Working holiday na Nový Zéland je spolu s Kanadou asi nejčastěji voleným místem pro práci a cestování mezi uchazeči z ČR . Uchazeči si často nemohou vybrat, kam by raději a zkouší tak obě možnosti.
Krásná příroda, hory, uchvacující jezera a nějaký ten dolar čekají na obou koncích světa, takže vlastně není divu. Přesto je každá z těchto destinací naprosto výjimečná. Nový Zéland navíc získává srdce milovníků Pána prstenů za hobitín a okouzlující scénická místa. A dál od domova už zkrátka asi být nemůžeš.
Co znamená Working holiday program na Novém Zélandu?
Working holiday víza na Novém Zélandu ti umožní pracovat po dobu až 12 měsíců nebo studovat po dobu 6 měsíců. Podmínkou je věk 18 – 35 let a dostatek finančních prostředků, který je alespoň 4200 NZD. Kvóta pro tuto kategorii je 1200 účastníků z České republiky a otevírá se jednou ročně.
Žadatelé se o WH vízum ucházejí online a v případě Nového Zélandu se jedná o hru s časem, tedy kdo dřív přijde, ten dřív mele. Žádosti o novozélandské WH vízum jsou známé především tím, že v okamžik otevření kvóty padá systém a proto se vymýšlí různé hacky, aby byla o něco větší jistota, že se přihláška stihne vyplnit co nejrychleji.
Podmínky pro žádost o Working holiday na Nový Zéland?
- Splňovat věkovou podmínku 18 – 35 let.
- Vyplnit potřebné formuláře a vlézt se do kvóty 1200 – 2400 uchazečů.
- Zaplatit poplatek za vyřízení víz 670 NZD (do 1. října 2024 byl poplatek 455 NZD).
- Prokázat finanční krytí 4200 NZD (cca 65 000 Kč).
- Doložit zpáteční letenku nebo navýšené množství finančních prostředků.
- Mít uzavřené cestovní pojištění na celou dobu plánovaného pobytu.
- Mít platný pas alespoň po dobu 15 měsíců od vstupu na území Nového Zélandu.
- Vědět, že ses nikdy dříve neúčastnil programu Working holiday víz na Novém Zélandu. (Platí i pokud ti byla schválena a nevycestoval jsi.)
- Nemít děti nebo s nimi necestovat.
Pro další informace týkající se Working holiday víz na Novém Zélandu určitě mrkněte na oficiální stránky imigračního novozélandského úřadu.
Kdy se otevírá kvóta pro WH víza na Nový Zéland 2024
Kvóta pro cestovatele, kteří mají zájem na Novém Zélandu pracovat a cestovat je v roce 2024 otevřena.
Jak žádat o WH na Nový Zéland
Pokud splňuješ veškeré požadavky a podmínky pro účast v programu Working holiday na Novém Zélandu, je na čase přichystat se na otevření kvóty a rychlé vyplnění žádosti o vízum.
Co budeš v průběhu žádosti o WH potřebovat?
- Být ve správný čas na správném místě – tedy v hodinu otevření kvóty u počítače nebo jiného zařízení, připojeného na rychlý a spolehlivý internet.
- Mít platný cestovní pas, který musí být platný alespoň 15 měsíců po prvním (plánovaném) vstupu na území Nového Zélandu.
- Mít nachystaný druhý doklad totožnosti (např. občanský průkaz).
- Platební kartu s povolenými internetovými platbami pro zaplacení vízového poplatku 670 NZD.
- Případně mít připravené dokumenty, které od tebe mohou být vyžadovány ve specifických případech např. výpis trestního rejstříku a jeho úředně ověřený překlad, lékařské potvrzení a rentgen hrudníku.
Proces žádosti o Working holiday na Nový Zéland
- Zaregistruj se na oficiálních stránkách novozélandského imigračního úřadu. A všechny informace si piš někam bokem, ať nezapomeneš své přihlašovací údaje. Registrovat se můžeš ještě předtím než bude spuštěna kvóta.
- Vyplň všechny potřebné informace o sobě v jednotlivých sekcích.
- Pokud od tebe budou vyžadovány nějaké potřebné dokumenty nebo ověření informací, přijde ti email s vysvětlením, co dělat. (Pozor, aby se e-mail nezatoulal do nevyžádané pošty.)
- Imigrační oddělení zkontroluje tvou přihlášku a pokud bude vše v pořádku, budeš informován o změně stavu v přihlášce. Přihlašte se proto na Online Services portál, kde můžete zkontrolovat svůj status, zda je „Approved“ a bylo ti uděleno tzv. eVisa. (eVisa ti umožňuje vstup a pobyt na Novém Zélandu.)
Od udělení eVisa máte 12 měsíců na to vycestovat na Nový Zéland. - Prvním dnem vstupu na území Nového Zélandu pak začíná váš roční pobyt v rámci Working holiday víz.
Určitě mrkněte také na video Jak získat vízum na Nový Zéland od Lukáše a Lindy z Looklin.cz. Prozrazují v něm nejen své zkušenosti s přihlášením, ale také tipy, jak si možná i trochu pomoct s vyplňováním formuláře v boji s časem.
Tip: Německo má neomezenou kvótu, proto si můžete vyzkoušet žádost o WH víza na Nový Zéland předem nanečisto. Vše si tedy můžete pečlivě pročíst a připravit se na odpovědi ve formuláři pro váš ostrý pokus. Zkuste si tedy žádost o Working holiday pro Německo.
Než se vydáš na Nový Zéland
Předtím než se vydáš na cestu, nezapomeň, že při vstupu na území Nového Zélandu musíš splňovat některé náležitosti, mezi které patří:
- Ověřit, že máš platný cestovní pas, se kterým jsi žádal o vízum alespoň po dobu 15 měsíců od příletu na Zéland.
- Mít potvrzení o uzavřeném cestovním pojištění, které obsahuje hospitalizaci na celou dobu plánovaného pobytu.
- Mít potvrzení o dostatečném množství finančních prostředků (4200 NZD).
- Mít zpáteční letenku nebo navýšené finanční prostředky.
To všechno jsou základní požadavky pro pohodový vstup na Nový Zéland, ale pro klidné odcestování určitě mrkni také na další tipy i s časovým rozložením, co vše je dobré zařídit před odcestováním do zahraničí na rok.
Práce na Novém Zélandu
Pracovní pobyt v rámci WH víz na Novém Zélandu řada cestovatelů využívá především k poznávání země. K tomu skvěle pomáhají sezonní práce v podobě tzv. FruitPickingu neboli sběru ovoce. Práci na ovocných sadech můžete najít v závislosti na sezóně a lokalitě. Není problém se zde také se zaměstnavatelem domluvit na kratší časové úseky a poté se přesunout zase do další části Zélandu a najít si další sady či farmu.
Práce na sadech ale nemusí být pouze sběr ovoce, může jít také o balení nebo přípravu na sezónu, sběr či posklizňovou údržbu. Úrodné období se bude lišit ovoce od ovoce a lokalitu od lokality.
Ačkoliv je sběr ovoce pravděpodobně nejrozšířenější prací mezi Working holiday cestovateli na Novém Zélandu, není to jediná možnost. Záleží pouze na vlastních ambicích. Pracovní příležitosti lze najít samozřejmě také v pohostinství, ubytovacích zařízeních a cestovním ruchu. Milovníci zimních aktivit pak rádi pracují také v zimních střediscích.
Mrkni na řadu dalších užitečných tipů týkajících se práce na Novém Zélandu v rámci Working holiday víz, jak a kde ji vlastně hledat i jaká je minimální mzda nebo jakou hraje roli daňové číslo IRD number.
Nezapomeň před cestou na Nový Zéland
Nechte se také inspirovat článkem co vše je potřeba zařídit před odjezdem na dlouhodobý pobyt do zahraničí?
Porovnejte nabídky pojištění online a vyber si variantu, která nejlépe odpovídá potřebám a požadavkům.