Working holiday víza v Japonsku jsou skvělou zprávou a novinkou roku 2018 mezi možnostmi práce v zahraničí. Tento program se oficiálně spouští na základě dohody mezi vládou České republiky a Japonska o vízech pracovní dovolené, která vstoupila v platnost 1. listopadu 2018. Tato víza umožní mladým Čechům cestovat a příležitostně pracovat v Japonsku po dobu až 1 roku. A koho by nelákalo strávit čas v zemi vycházejícího slunce, že?
Pracovní dovolená v Japonsku
Víza pracovní dovolené do Japonska (Working holiday) jsou poskytována s cílem vzájemného porozumění mezi jednotlivými státy a také poznání kultury a životního stylu v zemi. Mladým lidem je tak dána jedinečná možnost práce v zahraničí, kdy mohou poznat lépe a po delší dobu život v jedné z nejvyspělejších ekonomik světa.
Je třeba upozornit, že cílem cesty do Japonska v rámci Working holiday musí být především strávení dovolené a možnost práce má být pouze pomoc pro usnadnění cestování po finanční stránce. Obdobně je to také u WH programů v některých dalších státech jako je Izrael, Tchaj-wan nebo Jižní Korea.
Co umožní Working holiday víza v Japonsku?
Pracovní dovolená neboli Working holiday víza jsou udělena na dobu až 1 roku ode dne vstupu na území Japonska, kdy je cestovateli umožněno pracovat bez pracovního povolení za účelem zajištění financování cesty. Do Japonska by měl žadatel vycestovat během 3 měsíců od udělení víza.
Stejně jako v rámci jiných Working holiday programů i zde je účast omezena počtem účastníků. Pro Českou republiku je tedy přidělena kvóta 400 účastníků ročně, kteří splňují podmínky programu a mohou do Japonska na Working holiday víza vycestovat.
Podmínky pro Working holiday víza v Japonsku
- Být občanem České republiky a v době žádosti o WH vízum pobývat na území ČR.
- Splňovat věkovou podmínku 18 – 30 let (včetně).
- Nebýt doprovázen závislými osobami.
- Mít platný cestovní pas, s dobou platnosti přesahující plánovanou dobu pobytu v Japonsku alespoň o 3 měsíce.
- Prokázat dostatečné množství finančních prostředků pro úhradu životních nákladu během 1. měsíce v Japonsku.
- Mít zpáteční letenku nebo dostatečné finanční prostředky na její zakoupení.
- Být prvožadatelem o pracovní dovolenou v Japonsku. Nikdy dříve se tohoto programu neúčastnit.
- Zřídit si dostatečné zdravotní cestovní pojištění.
- Splňovat zdravotní požadavky pro vstup do Japonska.
- Mít čistý výpis z trestního rejstříku.
Oficiální informace týkající se Working holiday programu v Japonsku najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR a na stránkách Ministerstva zahraničních věcí Japonska. Pro podrobnější a dodatečné informace k Working holiday vízům kontaktujte příslušný zastupitelský úřad v Praze.
Žádost o WH do Japonska
O Working holiday víza je možné žádat na Velvyslanectví Japonska v Praze. V průběhu žádosti o vízum můžeš být vyzván k doložení potřebných dokumentů a také k osobnímu pohovoru, kdy pracovník velvyslanectví posoudí způsobilost.
Jak se přichystat na dlouhodobý pobyt v zahraničí?
Ačkoliv vyřízení víza, zakoupení letenky a cestovního pojištění se může zdát jako vše, co je před odletem potřeba udělat, není to tak. Nebudeš litovat, pokud si dáš dostatek času na to, aby sis ujasnil, co vše potřebujete stihnout před odletem.
Dá ti to jasnou představu a také si to mnohem lépe časově rozvrhneš a nebudeš muset řešit vše na poslední chvíli. Pár tipů pro inspiraci najdeš právě v článku, co zařídit před odjezdem na roční pobyt do zahraničí.
V Japonsku po příletu na WH
Účastníci programu musí do 14 dnů od doby, kdy najdou své nové bydlení navštívit místní kancelář Ministerstva spravedlnost (Ministry of Justice) a oznámit zde, kde bydlí. Na základě toho jim bude vystavena rezidenční karta.
Možnosti práce v Japonsku
Pokud ti budou udělena víza, nezapomínej, že účastníkům Working holiday programu v Japonsku není dovoleno pracovat v barech, kabaretech, nočních klubech, hazardních zařízeních nebo jiných podnicích, které jsou v rozporu s morálními hodnotami Japonska.
Na stránkách Ministerstva zahraničních věcí Japonska je nabízena možnost asistence při hledání práce anglicky (nebo jinými jazyky) mluvícím cizincům v Centru služeb pro cizince ve městech Tokyo, Osaka a Nagoya (Employment Service Center for Foreigners). Informace k tomuto tématu najdete na stránce japonského Ministerstva zdravotnictví, práce a sociálních služeb.
Cestování v Japonsku
Japonsko, země vycházejícího slunce, pravděpodobně nepatří k těm nejčastěji navštěvovaným destinacím pravděpodobně díky vysokým cenám a možná také jazykové bariéře, přesto má rozhodně co nabídnout.
Kombinace velkolepých měst, nedotčené přírody i dávných tradic
Ostrovní stát východní Asie v Tichém oceánu se může pyšnit nejen krásnými a neobvyklými scenériemi přírody, ale také moderními městy i dávnými tradicemi a chrámy.
Japonsko se rozprostírá na několika tisících ostrovů a ostrůvků, z nichž nejznámější a také největší jsou Honšú, Kjúšú, Hokkaido, Okinawa a Šikoku.
Nejpopulárnější a tedy turisty často navštěvovaná města Tokyo, Kjóto nebo Osaka se nachází na ostrově Honšú, nad kterým dohlíží také symbol Japonska, sopka Fudži.
Kdy do Japonska vyrazit?
Pokud do Japonska vyrazíš v rámci Working holiday víz, zažiješ tak všechna roční období. Určitě si během března a dubna nenecháš ujít slavné kvetoucí sakury. V žádném ročním období se ale rozhodně nudit nebudeš, protože v Japonsku se pořád něco děje.
Co se počasí týče, hodně záleží, na jakém ostrově se budeš pohybovat. Obecně se ale dá říci, že Japonsko se rozkládá v mírném a subtropickém pásu. A i když je zde léto (srpen, září) horké, je třeba se připravit na velmi vysokou vlhkost.
WH víza v Japonsku už čekají
Buddhistické chrámy, kreslené komiksy a animé. Výborné čerstvé sushi, pomíjivé kvetoucí sakury i nádherné gejši. Nejmodernější města, kvalitní elektronika nebo třeba zápasy sumo – to vše k Japonsku patří.
A během Working holiday víz to můžeš objevovat na vlastní kůži. Po celý rok v přátelské atmosféře mezi místními obyvateli, kteří jsou nejen velmi pracovití, ale především usměvaví, zdvořilí a ochotní za jakékoliv situace pomoci.