedy důležité 2 termíny, které oznamuje kanadská vláda předem. Otevření poolu a rozesílání 1. kola pozvánek k žádosti o pracovní povolení, tedy vlastně takové otevření kvóty.

Kdy se otevírá kvóta pro WH do Kanady?

  • Kvóta Working Holiday do Kanady je pro sezónu 2024 otevřena.
  • 1. kolo pozvánek bude rozesíláno v lednu 2024.

Protože jsou pozvánky k druhé části rozesílány v průběhu roku a náhodně, je dobré odeslat svou přihlášku do Poolu pokud možno ještě před tím než bude spuštěno 1. kolo pozvánek k žádosti o pracovní povolení (Invitation to Apply). V tento moment je totiž největší šance být vybrán, která se postupně snižuje.

Šance ale mají všichni v poolu stejné a proto o Working holiday do Kanady je možno žádat také v průběhu roku, dokud nebude vyčerpána kvóta.

Průběh rozesílání pozvánek a čerpání kvóty můžete sledovat na oficiálních stránkách kanadské vlády.

Working holiday na Nový Zéland

O Working holiday víza na Nový Zéland je doslova bitva. Hraje se totiž souboj s časem a také se sítí, protože se občas přihodí, že celý systém spadne. Po WH vízech se ale vždy zapráší během pár hodin, ba možná i minut, proto je dobré být předem připraven.

Doporučuje se tedy mít připravené potřebné dokumenty a sedět v předem stanovený čas otevření kvóty u funkčního počítače s internetem. Zároveň není na škodu mít nějakou zálohu pro případ, kdyby to náhodou spadlo.

Kdy se otevírá kvóta na WH na Novém Zélandu?

  • Working holiday víza na Nový Zéland pro rok 2024 jsou otevřená a budou čerpána do vypršení kvóty. Přihlašovat se můžete online na oficiálních stránkách.

Případné změny doporučujeme sledovat na oficiálních stránkách novozélandského imigračního úřadu.

Working holiday Austrálie

Working holiday víza do Austrálie (subclass 417) nejsou pro občany ČR v současné době dostupná, ale jsou nahrazena obdobnými – Work and Holiday vízy (subclass 462).

Kdy se otevře kvóta pro Work and Holiday v Austrálii?

  • Work and holiday víza do Austrálie (subclass 462) pro sezonu 2024 jsou otevřena a jsou čerpána do vypršení kvóty.

Také v případě Work and Holiday do Austrálie by se mělo jednat o systém kdo dřív žádá, ten dřív jede, stejně jako např. u Nového Zélandu. Pro Českou republiku byla přidělena kapacita 500 účastníků.

Work and Holiday v Austrálii - kvóta

Oficiální informace je možné sledovat na stránkách australského imigračního úřadu.

Working holiday Japonsko

Working holiday v Japonsku je v současné době novinkou a řada lidí se na tuto možnost opravdu těšila! Tak je to tady.

  • Otevření kvóty Working holiday víz v Japonsku probíhá obvykle na přelomu roku.

O vízum je možné žádat do vyčerpání kvóty, ale o podrobnější informace je třeba kontaktovat zastupitelský úřad. Pro WH v Japonsku nesmí být práce hlavním záměrem, ale pouze možností financování cesty.

Working holiday Jižní Korea

WH víza do Jižní Koreje i se svou nižší kvótou pro pouhých 300 uchazečů nejsou tak vytížená jako třeba právě Nový Zéland a Kanada. A právě proto je dobrá šance vízum získat v průběhu celého roku.

  • Kvóta na Working holiday víza do Jižní Koreje pro rok 2024 jsou otevřena.

Pro účast na WH v Jižní Koreji opět práce nemá být hlavním záměrem cesty, tato možnost má pouze pomoci financovat cestování.

Working holiday Chile

Working holiday vízum do Chile je jedinečnou možností pro cestovatele, které zajímá latinsko-americká kultura a učí se nebo se chtějí učit španělsky. Právě toto má podpořit možnost práce v rámci WH víz v Chile. Z chilské strany pro tento program není určena omezující kvóta pro počet účastníků v programu.

  • Žádosti o WH víza do Chile můžete s radostí posílat během celého roku.

Nezapomínej, že Chile je v současné době jediný stát Latinské Ameriky, se kterým má Česká republika uzavřenou dohodu týkající se Working holiday víz.

Pro podrobnější informace je možno kontaktovat zastupitelský úřad.

Working holiday Taiwan (Tchaj-wan)

Working holiday na Taiwanu, to bude rozhodně exotika, která stojí za to. Opět je zde nižší kvóta, pouhých 100 účastníků z České republiky a opět zde nemá být práce hlavním záměrem cesty.

  • Kvóta pro WH na Taiwan se otevírá jednou ročně, ale o vízum se dá žádat v průběhu celého roku, dokud nebude kapacita naplněna.

Pro přesnější informace o případném průběhu naplnění kvóty pro WH na Taiwanu kontaktuj příslušný zastupitelský úřad.

Working holiday Izrael

Working holiday v Izraeli je poslední možností pro Čechy, kteří chtějí vyrazit do světa i s možnosí příležitostné práce v zahraničí v rámci WH víz.

Kvóta je jako u některých jiných zemí nižší, pouhých 200 účastníků programu ročně, ale předpokládám, že je možné o vízum žádat v průběhu celého roku.

  • Přesný termín otevření roční kvóty se mi zatím nepodařilo dohledat. 

Pro případné další informace týkající se WH v Izraeli určitě doporučuji kontaktovat izraelské velvyslanectví.

Working holiday nebo jiná forma práce v zahraničí?

Ať už se rozhodneš pro jakoukoliv variantu, nezapomeň si zkontrolovat podmínky účasti v programu, které se pro každou zemi liší. Samozřejmě mrkni také na oficiální stránky zastupitelských úřadů pro dané země v ČR, kde se vždy dozvíš aktuální informace z oficiálních zdrojů.

Pokud tě Working holiday až tak moc neoslovuje a raději bys nějakou krátkodobější variantu, podívej se třeba na program Work and Travel v USA nebo různé možnosti sezónních prací v zemích EU.