Na Working holiday víza do Kanady se každoročně uchází více a více Čechů a já se vůbec nedivím. Právě tato možnost práce v zahraničí rozhodně stojí za to. Vím to totiž z vlastní zkušenosti. A tento článek povypráví právě z osobní zkušenosti, jaký byl náš rok v Kanadě na Pracovních prázdninách.
Nepřehlédni samozřejmě informace o tom, jaké podmínky je třeba splňovat pro Working holiday do Kanady. Taky se můžeš nechat inspirovat tím, proč jsme se my vydali právě do Kanady a nedali jsme přednost třeba WH vízům na Nový Zéland.
Rok v Kanadě začíná, pracovní povolení vyřízeno
Do Kanady jsme přiletěli v dubnu 2014, na letišti do pasu dostali pracovní povolení na rok a mohli jsme se vydat vstříc novému dobrodružství. V Calgary tou dobou ještě sněžilo!
Před odletem na delší dobu se určitě hodí mít zajištěné ubytování na prvních pár nocí. Můžete sáhnout třeba po Airbnb, hostelech na bookingu nebo třeba couchsurfingu. My jsme v Kanadě získali svou první couchsurfingovou zkušenost a myslím, že nemohla být lepší.
Osobní zkušenost s Working holiday v Kanadě
Náš osobní kanadský příběh byl dost těžko uvěřitelný nebo spíš dost snadno neuvěřitelný. Každopádně ale byl skvělej a to především díky našemu couchsurferovi hostiteli, se kterým jsme se potkali hned po příletu.
Tohle naše přátelství totiž nabralo neuvěřitelné obrátky. Z couchsurfingu se stal náš kanadský domov a z drobné výpomoci okolo domu se po pár týdnech vyklubalo naše zaměstnání pro kanadského podnikatele.
Pracovní příležitost za prvním rohem
Když jsme totiž druhý den vyprávěli našemu prvnímu kanadskému kamarádovi plány v Kanadě, že budeme zůstávat rok a hledáme si práci, nabídl nám, ať mu pomůžeme kolem domu. S tím, že nám nebude platit kdoví jak hodně, ale že u něj můžeme zůstat do doby, než si najdeme lepší bydlení a práci.
Pro nás byla v tu chvíli střecha nad hlavou a nějaká práce rozhodně lepší než žádná. Nebyli jsme vybíraví. Spadl nám velký kámen ze srdce a mohli jsme se dívat, jaké jsou možnosti. A navíc hned další den jsme mohli začít uklízet zahradu a připravovat plot na novou vrstvu barvy.
Jak je to možné? Sedli jsme si lidsky a všechno bylo postavené především na vzájemné důvěře.
Během prvních 2 týdnů jsme stihli vyřídit veškeré oficiality:
- měli jsme své SIN number (Social insurance number), bez kterého v Kanadě nemůžete legálně pracovat,
- otevřeli jsme si bankovní účet
- a měli také kanadské telefonní číslo.
Po čase jsme navíc byli „povýšení“ plot byl natřený, přátelství skvělé a my jsme se stali součástí soukromého podnikání. Měli jsme kde bydlet a každé 2 týdny jsme dostávali výplatu za odvedenou práci v podobě šeku.
Kanadské Working holiday v malém týmu skvělých lidí
Pracovali jsme v poměrně úzkém týmu lidí. Některé dny byly velmi náročné, ale jindy jsme si mohli řádně odpočinout. Nemuseli jsme mít pevně stanovenou pracovní dobu, ale společně jsme museli být schopni plnit úkoly včas. Byli jsme podporováni k poznávání Kanady a kanadského života.
Naše náplň práce se postupně obměňovala. Díky malému týmu jsme střídali různé činnosti a dělali jsme to, co zrovna bylo třeba. Práce bylo totiž vždycky dost.
V létě jsme se stali součástí týmu, který jezdí po kanadských hudebních festivalech, což byla i skvělá možnost pro nové zážitky životní i cestovatelské.
Během podzimu jsme se pak z Calgary přesunuli do Prince George, kde jsme připravili sezonní obchůdek, ze kterého se stal stálý obchod a my jsme ho měli několik měsíců na starosti.
Jaká byla naše práce na WH víza v Kanadě?
- Starali jsme se o zahradu okolo domu a natírali plot.
- Stříhali jsme látky a připravovali materiál pro šití čepic.
- Naučila jsem se šít na šicím stroji a zapojila jsem se také do samotného šití čepic.
- Martin pomáhal s online marketingem.
- Štítkovali jsme zboží a tvořili cenovky.
- Připravovali jsme zboží pro obchod i pro letní festivaly.
- Prodávaly jsme na hudebních festivalech.
- Staraly jsme se o chod kamenného obchodu v nákupním centru.
Pracovní možnosti v Kanadě
Troufám si říct, že práce v zahraničí je. Práce v Kanadě pro cizince je. Třeba budeš hledat déle než my, ale najdeš. Určitě bude záležet na Tvých schopnostech a jazykových dovednostech, jestli budeš mít očekávání, budeš si vybírat v jakém oboru pracovat a nebo prostě vyrazíš a budeš vědět, že něco najdeš.
Většina lidí v rámci Working holiday nehledá práci s kariérním postupem, ale není to nemožné.
Kde v Kanadě hledat práci?
Spousta cizinců na WH víza pracuje třeba v oborech jako jsou:
- restaurace, pohostinství a bary,
- hotely a cestovní ruch,
- obchody v nákupních centrech,
- úklidové agentury,
- sezonní práce na farmách,
- sezonní práce v lyžařských střediscích,
- stavitelské činnosti,
- lesnictví.
Záležet bude také na angličtině. Se zlepšující se jazykovou úrovní určitě bude možnost najít si také lepší či lépe placenou pracovní pozici.
Pokud máš zájem o sezonní práci, nezapomeň se o ni také ucházet s předstihem.
Jaký je život v Kanadě?
Navštívila jsem už spoustu různých států na různě dlouhé období a život v Kanadě si opravdu dovedu představit i na delší dobu než je rok. Nudit se tu rozhodně nebudeš, protože je vždycky, kam vyrazit a co objevovat. Vydělat si v Kanadě nějaký ten dolar navíc a ušetřit na další cestování jde také.
Životní náklady
Osobně mám dojem, že život v anglicky mluvících zemích bývá často posuzován dost škatulkově, že je drahý. Ano, není levný, pokud ho porovnáváme s českými cenami a s platem z Čech.
Nezapomínej ale, že budeš vydělávat kanadské dolary a v nich se naučíš také přemýšlet. Nenech se vyděsit cenami v kanadských dolarech, i Tvoje mzda bude pravděpodobně po přepočtu na české koruny vyšší.
Pro lepší představu před cestou do Kanady, mrkni třeba na stránku numbeo.com, která ti ukáže životní náklady podle lokality.
Mzdy v Kanadě
Před cestou do zahraničí za prací je samozřejmě dobré udělat si trochu obrázek o finanční situaci, která tě bude čekat. Je tedy dobré zjistit si nejen, jaké jsou ceny, ale také jaká může být výše platu.
Minimální mzda se v Kanadě může lišit podle provincie a bývá v rozmezí od 10 – 14 CAD/hodinu. My jsme pracovali v Albertě, když byla ještě známá pro své ekonomické výhody díky ropnému průmyslu a ze začátku jsme měli mzdu okolo 12 CAD a později jsme se dostali při práci v BC na 14-15 CAD. A to už je to pár let zpátky.
(Ne)reálné příběhy? Inspiruj se
Uvědomuju si, že takový příběh nemá každý, kdo se do Kanady vydá. My se za touto zkušeností díváme zpátky s úsměvem na tváři. Byl to skvělý rok života!
Podařilo se nám zlepšit angličtinu, najít si hromadu nových přátel, zažít nečekané, získat skvělé pracovní zkušenosti, naučit se improvizovat a ověřit si, že zvládneme cokoliv.
Měli jsme sakra štěstí, ale třeba v něm najdeš inspiraci… My jsme se totiž taky báli toho hledání bydlení a práce. Nevěděli jsme, co nás čeká a co bude, asi jako teď Ty.
Příběhy jsou různé a setkáváním a poznáváním nových lidí můžeš jít svému štěstí naproti. Neočekávej hodně, ale nepřehlížej příležitosti, které ti život připraví.