Co zařídit před odjezdem na roční pobyt do zahraničí?

Chystáte se na Working holiday víza nebo jiný roční pobyt v zahraničí? Nevíte, jestli máte vše nachystané nebo s čím a kdy vlastně začít? Předodletová nervozita může být pěkně zákeřná. Někdy se může přihodit, že kvůli ní dokonce zapomeneme na něco důležitého. Pojďme se tedy společně mrknout na body, kterým je dobré věnovat před odletem pozornost a třeba pomohou mít vše nachystané včas.

Vyřízení potřebného pracovního víza či povolení

Zřizujte až rok předem

Pracovní vízum či pracovní povolení je často potřebné proto, abyste mohli být v řadě zemích legálně zaměstnáni. Pro některé lokality je to pouze formalita vyřízená během pár týdnů, pro jiné je to zdlouhavý proces bez jistot, který se může protáhnout i na několikaměsíční čekání. Pokud tedy plánujete svou cestu do zahraničí na určité období, zjistěte si s dostatečným předstihem, jaký systém pro získání víza můžete využít, co vše budete potřebovat a jaké jsou podmínky pro účast v programu.

Jste teprve na začátku cesty do zahraničí a nevíte jaké možnosti vlastně máte? Nechte se inspirovat následujícím rozcestníkem:

Pokud projdete celým vízovým procesem, nezapomeňte, že vízum je často časově omezené a do dané země musíte vstoupit v určitém časovém období. Ověřte si tento termín proto na svých dokumentech.

Oprašte své jazykové znalosti, naučte se nové

Až 6 měsíců předem

Co začínající cestovatele často trápí je, zda se v dané zemi vlastně domluví? Většina z nás totiž sází na to, že se nejlépe naučí cizí jazyk právě v zahraničí. S čímž souhlasím, ale je dobré odjíždět s klidem na duši a pár frázemi v hlavě.

Někdo odjede v klidu se základní znalostí angličtiny a vědomím, že se rukama – nohama za všech situací domluví. Jiní budou klidnější, pokud budou mít certifikát, projdou si lekcemi komunikace s rodilým mluvčím, opráší si jazyk během skupinových či individuálních lekcí nebo podstoupí předem náročnější výukový program. Záleží vždy na jednotlivci, jak by snášel různé situace v případě, že bude těžké se domluvit.

Angličtina by to mohla alespoň částečně jistit ve většině zemí, ale ne vždy si s ní vystačíte. Alespoň základy jazyka země, ve které chcete pracovat, budou do začátku vždy výhodou. Můžete využít i různé mobilní aplikace jako je DuoLingo nebo třeba i online jazykové kurzy.

Pokud si nejste jisti, jakou jazykovou úroveň ovládáte, můžete také zkusit některé online jazykové testy zdarma:

Třeba vám to pomůže k rozhodnutí, jaký kurz je nejlepší variantou.

Zřízení druhého cestovního pasu

Až 4 měsíce předem

O tom, že jako občané České republiky můžeme vlastnit více cestovních pasů, ví jen málokdo. Přesto je to cestovatelská vychytávka, která se může hodit a je škoda ji nevyužít. Určitě může přijít vhod třeba pokud se vám blíží expirační termín vašeho prvního pasu, budete dlouho na cestách a nezbývá vám mnoho volných stránek v pasu nebo jste navštívili některé ze znepřátelených zemí (platí např. pro USA a země Blízkého východu).

Pro zřízení druhého pasu stačí vyrazit na příslušný úřad s dostatečným předstihem a o pas zažádat s uvedením důvodu, proč žádáte právě o druhý pas.

Zřízení mezinárodního očkovacího průkazu a potřebné očkování

Až 4 měsíce předem

Názory na očkování se různí a rozhodně nikomu nemůžeme říkat, tohle musíš. Já si ale troufám říct, že tohle není na škodu. Ne, nechceme si do sebe pouštět kdejaké chemické koktejly, ale být chráněni v zemích, které třeba nejsou po zdravotnické stránce až tak vyspělé, může zachránit život.

Zkuste před odjezdem navštívit některé ze Zdravotních center cestovatelské medicíny a zkonzultovat, kam se chystáte a co je vhodné. Obecně je doporučováno očkování proti žloutence typu A a B, tetanusu, tyfu a v některých lokalitách také žluté zimnici. Ověřte si také, zda některé očkování není  nutností pro vstup do země.

Konzultaci ohledně očkování rozhodně nenechávejte na poslední chvíli, protože některé protilátky se nemohou zavádět dohromady s jinými a některé se zase dávkují v řádu měsíců.

Zároveň vám v těchto centrech mohou vystavit za poplatek mezinárodní očkovací průkaz, který mě osobně přijde mnohem přehlednější nežli ten, který máme z dětství. Jsou zde jasně stanovená očkování, která máte i s datumem jejich platnosti.

Výběr a nákup letenky

1 – 4 měsíce předem

Letenku určitě vybírejte až poté, co máte rozhodnutí o udělení víza nebo dokumenty potřebné pro jeho získání (viz POE pro Working holiday v Kanadě). Nikdy ne dříve. Mohlo by to být totiž zbytečné vyhození peněz, pokud nemáte jistotu udělení víza.

Nezapomeňte, že odletět do dané země musíte v určitém časovém období od udělení pracovního povolení, proto ani nečekejte donekonečna, ať vám nepropadne možnost.

Letenky - wh víza

Ve většině případů se vyplatí kupovat letenku zhruba 3 měsíce před odletem.

Sledujte pohyby cen v různých obdobích už dříve, ať máte přehled a poznáte výhodnou letenku.

Sledujte letenkové vyhledávače jako Kiwi.com, využijte skvělou aplikaci s levnými letenkami CoolLetenky nebo sledujte jednotlivé vyhledávače s chybovými letenkami a akčními nabídkami.

Neomezujte se na odlet pouze z Prahy, často je možné najít velmi výhodné letenky z okolních evropských velkoměst jako Frankfurt, Vídeň, Mnichov, Berlín, Londýn.

Při výběru letenky věnujte pozornost času na přestupy a povolené velikosti zavazadel v ceně letenky. Řada nízkonákladových leteckých společností sice má nižší ceny, ale následně si připlatíte za zavazadlo, tak to nepřehlédněte.

Pokud budete mít letenku s přestupem, mrkněte také na vízové požadavky pro zemi, ve které přestupujete, aby vám nebyl odepřen vstup do letadla kvůli nezbytné administrativě.

Ukončení závazků v Čechách

Až 4 měsíce předem

Dejte si dostatečný čas na to ukončit své závazky v Čechách. Mrkněte na smlouvy, které využíváte. Pokud vše začnete řešit včas, je to skvělý způsob, jak snížit své měsíční náklady, které mimo ČR nebudete využívat nebo by pouze přidělávaly starosti.

Ukončení pracovního poměru či přerušení živnosti

Pracujete pro zaměstnavatele? Oznamte mu včas, že budete odjíždět, dejte výpověď a případně nabídněte pomoc s hledáním náhrady za sebe. Počítejte se zákonnou dvouměsíční výpovědní lhůtou, ale zkontrolujte si také, co máte uvedeno v pracovní smlouvě, abyste nebyli zaskočení.

Pokud jste živnostník nebo podnikatel a nemáte v plánu pracovat na dálku, zajděte na živnostenský úřad a přerušte k datu odjezdu svou činnost. Ověřte si také, zda se přeruší plnění na sociálním zabezpečení a zdravotní pojišťovně – od té se musíte/můžete odhlásit.

Ukončení nájemní smlouvy

Pokud jste v pronájmu, obdobně to budete mít také s ukončením nájemní smlouvy. Je nutné pronajímateli oznámit včas, že budete odjíždět na delší dobu a (pravděpodobně) nebudete chtít platit nájem.

S tím také souvisí stěhování. Naplánujte si tedy, zda budete chtít některé věci, které nepotřebujete prodávat a kde si uchováte věci, které po návratu chcete dále využívat. S tímto někdy pomůže rodina či přátelé s domkem nebo větším množstvím úložných prostor.

Přenastavení smlouvy s mobilním operátorem – nemá smysl platit paušál

Platit pár stovek měsíčně možná nezní jako hodně, ale pokud vycestujete mimo EU, pak je s největší pravděpodobností určitě nevyužijete.

Zavolejte si tedy na svého operátora s předstihem a vypovězte smlouvu nebo si uzpůsobte podmínky tak, aby vám vyhovovaly i na cestách. Upřednostněte výhodný roaming, který vám umožní zůstat v kontaktu s nejbližšími než si v zahraničí pořídíte místní SIMkartu.

Zřízení cestovního pojištění

2 měsíce až týden předem

Cestovní pojištění bývá pro řadu destinací, do kterých jezdí Češi za prací jednou z podmínek a mohou ho kontrolovat úředníci na imigračním oddělení. To sice platí především pro Working holiday programy, ale myslím, že ani v rámci jiných pracovních pobytů v zahraničí není radno si zahrávat. Ve většině zemí je totiž zdravotní péče poměrně drahá.

Při zřizování dlouhodobého pojištění je určitě dobré věnovat pozornost:

  • že cestovní pojištění je dlouhodobé a nepřetržité,
  • zda se jedná o pojištění cestovní či pracovní,
  • zda pojištění zahrnuje i práci manuální nebo pouze administrativní,
  • jaké jsou limity pojistného plnění v porovnání s cenou, 
  • jaké jsou obchodní podmínky pojišťovny.

Pro podrobnější vysvětlení určitě prozkoumejte článek Pracovní i cestovní pojištění na nejen Working holiday víza.

Využijte slevové kódy pro cestovní i pracovní pojištění

Řada cestovních pojišťoven má k dispozici také slevové kódy pro uzavření cestovního pojištění online nebo v rámci různých akcí či spoluprací.

Mrkněte např. na tyto slevové kódy:

Kažké pojištění může schovávat výhody i nevýhody, tak vybírejte pozorně. Cestovní pojištění se rozhodně nemusí vyplatit podcenit.

Pracovní pojištění - working holiday na rok

Návštěva lékaře a lékárny

2 měsíce až 2 týdny předem

Před odjezdem také zajděte ke svému zubaři a lékaři a nechte se prohlédnout či udělat rozbor krve. Řekněte, že budete další dobu v zahraničí a chcete mít jistotu, že je vše v pořádku. Případně si nechte doporučit, které léky je dobré si vzít s sebou s vaším zdravotním stavem a historií. V některých zemích se zkrátka nevyplatí kupovat základní léky na místě a může zde docházet i k jazykové bariéře.

Pokud nosíte kontaktní čočky či brýle, nevynechejte ani návštěvu očního lékaře a zajistěte si dostatečné množství kontaktních čoček a případně i roztoku na ně. Děvčata vyrazte také na preventivní prohlídku ke svému gynekologovi a případně myslete na antikoncepci či její varianty.

Odhlášení od zdravotní pojišťovny

Měsíc až týden předem

Pro občany ČR platí, že musí být pojištěni na každý den. Pokud jste zaměstnaní, zdravotní pojištění za vás platí zaměstnavatel, pokud jste OSVČ, platíte si zdravotní pojištění sami. Pokud jste nezaměstnaní, platí za vás zdravotní pojištění stát.

Pokud odjíždíte do zahraničí na dobu delší než 6 měsíců, je možné se od zdravotní pojišťovny v ČR odhlásit, abyste nemuseli platit pojištění, které vlastně nemůžete využít.

Zajděte proto na pobočku své zdravotní pojišťovny a oznamte svůj odjezd a odhlaste se, abyste nemuseli za zdravotní pojištění platit či vám nenarůstal nedoplatek.

Pozor, pokud se budete od zdravotní pojišťovny odhlašovat a po příjezdu zpět do ČR opět přihlašovat, je důležité být pojištěný každý den cestovním pojištěním. Tento doklad od vás bude pojišťovna vyžadovat jako potvrzení o pojištění. Pokud by tomu tak nebylo, zdravotní pojišťovna může vymáhat zdravotní pojištění zpětně. Pamatujte, že je důležité být pojištěný každý jediný den.

Zřízení plné moci

Měsíc až týden předem

Plná moc je něco, co by nás pravděpodobně v běžném životě nenapadlo, že budeme zřizovat. Ale pro případ dlouhodobého pobytu v zahraničí bych to doporučila všemi deseti. Vyberte někoho z rodiny či přátel, komu naprosto důvěřujete a sepište plnou moc a nechte ji úředně ověřit. Zmocněnec vás případně může zastoupit v různých záležitostech, kvůli kterým byste se případně museli vracet.

Pro případy české pošty je pak nutné zřídit si speciální kartičku pro vyzvedávání poštovních zásilek. Bohužel ale ani tato kartička nedává zmocněnému možnost vyzvedávat psaní do vlastních rukou.

Potvrzení pro imigrační oddělení o finančním krytí

14 dní až týden předem

Potvrzení o zůstatku na účtu neboli finanční krytí je potřebné pro vstup do některých zemí, kde je např. součástí podmínek pro vstup do země a získání pracovního povolení. Vyžadovaná částka se bude v jednotlivých zemích lišit.

Jak takové potvrzení získat? Kontaktujte svou banku a zjistěte, zda vám takové potvrzení (pokud možno v angličtině) může vystavit a jak dlouho bude jeho vystavení trvat. Některé země mají v tomto omezení např. že by toto potvrzení nemělo být starší nežli týden před odjezdem.

V krajním případě může být uznaný také screen z internetového bankovnictví. Vím o řadě případů, kdy toto bylo dostačující a uznáno.

Z vlastních cestovatelských zkušenosti ale vím, že potvrzení o dostatečném zůstatku na účtu se nám hodil i v řadě přechodů mezi jednotlivými zeměmi, odkud jsme neměli zpáteční letenku jako potvrzení o tom, že máme dostatek financí na její zakoupení.

Zřízení mezinárodního řidičského průkazu

Týden předem

Pokud jste řidičem, zajděte na Magistrát města či městský úřad a zažádejte si o mezinárodní řidičský průkaz. Budete potřebovat fotografii, svůj řidičský a občanský průkaz a poplatek 100 Kč.

Pozor na to, do kterých zemí plánujete vyrazit. Na úřadu je možné nechat si vystavit 2 typy mezinárodního řidičského průkazu v závislosti na tom, do kterých zemích se chystáte cestovat. Je to z důvodu uzavření různých dohod mezi Českou republikou a dalšími státy. Jeden z těchto mezinárodních řidičských průkazů má platnost pouze 1 rok, ten druhý pak 4 roky. Jejich vystavení je na počkání a proto to můžete nechat téměř na poslední chvíli, aby případně platnost toho ročního byla co nejdelší.

Nezapomeňte ale, že mezinárodní řidičský průkaz je platný pouze v kombinaci s tím českým. Pokud máte také řidičské oprávnění na řízení motorky, nezapomeňte na to upozornit na úřadu, stává se, že to úředníci přehlídnou a kolonku proškrtnou.

Vytisknutí potřebných dokumentů pro vstup do země

Týden předem

Jaké dokumenty vytisknout pro hladký přílet na Working holiday a jiné roční pracovn pobyty v zahraničí?

  • Pracovní vízum či pracovní povolení, pokud už vám bylo uděleno.
  • Dokumenty potřebné pro získání víza či pracovního povolení.
  • Dokumenty, které jste odevzdávali v průběhu procesu získávání víza.
  • Dokumenty potřebné v případě, že přestupujete a potřebujete vízum také pro tuto zemi.
  • Základní smlouvu o uzavřeném cestovním pojištění a kartičku k tomu.
  • Potvrzení o množství finančních prostředků na účtu (finančním krytí)
  • Kopii cestovního pasu.
  • Kopii plné moci.

Doporučuji dokumenty tisknout dvakrát a kopie nechat doma také zmocněnci či osobě blízké.

A nyní už jen zabalit, rozlučit se a vyrazit za novým dobrodružstvím do zahraničí pěkně v klidu.