Rozhovor: Práce v cizině jako etapa, kterou by měl zažít každý

Práce v zahraničí nemusí být pouze Working holiday programy, pracovní možnosti jsou také v Evropě. Navíc z byrokratického pohledu poměrně snadno dostupné. Své o tom ví Hanka Šormová, která si vyzkoušela práci na Maltě po dobu 6 měsíců. Jaký je život na Maltě? Jak našla práci v oboru? Co všechno ji tato první pracovní zkušenost ze zahraničí dala a kam ji posunula? Spoustu zajímavostí i tipů najdete v rozhovoru. 

Ahoj Hani, moc děkuju za možnost sdílet Tvé zkušenosti o práci na Maltě, kde, jestli se nepletu, jsi pracovala po dobu 6 měsíců v roce 2016. Od té doby jsi se hodně posunula směrem k digitálnímu nomádství. Patří Tvé období na Maltě mezi ty, na které vzpomínáš ráda?

Ahoj Jani, ráda zasdílím zkušenost z práce v cizině, neboť bych tuto etapu v životě doporučila každému. Ano, dneska už preferuji pracovat sama na sebe a využívat svou časovou flexibilitu (svobodu) například k cestování. Nicméně byla to právě ta Malta, kde to všechno začalo. Má úplně první zkušenost s pobytem mimo ČR a sama. A hned pracovní!

Během toho půlroku jsem byla 4x v Itálii a hrozně se mi zalíbilo putovat světem. Proto jsem dala výpověď a začala se realizovat jinak. V práci to nebylo úplně růžové, ale zpětně 3 roky dozadu na tu dobu vzpomínám ráda. Dokonce bych se tam ráda znovu otočila v roce 2019. A to bych před rokem neřekla ani omylem! :)

Proč sis vybrala právě Maltu? Nenapadla Tě i nějaká jiná destinace nebo třeba pracovní programy jako Working holiday/Work and Travel v zahraničí? Popř. jak na takové programy pohlížíš?

Dneska jako zkušenější cestovatelka, už vím, že existuje i tato možnost. Tehdy jsem neznala WH programy ani digitální nomádství. Neslyšela jsem ani o couchsurfingu, airbnb a dalších věcech týkající se cestování. Vtipné!

Pokud je někdo zaměstnaný, chce vypadnout na delší dobu z rutiny, ale neplánuje se hned živit sám na sebe, pak si myslím, že tyto programy v zahraničí jsou skvělým startem. Strávit rok v Kanadě, Japonsku či na Zélandu je snem kde koho. Já už ale preferuji jet na Nový Zéland se svou vlastní prací a netrápit se manuální prací.

Maltu jsem si vybrala zejména proto, že jsem tam byla v září 2015 na 14denním jazykovém pobytu a ostrov se mi moc líbil. Je malý, takže se tam neztratím. Domluvíte se s každým anglicky a oproti ČR má moře a slunné počasí. I když to sluníčko mi po půl roce bez kapky deště už lezlo na nervy.

Co Ti nakonec zkušenost práce na Maltě dala?

To nejcennější – nalezení sebe samu a totální restart v životě. Díky ní jsem přestala dělat na druhé, ale začala realizovat své sny. Později jsem potkala hned 3 další dívky (nomádky a cestovatelky přes WH program), které Malta inspirovala ke změnám jako mě. Asi to pidi skalisko uprostřed Středozemního moře má skryté kouzlo.

Dále jsem se naučila samostatnosti. Rodina s mým pracovním rozhodnutím nesouhlasila, a tak jsem si vše tady v ČR i tam na Maltě (na dálku) vyřizovala sama. Dokonce jsem poprvé kupovala letenky! Teď už se nebojím cestovat kamkoliv sama, i když sólo cestování nepreferuji.

Ty osobně jsi měla práci zařízenou ještě před odletem a dokonce i ve svém vystudovaném oboru (informační technologie), jak jsi ji hledala? Myslíš, že by se dala práce na Maltě najít klidně až na místě a vyrazit tam na blind?

Začnu od konce. Malta je ideální zemí pro hledání práce na blind. Zejména pokud přijedete těsně před začátkem hlavní sezóny, tj. konec května. S životopisy obejdete tamní hotely a restaurace. A že jich tam je. Ale dají se najít i zajímavější práce, například kamarád byl trenérem ve fitness centru, jiný zase dělal kontrolu inzerce ve firmě, známá zase učila na jazykovce (tam bude potřeba certifikát).

Hanka Šormová a práce na Maltě

Případně na Maltě fungují agentury, které vám naleznou práci, ale počítejte s nižší finanční sazbou. Pro práci v administrativě je ale potřeba znalost maltštiny.

Já jsem měla vše nalezené dopředu, protože jsem spíše plánovací typ člověka a jet někam na blind bych se bála. Přece jen to nějaký týden dva může trvat, než se člověk uchytí, a pak jede z uspořených peněz. U mě asi zafungoval zákon přitažlivosti, v lednu 2017 mi zavolala paní z české HR agentury REED a snažila se mi vnutit pozice v Brně. Já řekla, že mám zájem jen o cizinu a úplnou náhodu REED funguje i na Maltě. Pak už to letělo jako na drátku a do dalšího měsíce byla na dálku podepsána smlouva s maltskou IT firmou zabývající se telekomunikacemi.

Jak bys popsala svůj maltský pracovní den? Co obsahovala náplň Tvé práce? Jaká byla pracovní doba? Pracovala jsi spíše s cizinci nebo s Malťany? Jak jsi vnímala spolupráci s kolegy a vedením firmy?

Pracovní den byl dost podobný tomu v ČR, neboť zaměření ani náplň se o moc nelišila tomu, co jsem dělala u nás. Chodila jsem na 7 hodin a odcházela po třetí odpoledne. To byla má volba, měli jsme flexibilní pracovní dobu, ale já jsem si chtěla užít slunění a odpoledních výletů. Mým úkolem bylo testovat aplikace, programovat automatizované testy a spolupracovat s vývojáři v našem asi devítičlenném týmu. Byla jsem tam jediná testerka a všechno okolo testování bylo pro firmu nové. Proto chtěli zkušeného odborníka z ciziny.

Práce na Maltě v IT

Ačkoliv firma se tvářila, že je značně mezinárodní a pár cizinců tam dělalo, v našem týmu byl jen jeden – Maďar. Proto taky v týmu mluvili hlavně maltsky, pokud nechtěli něco po nás dvou. Já jsem značně cítila separaci a samotu, což mě trápilo. Ale neuměla jsem sama začít něco měnit. Jsem introvert.

Na svém webu jsi zmiňovala, že ze začátku Tě mimo jiné zaměstnával boj s angličtinou. Na Maltě je angličtina sice jako úřední jazyk, ale druhý – je tam znatelný nějaký přízvuk, který ti dělal problém? Nebo šlo pouze o rozmluvení se? Řešila jsi i nějaké jazykové kurzy?

Ano, angličtina je druhým úředním jazykem vedle maltštiny. Místní umí ještě obstojně italsky. Bohužel mám z 50 % nedoslýchavost, takže mi kdysi dělala problém dokonce i čeština, natož cizí jazyky. Nedokážu se je učit poslechcem, musím ta slovíčka znát dopředu. Ale myslím, že jsem tak krásným důkazem, že i tak se dá v cizině pracovat a cestovat.

Maltská angličtina je bez přízvuku, takže bych řekla ideální pro začátečníky. Proti té skotské pohodička. Jen se prostě nenaučíte královskou angličtinu. Kurzů je tam celá řada, bohužel má firma žádný nenabízela ani nesponzorovala. Musela bych kvůli práci mít jedině večerní a to se přiznám, že se mi nechtělo. Učila jsem se tedy sama a hodně četla knihy. Po návratu jsem měla určitě lepší slovní zásobu, ale nepoužíváním jsem vše zapomněla.

Rozhovor - práce v EU na Maltě

I když jsi vyrazila za prací do země EU, předpokládám, i tak je třeba řešit nějaké úřední oficiality, pokud se jedná o dlouhodobější pobyt. (ID karta/registrace k pobytu, sociální a zdravotní pojištění, daně, bankovní účet…) Co všechno to obnášelo? Řešila jsi vše na vlastní pěst nebo přes někoho dalšího?

Díky tomu, že je Malta součástí EU, není potřeba řešit pracovní vízum ani povolení pobytu. Dokonce po vás nechcou ani bankovní účet. Já jsem ho třeba neměla, protože žádná banka mi ho nechtěla dát bez maltského ID. Měla jsem klasicky airbank s EURO účtem, kam mi posílali výplatu. Kamarádi využívali šeky od zaměstnavatele.

Vaším úkolem je pořídit si do 3 měsíců tzv. ID kartu, díky které můžete žádat třeba o maltskou EHIC kartu (kartičku zdravotního pojištění), mít ten bankovní účet a mnoho dalšího.

Vyřizuje se ve Vallettě na úřadě a je třeba mít řadu papírů. Mně se vším pomáhala firma, vyplnila formuláře, sehnala social number (pro vyplácení pojistného) a přesto jsem za 6 měsíců ID kartu do schránky nedostala. Ničemu a nikomu to ale nevadilo! :D A nebyla jsem z expatů zdaleka jediná, kdo kartu neměl. Celý proces formulářů při příjezdu a následně po odjezdu do země a návratu do ČR (přihlášení zpět ke zdravotnímu, získání nároku na dávky v nezaměstnanosti) popisuji ve své knížce Práce na Maltě bez mráčků.

Rozhovor Hanka Šormová - práce v zahraničí na Maltě

Počítá se ti ta doba odpracovaná doba na Maltě do normálního českého systému, do důchodu?

Nepočítá. Řešila jsem to před odjezdem na české sociálce. Možností by bylo si u nás platit sociální sám ze svého. Protože jsem ale původně plánovala na Maltě strávit maximálně rok, sama úřednice mi řekla, ať to neplatím, že je to zbytečné.

Jak bys zhodnotila poměr mezi výdělky a životními náklady na Maltě v porovnání s ČR? Nemyslím tím tedy přepočty cen, ale spíše český plat-české náklady vs. maltský plat-maltské náklady.

Pokud si chce někdo vydělat velké peníze, Maltu bych mu nedoporučovala. Já jsem pracovala na kvalifikované pozici a přesto jsem měla asi jen 2200 euro/měsíčně. Daně jsou tam sice menší, ale životní náklady vyšší (zejména v té sezóně, kdy Malťané šroubují ceny nemovitostí nahoru). Ostatně, že Malta není zlatý důl jsem sepsala v článku. Za penězi v Evropě je lepší jet do Německa nebo Velké Británie.

Malta má totiž jiné kouzlo – teplé počasí, poklidný život místních, úřady, co se moc nezajímají a je tu řada cizinců, řada studentských akcí.

Od té doby, co jsi na Maltě byla/žila, zkusila jsi něco podobného i někde jinde, pro porovnání? Nelákalo Tě to někdy od té doby?

Nezkusila, pak už jsem vyloženě nomádila, couchsurfovala nebo třeba měsíc dobrovolničila v Portugalsku (ale to bylo jen za spropitné).

Chvíli mě lákalo pracovat v gastro v Itálii, která mi během pobytu na Maltě přirostla k srdci. Nejenom jejich výtečná kuchyně. Italština se mi taky snadno dostávala do hlavy i přes mé jazykové bariéry. Nakonec mě ale zlákala svoboda digitálního nomáda a tu bych za nic neměnila. :)

Když bys na Maltu jela znovu dnes, což je po 2 letech, co bys dělala? Co bys změnila?

Rozhodně bych sem nejela pracovně, vzala bych si své projekty a případně práci pro klienty. Taky bych se neusadila poblíž rušné Slimy a St Juliens. Preferovala bych druhý ostrov Gozo, který je proslavený dneska už spadlým Azure Window (skalní brána nad mořem).

Práce v zahraničí Hanka Šormová

Plánuji sem jet a pečlivě zvážím období. Přes léto je tu na mě moc horko, takže za mě je ideální Malta pro návštěvu začátkem května anebo pak koncem září. Zejména pokud chcete cestovat i s dětmi.

A ještě bych změnila stravování. Malťané jsou bohužel jeden z nejvíce obézních národů v Evropě, což jen dokládá řada fastfoodů. Já ochutnala ten jejich místní, hrozně ráda jsem chodila na listové taštičky plněné riccottou. Těžce jsem ta kila pak dávala dolů.

Měla bys i 3 tipy, co si nenechat ujít na Maltě během cestování?

Hodně lidí se jede hlavně rochnit k moři, maximálně navštíví Mdinu a Vallettu kvůli historickým památkám. Ale to je veliká škoda, protože všechny tři osídlené ostrovy Malty mají co nabídnout. Schovávají řadu míst, které běžný turista nepostřehne.

Každému doporučuji prozkoumat pobřeží okolo vesnice Baħrija a pak jet na nejsevernější výběžek hlavního ostrova, kde se ukrývá díra v zemi nazývaná Aħrax Open Cave.

Pokud pojedete lodičkou na ostrov Comino, nezakotvěte jen v proslulém Blue Lagoon, ale obejděte si ostrov kolem dokola. Všechny tipy a další skrytá místa jsem sepsala do článku 7 míst na Maltě, kde se s turisty nebudeš pošťuchovat. Věřím, že tady najde inspiraci každý! Pro dovolenou i dlouhodobější práci na Maltě. Přeji šťastnou ruku při hledání práce!

Práce v EU - Rozhovor a práce na Maltě

Moc děkuji Hančo za rozhovor a ochotu sdílení zkušeností i tipů. Ať se daří ve všech dalších životních etapách a nových zkušenostech.